Nämä suomalaiset jotka rahtaavat halpaa viinaa, roskaruokaa ja rätei ja lumppuja Virosta eivät ole isänmaan asialla. Eikö olisi sama kun muuttaisitte pysyvästi sinne halpamaahan. Takaisin ei ole asiaa tuolla asenteella vai haluatteko, että Suomesta lopetetaan kaikki palvelut.
Toinen vaihtoehto olisi jos pudottaisimme infran ja palkkkatason Viron tasolle. Panemme 3/4 väestä puolelle minimipalkasta tai osa kokonaan ilman tuloja. Tästä seuraa uskomaton ostoryntäys Ruotsista, Norjasta ja Venäjältä halpamaa Suomeen. Meillä alkaisi kissanpäivät, vedettäis vain lonkkaa ja välillä täytettäis hyllyjä.
Toinen vaihtoehto olisi jos pudottaisimme infran ja palkkkatason Viron tasolle. Panemme 3/4 väestä puolelle minimipalkasta tai osa kokonaan ilman tuloja. Tästä seuraa uskomaton ostoryntäys Ruotsista, Norjasta ja Venäjältä halpamaa Suomeen. Meillä alkaisi kissanpäivät, vedettäis vain lonkkaa ja välillä täytettäis hyllyjä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä olenkin epäisänmaallinen, kun tykkään enemmän Virosta kuin Suomesta. Siksi olenkin muuttanut tänne Viroon, jonne tuloni (aika mukavat!) Suomesta virtaavat.
Tai oikeastaan olen isänmaallinen. Eläköön Euroopan Unioni! Ja perään Beethovenia. Ja tähtilippu.
pakon edessä oikeasti kehittymään ja satsaamaan yhteiskunnan rakentamiseen. Tästä seuraa, että virolaiset maksaisivat itse veronsa eikä EU samalla tavalla ruokkisi heitä. Virolaisten itsetunto ja -kunnioitus näin nousisi ja se olisi vaarallista Suomelle. Virolaiset alkaisivat rynnätä ostoksille Suomeen ja suomalaiset siirtotyöläisiksi Viroon. Suomalaisia alettaisiin pitämään EU:n hylkiökansana ja ylenen halveksunta näivettäisi suomalaiset sukupuuttoon. Mitähän sen jälkeen tapahtuu...
Joka maa, joka aloittaa aika tyhjästä, joutuu keräämään tarvittavat pääomat tavalla tai toisella ja työnteko on mielestäni reilumpi tapa kuin islantilainen kasinohuijaus. Suomalaiset ovat iät ajat käyneet Ruotsissa töissä ja Turkin moni yritys on pistetty pystyyn Saksasta tienatulla rahalla.
Jos leimaa työntekemisen loiselämiseksi niin yhtä loisia ovat myös suomalaiset duunarit. Kaikki Suomessa työtä tekevät maksavat veronsa Suomeen. Siitä pitävät viranomaiset kyllä huolen.
Eläkkeestänikin menee edelleen vero Suomeen, vaikken asu Suomessa.