Duunarien lomat rasittaa yhteis

lomalla olosta maksetaan palkkaa on aikoihin eletty ja lomalta paluusta lisää, kaikki nämä on tavaroiden ja palvelusten hinnoissa ja me kuluttajat maksamme kiltisti..
13119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

duunarien lomia

Äänestä
  • Maajussit lomailee, lomittajat lomittaa maajusseja ja duunarit senkin lystin veroillaan maksaa

    Äänestä

  • Maatalousmafia kirjoitti:

    Maajussit lomailee, lomittajat lomittaa maajusseja ja duunarit senkin lystin veroillaan maksaa

    syy miksi ympärivuotista työtä tekevä karjanhoitaja saisi lomailla

    Äänestä

  • duunarien lomia. Maksaneeko omiaankaan?

    Äänestä

  • ei maksa kirjoitti:

    duunarien lomia. Maksaneeko omiaankaan?

    traktoritehtaan tai lannoiteteollisuuden työntekijän lomat mitä nyt äkkiä tulee mieleen, työntekijät maksaa eläkemaksua 4-5 prosenttia, viljelijät 10-20 prosenttia tuloistaan, mistä ihmeestä saatte tuollaisia ajatuksia päähänne ettei viljelijät maksa eläkkeitään..

    Äänestä

  • nyt.. kirjoitti:

    traktoritehtaan tai lannoiteteollisuuden työntekijän lomat mitä nyt äkkiä tulee mieleen, työntekijät maksaa eläkemaksua 4-5 prosenttia, viljelijät 10-20 prosenttia tuloistaan, mistä ihmeestä saatte tuollaisia ajatuksia päähänne ettei viljelijät maksa eläkkeitään..

    joka työnantajan toimesta säästetään maksettavaksi loman aikana. Eläkkeet on sitten kokonaan toinen juttu. Toisaalta duunari maksaa eläkemaksua 40 vuotta, viljelijä sukupolvenvaidoksista johtuen vain siltä ajalta kuin on viljelijä eli keskimäärin puolta lyhyemmän ajan. Ja senkin tukiaisilla...

    Äänestä

  • palkkaa, kirjoitti:

    joka työnantajan toimesta säästetään maksettavaksi loman aikana. Eläkkeet on sitten kokonaan toinen juttu. Toisaalta duunari maksaa eläkemaksua 40 vuotta, viljelijä sukupolvenvaidoksista johtuen vain siltä ajalta kuin on viljelijä eli keskimäärin puolta lyhyemmän ajan. Ja senkin tukiaisilla...

    maksuvuodet vaikuttaa ainoastaan eläkkeen suuruuteen ja työnantaja maksaa valtaosan duunarin eläkemaksusta, viljelijä puolestaan omasta pussistaan. Tuki on viljelijän palkkaa tehdystä työstä eli ruuan tuottamisesta, tyhjästä ei makseta senttiäkään.

    "Viljelijöiden eläköitymisestä on ihmeellistä vääntöä eduskuntaa myöten, tosiasiassa viljelijöillä ei ole mitään erikoisetuja eläkkeelle jäämisen suhteen. Erikoiseläke järjestelyjä on joka alalla, myös viljelijöillä.
    Maanviljelijät jäävät silti eläkkeelle kaksi vuotta muita suomalaisia myöhemmin. Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen torstaina julkistaman tiedon mukaan viljelijät työskentelevät keskimäärin 60,2 vuotiaiksi, kun kaikkien suomalaisten eläkkeelle siirtymisikä oli 58,4 vuotta. Emännät siirtyivät eläkkeelle vielä puoli vuotta isäntiä myöhemmin.
    Maanviljelijät voivat siirtyä vanhuuseläkkeelle 63 ja 68 ikävuoden välillä samaan tapaan kuin palkansaajatkin.
    Työnantajat ja vuodesta 1993 myös työntekijät ovat palkansaajien työeläketurvan päärahoittajia ja maksu määräytyy suhteessa vakuutetun palkkaan. Kaikkien työntekijöiden maksuosuus on sama. Eläkekustannuksissa on käytössä nk. tasausperiaate: kustannuksia tasataan eri työnantajien välillä. Nykyisin suurin osa eläkemaksuista jaetaan eri yhtiöiden kesken – vain osa rahastoidaan.
    Keskimääräinen TyEL-maksu on kokonaisuudessaan noin 22 % luokkaa maksetuista palkoista (v. 2008), josta alle 53-vuotiaat työntekijät maksavat 4,1 % (v. 2008) ja 53 vuotta täyttäneet 5,2 %. Yksityisellä sektorilla työnantajan maksu riippuu vakuutettujen määrästä (~yrityksen koko), vakuutettujen iästä ja mainitusta TyEL-eläkeyhtiön tai säätiön/kassan sijoitustoiminnan onnistumisesta, työkyvyttömyys- ja työttömyystapauksista sekä hoitokuluista."
    Työnantaja ei maksa eläkemaksuja "hyvästä sydämestään" vaan koska järjestelmä on lakisääteinen - ja hyvä niin että voimme kukin nauttia eläkepäivistä."

    Äänestä

ihmettelevät kovasti meidän lomalla oloa.

Äänestä
  • juhlapyhänä kuten esim uutenavuotena

    Äänestä

  • muutamana kirjoitti:

    juhlapyhänä kuten esim uutenavuotena

    saa valtiolta tukijaisia avustuksia niinkun Suomalainen maailveilijä

    Äänestä

  • Kannatat siis kiinalaista järjestelmää kepukomu.

    Äänestä

  • Johtopäätös* kirjoitti:

    Kannatat siis kiinalaista järjestelmää kepukomu.

    nyt sen käsität sossukomu..

    Äänestä

  • kai.. kirjoitti:

    nyt sen käsität sossukomu..

    Virkamiehet.suuri palkkaiset..vois aloittaa...ei loma ajoilta palkkaa.pieni palkkais´elta ei voi ottaa loma etua sois...on sosku jonossa muutoin.2.500 euroa kk.tienaava,siitä ylös päin....vois lopetaa loma rahat.nämä suur tuloiset vois aloittaa heti ..ei tyhjästä palkkaa makseta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuntaa.. kirjoitti:

lomalla olosta maksetaan palkkaa on aikoihin eletty ja lomalta paluusta lisää, kaikki nämä on tavaroiden ja palvelusten hinnoissa ja me kuluttajat maksamme kiltisti..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu