Porilainen miljonääri-kansanedustaja ei sijoittanut omia rahojaan Porin-lentoihin.Suurinta metakkaa Porin-lennoista pitänyt kansanedustaja Sampsa Kataja (kok) ei ole mukana Air100 -yhtiössä, joka eilen kertoi aloittavansa lennot Poriin syyskuun alussa.
Air100 -yhtiön puolesta julkisuudessa esiintyi Jouko Kauppila, joka on Katajan asianajotoimistoajan yhtiökumppani ja he omistavat yhdessä Arvokarhu-yhtiön.
Air100 -yhtiön puolesta julkisuudessa esiintyi Jouko Kauppila, joka on Katajan asianajotoimistoajan yhtiökumppani ja he omistavat yhdessä Arvokarhu-yhtiön.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Verottaja hakee Air 100 -lentoyhtiötä konkurssiin – ”todennäköisesti toiminta jatkuu”
SATAKUNTA03.10.2016 10.27
HANNA LEPPÄNEN/SK
Verottaja hakee Air 100 -lentoyhtiötä konkurssiin – ”todennäköisesti toiminta jatkuu”
Tilinpäätöstietojen mukaan Air 100 Oy on tehnyt viime vuosina raskaita tappioita, joiden yhteissumma on nyt noin 2,4 miljoonaa euroa. Ville Majasaari uskoo toiminnan jatkuvan.
Harri Aalto
Pori
Verohallinto hakee Porissa lentoliikennepalveluja tuottavaa ja välittävää Air 100 Oy:tä konkurssiin.
Viime perjantaina Satakunnan käräjäoikeuteen jätetyn hakemuksen mukaan verottaja karhuaa yhtiöltä noin 38 700 euron suuruisia arvonlisäveroja. Hakemuksen mukaan verorästit ovat kertyneet vuosilta 2013–2016.
Satakunnan Kansa tavoitti Air 100 Oy:n hallituksen ainoan varsinaisen jäsenen Ville Majasaaren Malagasta, Espanjasta. Hänelle oli yllätys, että verottajan hakemus on edennyt konkurssihakemusvaiheeseen asti, koska yhtiö on tehnyt verokiistasta oikaisuvaatimuksia.
– Meidän käsityksemme on, että summa ei pidä paikkaansa, vaan se on merkittävästi pienempi, noin 20 000 euroa. Meidän käsityksemme on, ettei tappiollisesta liiketoiminnasta pitäisi kertyä arvonlisäveroja. Asiaa selvitellään nyt. Todennäköisesti toimintamme jatkuu, Majasaari kommentoi.
Tilinpäätöstietojen mukaan Air 100 Oy on tehnyt viime vuosina raskaita tappioita, joiden yhteissumma on nyt noin 2,4 miljoonaa euroa.
Viime vuonna Air 100 Oy ei kirjannut enää lainkaan omaa liikevaihtoa. Tänä vuonna yhtiö on markkinoinut Airest-nimisen virolaisyhtiön ostopalveluna harjoittamaa Porin-Helsingin reittiliikennettä.
Kaupungin käsittelyyn on tulossa ensi vuotta koskeva tukiesitys, jonka mukaan kaupunki ohjaisi 500 000 euroa lentoliikenteen markkinointiin, ei enää reitin suoraan ylläpitoon.