jos SDP:tä ei olisi...

...kirjastossa olisi enemmän kirjoja.
...tehtaat olisivat ihmisläheisempiä.
...maaseutu ei olisi autioitunut.
...Helsinki olisi kulttuurikaupunki.
...elämä olisi iloisempaa.
...elintaso olisi korkeampi.
...virat täytettäisiin pätevillä henkilöillä.
...voisimme olla ylpeitä juuristamme.
...
12409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Terttu on tainnut ottaa Mänty-Madeiraa tai Korpikuusen kyyneltä pari liikaa. Tai sitten Terttu on Oiva (muutaman napanterin jälkeen).

Äänestä

Elä sie meiän leipäpuuta hauku. Kyllä demarit on miullei leivän tuonu monesti. Häppii.

Äänestä

Työpaikoilla ei harrastettaisi poliittista syrjintää.
Virkamieskunta olisi puolueettomampi.
Hallinnossa olisi pätevämpiä ihmisiä töissä.
jne.

Äänestä
  • Pirun demarit kun ovat saaneet aikaan sen, että suomalainen hallinto on maailman vähiten korruptoitunutta. Poikkeukset, kuten Merenkulkuhallituksen Vesterinen ja koplaaja-Kake, ovat lähes järjestään kepulaisia.

    Äänestä

  • furby kirjoitti:

    Pirun demarit kun ovat saaneet aikaan sen, että suomalainen hallinto on maailman vähiten korruptoitunutta. Poikkeukset, kuten Merenkulkuhallituksen Vesterinen ja koplaaja-Kake, ovat lähes järjestään kepulaisia.

    Niin demarit syövätkin sitten vain kuormasta, jos pääsevät istumaan yhteisen rahakasan päälle. Ei silloin tarvitakaan lahjuksia. Niinkuin nyt Sundqvistikin teki aikoinaan.

    Äänestä

Tämä ei kai liity keskustan politiikkaan. Miksi ei SDP:n palstalla ole tämä kirjoitus. Ei kai keskustan palstalla ole tarkoitus SDP:n asioista keskustella? Eikö näitä kirjoituksia joku voisi siirtää asianmukaisille palstoille.

Äänestä
  • Siks ne onkin kepuloisia.

    Äänestä

  • niin mut ku te sossut ootte linnottautunu tänne meijän palstalle, niin täytyy teitä vähä informeerata...

    Äänestä

  • Se juuri on keskustalaisten kirjoittajien keskustelua keskustan politiikasta, että keskustan palstalla kilvan haukutaan hallituskumppani demareita.

    Äänestä

- niin duunarit eivät katkeroituisi odottaessaan osuutta tehtaasta

- asennevamma ei olisi peruste yhteiskuntavastaiseen yleislakkoiluun

- ammattinsa osaavat työntekijät uskaltaisivat perustaa yrityksiä ja luoda työpaikkoja

- eduskunnassa valtaa käyttäisi parlamentaarisesti valittu edustajista ilman ulkoparlamentaarisia voimia

- hallitus keskittyisi yhteiskunnan tulevaisuuteen

- Markkinat määräisivät yrityksien kasvusta TUPO:n sijasta.

- Yrittäjillä Suomessa olisi vaihtoehtona pyrkiminen ylöspäin Suomessa sen sijaan että yritykset nykyään pyrkivät vain yhteen suuntaa, ulospäin Suomesta...

Äänestä

..tekisimme kahdentoista tunnin työpäiviä
..emme olisi kuulleetkaan ansiosidonnaisista
..työviikko olisi kuusi päiväinen
..vuosiloma olisi tuntematon käsite
..lakkoilusta saisi kuulan kallon
..työ olisi ainoa ilomme, toisaalta sitä kyllä riittäisi
..kahdentoista tunnin työpäivän ja kuuden päivän työviikon jälkeenkin Kepulaiset haukkuisivat meitä laiskoiksi. Sitä ne tosin tekevät nytkin, vaikka SDP onkin olemassa. Mutta suotakoon se heille niin kauan kunhan kulkevat Lipposen talutusnuorassa.

Äänestä

..Tekisimme 12 tunnin työpäiviä
..tekisimme kuuden päivän työviikkoa
..edellämainitun jälkeenkin Kepulaiset haukkuisivat meitä laiskoiksi (tekevät tosin saman nytkin!)
..lakkoilusta ammuttaisiin
..palkat olisivat sitä tasoa, mitä kepu-isäntä kulloinkin olisi valmis maksamaan(yleensä aika vähän)
..kepulaisten elintaso olisi korkeampi
..kepulaiset voisivat olla ylpeitä juuristaan
..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terttu kirjoitti:

...kirjastossa olisi enemmän kirjoja.
...tehtaat olisivat ihmisläheisempiä.
...maaseutu ei olisi autioitunut.
...Helsinki olisi kulttuurikaupunki.
...elämä olisi iloisempaa.
...elintaso olisi korkeampi.
...virat täytettäisiin pätevillä henkilöillä.
...voisimme olla ylpeitä juuristamme.
...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu