Kallan kasvattaminen

Morsian2011

Osaako kukaan kertoa, että voiko ja milloin kallaa voi itse kasvattaa? Eli kun suunnitelmissa on häät ensi kesänä ja haluaisin n. 250 kallaa koristeluun eli jospa niitä voisi itse kasvattaa jotenkin vai onko se mahdollista? Häät ovat kesäkuussa eli milloin pitäisi kallat istuttaa? Ihan sellainen pituudeltaan 15-20 cm:n kallat riittäisivät.. Ja mistä niitä kallan sipuleita saa ennen ensi kesää vai miten nopeasti ne kasvavat? Ehkä olen vähän liian myöhään liikenteessä..:/

6

3358

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mahkuja

      Utopistinen ajatus.

      • En ny menis sanomaan

        MIKSI UTOPISTINEN AJATUS? Jos niitä ylipäätään pystyy kasvattamaan sisällä ni ei sillä ole väliä kasvattaaka yhtä vai sataa kallaa????


      • et sillee
        En ny menis sanomaan kirjoitti:

        MIKSI UTOPISTINEN AJATUS? Jos niitä ylipäätään pystyy kasvattamaan sisällä ni ei sillä ole väliä kasvattaaka yhtä vai sataa kallaa????

        Siitä vaan sitten, onnea !
        Lueppa kallan (callan) kasavttamisesta, ohjeita saa googlella.


    • tipitii..

      ..Tokmannilta muistaakseni Callan mukuloita. vai liekkö ne sipuleita. junttasin multaan ja reilun kk kuluttua ne jo kukkivat!!!

      eli sinuna ottaisin yhteyttä esim johonkin puutarhamyymälään, ja pyytäisin heitä tilaamaan ja varaaman sinulle tarvittavan määrän näitä mukuloita/sipuleita kevääksi. minun Callani teki viitisen kukkaa ja kuoli sitten. olin ajatellut sitä pihalle kesäkukaksi, kun sitä niin mainostettiin, muttei se koskaan kerennyt pihalle saakka kun jo kuoli. kaunis se oli kyllä.

      • tipitii..

        ettei tuo Callan kasvattaminen itse ole välttämättä mitenkään utopistinen ajatus, sikäli kun tarvittavat tilat kasvatusta varten löytyy :) Callaa myydään nykyään keväisin "kesäkukkana" lähes joka marketissa ja puutarhamyymälässä.

        kokeilin minä Cannaakin kasvattaa mukulasta, mutta se ei lähtenyt ollenkaan kasvuun.


      • utopiaa
        tipitii.. kirjoitti:

        ettei tuo Callan kasvattaminen itse ole välttämättä mitenkään utopistinen ajatus, sikäli kun tarvittavat tilat kasvatusta varten löytyy :) Callaa myydään nykyään keväisin "kesäkukkana" lähes joka marketissa ja puutarhamyymälässä.

        kokeilin minä Cannaakin kasvattaa mukulasta, mutta se ei lähtenyt ollenkaan kasvuun.

        Jos täällä kyselee callan istutuksesta ja mistä niitä saa ostaa, silloin tietää ettei millään onnistu kasvattamaan 250 callaa häihin ja juuri määrättyyn aikaan. Kyllä se silloin on utopiaa, ei voi muuta sanoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1006
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    9. 28
      555
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      555
    Aihe