Aivastuksen jälkeen paha haju

Tirskis

Mistähän johtuu outo paha haju mikä tulee aivastuksen jälkeen. Haju on samalla jotenkin metallinen ja makea.

Hengitykseni ei haise kuulemma.

8

8732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin.

      jotain ongelmaa poskionteloissa tai limakalvoissa. Esim. poskiontelontulehdus tai jokin verestävä ärsytys (vaikka verta ei ns. ulos asti valuisikaan) limakalvoilla tai onteloissa voi tuoda erilaisia tuntemuksia nokassa.

      Metallinen viittaisi jotenkin rautaan ja sitä kautta, että nenässä tuoksuisi veri... Jotain ärsytystä siis luultavasti on. Ihan jo jokin muutoin huomaamattomampi allergiakin voi "sisältä" ärryttää paikkoja. Juttele lekurille jos asia häiritsee ja kauan tunnet. Esim. poskiontelontulehdus voi kroonistua ja se on keljumpi juttu.

    • -TY-

      Itsellä tulee myös semmoinen hunajaa muistuttava haju yleensä kun aivastaa. On tullut jo vuosia.. Ei ole sinällään paha haju, mutta ihmetyttää vaan, et mikä aiheuttaa...

      • RcS

        Olen miettiny samaa asiaa ja allergiasuihkeiden hajusta on tullu mieleen just tämä, mitä seuraavassa selitetään, hunajamainen haju vois olla kenties merkki siitä, että histamiinia erittyy eli alleriaa torjutaan elimistön toimesta, hyvä käänne siis! Ei tarvita sitä ehkä ulkopuolelta.

        http://www.bio.net/bionet/mm/neur-sci/1998-September/033697.html


      • RcS
        RcS kirjoitti:

        Olen miettiny samaa asiaa ja allergiasuihkeiden hajusta on tullu mieleen just tämä, mitä seuraavassa selitetään, hunajamainen haju vois olla kenties merkki siitä, että histamiinia erittyy eli alleriaa torjutaan elimistön toimesta, hyvä käänne siis! Ei tarvita sitä ehkä ulkopuolelta.

        http://www.bio.net/bionet/mm/neur-sci/1998-September/033697.html

        Ai nii...siis ANTI-histamiiniahan pitäs erittyy että se olis ns. luonnon oma korjaussysteemi...sanoo nenäni joka kutisee. Kyllähän histamiini olevinaan auttaa elimistöä, mutta ehkä vähän yli.


    • ghgfh

      oisko sylki? :D

    • Lontoon kielellä...
    • Kvht-altistus

      Pelkään pahoin että on kyse suuremmasta salakavalasta ongelmasta! Testaa niin tiedät:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/

      Tarkempi testaus:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/laaketiede-vs-terveystiede/

      Kolme hyöty-bakteeria mm sieraimiin:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-ohje-maitohappobakteerien-kaytosta-nenaan-ja-korviin-apua-korvatulehdus-potilaalle/#Hyotybakteereita_jauheena_suoraan_limakalvoille_ja_esimerkiksi_sieraimiin_kun_erite_on_verista

      Vältä antibioottia ja kortisonia.

    • mietivvaa

      ittel ainaski pääsee melkei ain piaru ku aivastan jote se vois olla se haju.... voisko....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      20
      2988
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2577
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1443
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1340
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1231
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      979
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      883
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      645
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      611
    Aihe