Ongelma on siis sellainen että yhtäkkiä noin 5 vuotta vanhassa koneessa kaikki on alkanut pätkimään. Äänet ja kuva pätkii jatkuvasti lisäksi kone on ihan törkeän hidas.. Menee entisen minuutin sijaan noin 15 minuuttia käynnistämiseen. Pätkiminen ilmeni kun muutama päivä sitten, kun internet-yhteys katkesi ja yritin korjata sen käynnistämällä koneen uudestaan, mutta kun kone ei suostunut sammumaan vaan oli pitkän aikaa siinä sinitaustaisessa "sammutetaan" ruudussa, niin sammutin koneen virtanappia pohjassa painamalla. Käynnistyksen yhteydessä näkyy myös noin sekunnin uusi ruutu jota ei ennen ole ollut, lukee jotain muistaakseni keltaisella ja valkoisella tekstillä.
Onko ongelmaani mitään muuta ratkaisua kuin koneen formatointi ja kun formatoin niin saako käyttöjärjestelmän mitenkään säilytettyä kun olen näes hävittänyt sen windowsin asentamiseen tarvittavan certificate of authenticityn?
Käyttöjärjestelmä on vista 32-bittinen, jos sillä tiedolla mitään tekee ja RAM muistia on 3gt.
Kiitos vastauksista etukäteen.
kaikki pätkii
milmil
1
340
Vastaukset
Korjausasennusta voisi koittaa ja järjestelmän palautusta. Jos Windows Vista ei ole Business tai Enterprise niin sitä ei enää kannata asentaa uusiksi vaan uusi käyttöjärjestelmä tilalle. Joko Windows 7 Professional jos haluaa käyttää Windowsia tai sitten joku muu merkki.
Windows 7 Professionalin tapauksessa kannattaa muistia lisätään 4Gt asti ja asentaa 64-bittinen versio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741