Tietääkö kukaan, että järjestetäänkö Turussa vielä synnytysvalmennusta? Unohdin kysyä siitä viimeksi neuvolassa ja meidän "neuvola täti" on sellainen tosi nuori tyttö, jolle myös kaikki tuntuu olevan uutta :-)
Eli jos tällä palstalla olisi viisaampia niin vastauksia kaipailisin.. Ja millä raskausviikoilla tuo synnytysvalmennus yleensä järjestetään?
Synnytysvalmennus Turussa?
8
979
Vastaukset
- Moikka!
olen menossa, seuraavassa osoitteessa olisi infoa:
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=100065&nodeid=4488
se että onko tämä sellaista synnytysvalmennusta kuin kaipasit niin en tiedä... Itsellä ensimmäinen tulossa joten en tiedä vielä mitä siellä on. Neuvolasta soittivat ja kertoivat että mennä voi jos haluaa. Ja että Tyksiin ei pääse etukäteen tutustumaan vaan sen voi tehdä virtuaalisesti jssakin netissä vissiin...- LA marraskuussa
Kiitos vastauksesta... itsekin löysin tuon linkin, mutta olisin kyllä kaivannut sellaista oman neuvolan järjestämään juttua. Siellä kun olisi ollut helppo tutustua samalla alueella asuviin odottaviin äiteihin. Pelkään, että tuo luento on liian suuri tapahtuma verkoston luomiseen.
Mulla tilanne on se, että olen aikuisena Turkuun muuttanut. Lapsuuden ja nuoruuden ajan kaverit ovat parin sadan kilometrin päässä. Täällä sitä on sitten lähinnä tutustunut työn kautta ihmisiin ja jotka ovat ihan eri elämäntilanteessa kuin minä. Eli kellään ei ole ihan pieniä lapsia.
Mutta nähdään tuolla luennolla :-) Sinne kai se on sitten suunnattava jos Turku ei muuta tarjoa. - Sandikki
LA marraskuussa kirjoitti:
Kiitos vastauksesta... itsekin löysin tuon linkin, mutta olisin kyllä kaivannut sellaista oman neuvolan järjestämään juttua. Siellä kun olisi ollut helppo tutustua samalla alueella asuviin odottaviin äiteihin. Pelkään, että tuo luento on liian suuri tapahtuma verkoston luomiseen.
Mulla tilanne on se, että olen aikuisena Turkuun muuttanut. Lapsuuden ja nuoruuden ajan kaverit ovat parin sadan kilometrin päässä. Täällä sitä on sitten lähinnä tutustunut työn kautta ihmisiin ja jotka ovat ihan eri elämäntilanteessa kuin minä. Eli kellään ei ole ihan pieniä lapsia.
Mutta nähdään tuolla luennolla :-) Sinne kai se on sitten suunnattava jos Turku ei muuta tarjoa.Hei!
Milloin marraskuussa sinulla on laskettuaika?
Mä kanssa olisin kaipaillut jonkinlaista synnytysvalmennusta, juurikin osaksi sen porukan takia ;) Luento on ihan jees, mut... - LA marraskuussa
Sandikki kirjoitti:
Hei!
Milloin marraskuussa sinulla on laskettuaika?
Mä kanssa olisin kaipaillut jonkinlaista synnytysvalmennusta, juurikin osaksi sen porukan takia ;) Luento on ihan jees, mut...Meidän laskettu aika on marraskuun puolessa välissä. Huomenna olen menossa neuvolaan ja kyselen siellä sitten samalla, että järjestetäänkö niitä neuvolakohtaisia valmennuksia enää. Nyt tuon linkin takana oleva teksti oli muuttunut.. "Neuvoloiden perhevalmennusten lisäksi tarjoamme tuleville vanhemmille mahdollisuuden osallistua luento-iltoihin...". Eli tuo kyllä kuulostaisi siltä, että neuvoloissa vielä jotain järjestetään. Mutta se selviää huomenna. Päivittelen tänne sitten tilannetta :-)
- poika 09/09
Ainakin noin vuosi sitten järjestettiin oman neuvolan (mäntymäki) toimesta valmennusilta.
Siellä käytiin läpi että milloin lähdetään sairaalaan, synnytyksen vaiheita, kivunlievitystä yms- LA marraskuussa
Nuo ovat juuri niitä asioita, jotka kiinnostavat.. ja tietenkin se, että tutustuisi oman alueen muihin odottajiin. Olisi kiva saada jo näin etukäteen tuttuja, joita voisi tapailla hiekkalaatikon reunalla ensi kesänä/syksynä.
- LA marraskuussa
Vastaan nyt omaan kysymykseeni. - Kyllä neuvolassa vielä järjestetään perhevalmennusta. Kutsu/tiedote tulee postissa joskus 7-8 raskauskuukauden aikana. Tapaamisia on neljä kertaa ennen synnytystä ja pari kertaa synnytyksen jälkeen. Sen lisäksi on sitten nuo "Tietoa tuleville vanhemmille" -luentoillat, jotka järjestää Turun sosiaali- ja terveystoimi.
- poika 09/09
Mutta nuo tapaamiset on turun yhteisiä tai ainakin isommalta alueelta oleville perheille. Meillä ainakin neuvola järjesti niiden lisäksi sellaisen jossa oli vain muutama perhe ihan läheltä toisiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1725263Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432595- 1562202
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1471239Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321213Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106972Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.119913