Suomi24 Kotka

weecee

Suomi24 Suomen suurin a(i)vohoitola

14

3777

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peikko varjosta

      Avo hoitoo ehk aivot kaipoo/vuon mitä tien mie kulliin kans/
      kaivost etsin ratkasun vuon sen esti kans/Kulli parkoo ei katteeks käy/
      kosk sille ei pesä kolloo näy/Onks siull hutsu hyväkäs helmais alla miull mittää/
      jos on .... nii sit kiiruust miu kans mettään/siell mie ens sinnuu silittäsin/
      vasta karvoo jot valittasit/Avaisin ma varoen reitesi/näyn tuon nauttisin/
      kunnes sen huomaisin ja hurjana hälle huutaisin/oot hampaat sinne katala kasvattant/
      nyt hame alas häivy oi/nimettömäs pidän ma vaivain palkkanain.

      Lähde A.Flatus (runokokoelmasta)

    • KorjausAloitukseen

      Suomi24Kotka Suomen suurin a(i)vohoitola

      • KoiratPuistossa

        Pääosassa omalla hiekkalaatikolla kuraa ympärilleen levittävä

        Aina kun vastaatte trollille, niin hänen otsikko nousee ylös. Ja otsikko on se itse valhe. Tässä tapauksessa Trulli keskustelee itsensä kanssa nostamalla omat "hengentuotteet" ylös. Yleensä ennen puolta yötä.


      • Anonyymi

        Avohoitolassmme on kolme potilasta: Tervinen, Kirvonen ja Haipale.


    • doobermann

      Mielenterveyslaki ja tarkkailuun lähettäminen

      Laki säätää mielenterveyspalvelut kuntien ja sairaanhoitopiirien tehtäviksi siltä osin kuin niistä säädetään kansanterveyslaissa, sosiaalihuoltolaissa, erikoissairaanhoitolaissa ja mielenterveyslaissa. Laki säätää myös terveyskeskuksen vastaavan lääkärin velvollisuudeksi toimittaa potilas hoitoon edellytysten vallitessa. Poliisin on lain mukaan tehtävä ilmoitus tavatessaan kriteerit todennäköisesti täyttävän henkilön tai saatuaan tietää tällaisesta ja erittäin kiireellisissä tapauksissa toimitettava hänet terveyskeskukseen. Poliisin on annettava mielenterveyslain pykälän 31 mukaan virka-apua avustaen kuljetuksessa, jos on ennakoitavissa, että potilaan hoitoon toimittamisessa tarvitaan voimakeinoja, tai virka-apuun on muu vastaava syy.

      Tarkkailulähetteen kirjoittamiseen riittää perusteltu epäily mielisairaudesta eli se, että jokin kliininen merkki tai oire viittaa merkittävää toimintakyvyn heikkenemistä aiheuttavaan mielisairauteen ja tahdosta riippumattoman hoidon kriteerit todennäköisesti täyttyvät (taulukko 1). Diagnoosin ei tässä vaiheessa tarvitse olla varma. M1-lähete merkitsee siten vasta tahdosta riippumatta toteutettavaa psykiatrista konsultaatiota. Muiden palvelujen soveltuvuutta ei tarvitse käytännössä kokeilla, vaan perusteeksi riittävät kokemusperäinen tieto ja käsitys siitä, ettei potilas hyödy muusta saatavilla olevasta hoidosta.

      Lähde http://www.duodecim.fi/web/kotisivut

    • ModeRaattorit
    • niska.lenkki
      • turha-vastata

        Melkein aina sitä koitan reissulla,mutta kun ei vaan nappaa. Noh mutta jatkampa yrittämistä :)


    • käyttäjätukistus

      Parhaat apinamme on lähetetty konehuoneeseen, joten tilanne toivottavasti ratkeaa pikimmiten. Jos ongelma jatkuu, ota yhteyttä käyttäjätukeen.

    • AuttavaPuheElin

      Kiitos Allerille kun jaksatte ylläpitää kirjoittajille ilmaista hoitolaa, säästetään yhteiskunnan terveyskuluissa, poislukien poliisi ja oikeuslaitos.

      • HevosmiehetSTT

        samaa mieltä


    • RoskapostiKonttorista

      Kiitos Aller ja suomi24Kotka että olette järjestäneet oman kanavan avohoidossa oleville.

    • Akuuttityöryhmä

      Aikuisten psykiatriset avopalvelut Kotkassa
      http://www.kotka.fi/asukkaalle/terveyspalvelut/mielenterveys

      Mielenterveystyön palvelualueen tarkoituksena on aikuisväestön psykiatrisen erikoissairaanhoidon tarpeenmukainen järjestäminen sekä ennaltaehkäisevän ja kuntouttavan mielenterveystyön kehittäminen yhteistyötahojen kanssa.

      Psykiatrian poliklinikalle hakeudutaan lääkärin lähetteellä. Lähetteen voi kirjoittaa esimerkiksi terveyskeskus- tai työterveyslääkäri. Akuuttityöryhmään voit ottaa yhteyttä akuuteissa, välitöntä arviointia vaativissa tilanteissa. Akuuttityöryhmään et tarvitse lähetettä.

      Psykiatrian poliklinikka ja akuuttityöryhmä ovat avoinna virka-aikana. Käynnit ovat luottamuksellisia ja maksuttomia. Käyttämättä ja peruuttamatta jätetyistä vastaanottoajoista sekä lääkärinlausunnoista peritään maksu. Ajan peruutus hyväksytään mikäli se tapahtuu 24 tuntia ennen ko. ajankohtaa.

      Psykiatrian poliklinikan työskentelymuotoina on psykiatrinen selvittely,tutkimus ja hoito, psykologiset ja sosiaaliset tutkimukset, yksilöterapiat, pari- ja perheterapia, verkostotapaamiset, ryhmäkuntoutus sekä kuntoutumisyksikön tarjoamana ympärivuorokautiset kuntoutus- ja asumispalvelut.

      • YhteystiedotKotkassa

        Yhteystiedot

        Kotkan psykiatrian poliklinikka
        Takojantie 1
        48220 Kotka
        puh. 05 234 3600


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe