Hei, olen aikeissa hankkia viljakäärmeen poikasen. Tiedän että faunaboksiin (noin 30x30x30) tulee hankkia joku kiipeilykepukka ja vesiastia ja pohjahöhnä, mutta kaipa se matovauva lämpölampunkin tarvitsee, kun kerta aikuisenkin terraariossa tulee sellainen olla...? Kysymys siis kuuluu, millainen lämpölamppu faunaboksiin pitäisi väsätä, ja miten niin pieneen boksiin saa "toiseen päähän lämpöpuolen ja toiseen päähän viileän alueen"? Voiko lämpölampun väsätä itse boksin ulkopuolelle, ja laittaa boksiin jonkin suojan mihin käärme pääsee hieman lampun lämpöä pakoon? Pitääkö lämpölamppu sammuttaa välillä "yöksi"?
Muitakin vinkkejä, neuvoja ym. saa kertoilla aivan kokemattomalle viljakäärmeestä haaveilevalle. :)
Viljakäärmeen poikasen hankinta
2
711
Vastaukset
- legendary_reptiles
25w spotti yhtä nurkkaa lämmittämään riittää aivan hyvin, tai sitten osa pienestä lämpömatosta (koko mattoahan ei tarvitse käyttää, ja sen voi laittaa myös terraarion toista kylkeä vasten - ei aina terraarion alle mikäli ylilämpenemistä pelkää). Yöksi lämmityksen saa sammuttaa. :)
Itselläni ovat tämän kevään poikaset olleet ilman lisälämpöä koska lämpötila kävisi helteillä liian kuumaksi, myöhemmin viritän lämpökaapelin lämmittämään useita purkkeja yhtaikaisesti...lämmitys pitää_sammuttaa. Viljakäärmeiden luontainen rytmi on 12-14 tuntia lämpöä vuorokaudessa, yöllä niille riittää normaali huoneenlämpö.
Käärmeellä pitää myös olla jokin kolo/koppi/suoja kummassakin päässä terraariota. Pieneen terraan voi esim. laittaa kukkaruukun toiseen päähän ja turveboksin toiseen päähän. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721