IKSA FIGHTER LINE, taso 1

madman01

Pajunlahden urheiluopisto 17-19.9.2010


Aika : perjantai klo.17.00-21.00. Lauantai- sunnuntai klo.09.00-17.00

IKSA FIGHTER LINE, taso 1


Tule mukaan kokemaan ja oppimaan uutta. Hyvä fyysinen ja henkinen kunto on kaikkien kamppailulajien perusta.
Kamppailu-urheilijan fyysisen harjoittelun on oltava monipuolista ja lajinomaista, jotta siitä saadaan mahdollisimman suuri hyöty.
Yllättävän usein on niin, että fyysisten ja henkisten ominaisuuksien kehittäminen nähdään vain oman lajin sivujuonteena, joiden kehittämiseen ei panosteta samaan tapaan kun itse lajiharjoitteluun.

Tästä seuraa se, että kangistutaan kaavoihin ja tehdään vain sitä mitä aina ennenkin on tehty. Toisaalta fyysinen harjoittelu jää usein myös harrastajan omille harteille ja käsitykset siitä mikä on todella hyödyllistä ja mikä ei saattaa jäädä arvailujen ja turhauttavien kokeilujen varaan. Mikä todella toimii, mikä ei ? Miksi ystäväni kehittyy samalla ohjelmalla, jolla minä vain väsyn ? Miksi minulla on samoja vaivoja vuodesta toiseen ? Miksi kehitykseni on pysähtynyt ?

Vahvojen fyysisten ja henkisten ominaisuuksien kehittämiseen tulisi panostaa aivan samaan tapaan kun itse lajiin.
Mitä kovakuntoisempia olemme sitä enemmän pystymme myös harjoittelemaan ja sitä nopeammin palaudumme.
Mitä nopeampia, ketterämpiä ja vahvempia olemme, sitä voimakkaampia ovat otteemme ja kovempia lyöntimme, ja sitä paremmin pystymme liikkumaan.

Kun vahva fysiikka yhdistetään hyvään pelisilmään ja periksiantamattomiin henkisiin ominaisuuksiin saadaan yhdistelmä, joka jyrää alleen teknisemmänkin vastustajan.
On hyvä tiedostaa, että fysiikan harjoittelu ei ole vain armottoman kovaa puurtamista. Ei ole konsti eikä mikään puuduttaa henkilö tajunnan rajamaille muutamassa minuutissa.
Hyvä ja tuloksellinen fyysinen harjoittelu muodostuu monesta eri osa-alueesta, joiden ymmärtäminen on ensisijaisen tärkeää kokonaiskuvan kannalta. Miten fyysinen, tekninen ja henkinen harjoittelu nivoutuu yhteen on yksi kurssin avainteemoista.

Lisää kurssista

http://www.harjoittelu.net/cgi-bin/webiokauppa?Kurssit/FIGHTER_LINE_KURSSI__NASTOLA&naytasivu=301&id=129&saitti=mbn

0

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        37
        4906
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        82
        3486
      3. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        30
        2943
      4. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        61
        2915
      5. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        8
        2727
      6. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        55
        2270
      7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

        Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
        Ikävä
        38
        1763
      8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

        Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
        Kotimaiset julkkisjuorut
        9
        1690
      9. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1681
      10. Maailmassa monta

        On ihmeellistä asiaa. 😮
        Ikävä
        16
        1574
      Aihe