Aivastuksen jälkeen paha haju

Tirskis

Mistähän johtuu outo paha haju mikä tulee aivastuksen jälkeen. Haju on samalla jotenkin metallinen ja makea.

Hengitykseni ei haise kuulemma.

8

8267

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin.

      jotain ongelmaa poskionteloissa tai limakalvoissa. Esim. poskiontelontulehdus tai jokin verestävä ärsytys (vaikka verta ei ns. ulos asti valuisikaan) limakalvoilla tai onteloissa voi tuoda erilaisia tuntemuksia nokassa.

      Metallinen viittaisi jotenkin rautaan ja sitä kautta, että nenässä tuoksuisi veri... Jotain ärsytystä siis luultavasti on. Ihan jo jokin muutoin huomaamattomampi allergiakin voi "sisältä" ärryttää paikkoja. Juttele lekurille jos asia häiritsee ja kauan tunnet. Esim. poskiontelontulehdus voi kroonistua ja se on keljumpi juttu.

    • -TY-

      Itsellä tulee myös semmoinen hunajaa muistuttava haju yleensä kun aivastaa. On tullut jo vuosia.. Ei ole sinällään paha haju, mutta ihmetyttää vaan, et mikä aiheuttaa...

      • RcS

        Olen miettiny samaa asiaa ja allergiasuihkeiden hajusta on tullu mieleen just tämä, mitä seuraavassa selitetään, hunajamainen haju vois olla kenties merkki siitä, että histamiinia erittyy eli alleriaa torjutaan elimistön toimesta, hyvä käänne siis! Ei tarvita sitä ehkä ulkopuolelta.

        http://www.bio.net/bionet/mm/neur-sci/1998-September/033697.html


      • RcS
        RcS kirjoitti:

        Olen miettiny samaa asiaa ja allergiasuihkeiden hajusta on tullu mieleen just tämä, mitä seuraavassa selitetään, hunajamainen haju vois olla kenties merkki siitä, että histamiinia erittyy eli alleriaa torjutaan elimistön toimesta, hyvä käänne siis! Ei tarvita sitä ehkä ulkopuolelta.

        http://www.bio.net/bionet/mm/neur-sci/1998-September/033697.html

        Ai nii...siis ANTI-histamiiniahan pitäs erittyy että se olis ns. luonnon oma korjaussysteemi...sanoo nenäni joka kutisee. Kyllähän histamiini olevinaan auttaa elimistöä, mutta ehkä vähän yli.


    • ghgfh

      oisko sylki? :D

    • Lontoon kielellä...
    • mietivvaa

      ittel ainaski pääsee melkei ain piaru ku aivastan jote se vois olla se haju.... voisko....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      234
      6120
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      49
      2715
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2262
    4. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      43
      2238
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1779
    6. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1424
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1407
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1321
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      35
      1291
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1007
    Aihe