Uusi näytönohjain vai mikä?

Jarm0

Alkaa joittenkin pelien tökkiminen ottamaan päähän siispä pyydetään viisaimpien apuja.
Näytönohjaimena on tällä hetkellä Nvidian Geforce FX5500 joka taitaa olla ikivanha vaikkakin San Andreasta pyöritti keltaisella ukolla tosin :D

Mikä olisi siis parempi pelikäytössä? (esim German Truck Simulator ja Farming simulator:in tapaisia pelejä ajatellen)

Kone itsessään on näitä surullisia pakettikoneita.
Muistia 1GB ja Prossu tehoa sellaiset 2200mhz.

3

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmeisestikin koneesi on niin vanha, että siinä on näytönohjaimelle AGP-portti, ei PCIE-väylää? Jos näin on, niin ensimmäiseksi suosittelisin säästämistä uuteen koneeseen ja vasta toissijaisena vaihtoehtona näytönohjaimen vaihtamista uuteen.

      Kuitenkin: jos koneesi on AGP-portilla ja et voi/halua ostaa kokonaan uutta konetta, niin ATi:n HD3650 AGP olisi huimasti nykyistä näytönohjaintasi nopeampi maksamatta aivan tolkuttomasti:
      http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=10412

      Jos koneessasi on PCIE-väylä, niin peleihisi riittänee HD4670: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35766

      • Raja tulee vastaan myös tuossa Ram muistissa, 1gt mahtaako olla vieläpä jotain ddr1 tai peräti dd2 :D

        Eli säästä uuteen koneeseen tai yritä huuto.netistä saada halvalla osia, mikä tosin sekin voi olla ihan järkevää jos ei uuteen koneeseen rahat riitä.


      • Jarm0
        sfinski80 kirjoitti:

        Raja tulee vastaan myös tuossa Ram muistissa, 1gt mahtaako olla vieläpä jotain ddr1 tai peräti dd2 :D

        Eli säästä uuteen koneeseen tai yritä huuto.netistä saada halvalla osia, mikä tosin sekin voi olla ihan järkevää jos ei uuteen koneeseen rahat riitä.

        Kiitoksia Kollimaattorille hyvästä vastauksesta ja neuvoista. Kone on kyllä ikivanha. Löytyy yksi AGP portti ja pari PCI väylää kun tutkin tietoja.

        sfinski80 voi kyllä kone käyttää ddr1 muistia :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6927
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3846
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3518
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      189
      3465
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2969
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2674
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      47
      2507
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1904
    Aihe