Liikenneseurantaa saatava lisää!

Olen jo lähes eläkkeellä oleva henkilö ja minua raivostuttaa ihmisten välinpitämättömyys. Kaikkien tiellä liikkujien pitäisi ilmoittaa poliisille rikkeet, jotka huomaavat tapahtuvan. Tämän ansiosta liikenteestä tulisi lainmukaisempi paikka ja seuraksena vain positiivisia tapahtumia. Olen jälkikasvulleni myös opettanut että poliisille pitää ilmoittaa aina kun huomaa jonkun käyttäytyvän lakia vastaan ja he ovat ymmärtäneet sen. Nykyään on kännykät jokaisella liikkujalla ja sitä myöten poliisille ilmoittaminen käy vaivattomasti. Itse soitan aina poliisille kun nään holtitonta käyttäytymistä liikenteessä, joten ottakaa oppia minusta!

t: eläke
4173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen jo jonkin aikaa työelämässä ollut henkilö ja minua raivostuttaa ihmisten pikkusieluisuus. Kaikkien tiellä liikkujien pitäisi keskittyä omaan ajamiseen eikä muiden kyttäämiseen. Tämän ansiosta liikenteestä tulisi sujuvampaa, rennompaa ja seurauksena olisi vain positiivisia tapahtumia. Olen jälkikasvulleni myös opettanut että olkaa liikenteessä varovaisia, ajakaa sääntöjen mukaan älkääkä antako muiden ääliöiden huonojen ajotapojen vaikuttaa omaanne, älkääkä vain alentuko turhanpäiväisen kyttäämisen tasolle. Kyllä törttöilijät jossakin vaiheessa jäävät kiinni itsestään. Vaikka nykyään kännykät on kaikilla ja vaikka mieli tekisi ilmoittaa jonkun virheestä liikenteessä niin se on täysin turhaa: 1. millä todistat törttöilyn tapahtuneen, 2. luuletko että poliisia kiinnostaa, 3. miksi maksaa puhelinlaskuja niin turhista asioista. Ottakaa opiksi!

Äänestä
  • "Olkaa liikenteessä varovaisia, ajakaa sääntöjen mukaan älkääkä antako muiden ääliöiden huonojen ajotapojen vaikuttaa omaanne"

    Tuo on hyvä lähtökohta. Lisätään vielä siihen että ajetaan myös siten että oma ajotyyli ja käyttäytyminen pistää mahdollisimman vähän silmään. Ajetaan mahdollisimman "näkymättömästi" ja sääntöjen ja rajoitusten mukaisesti.

    Äänestä

Nykyisillä digikameroilla saa myös näppärästi todistusaineistoa. Itsellä se kuvaa myös navigaattorin nopeusnäyttöä, ja hulluimmat kaaharit käyn esittelemässä kyläpoliisille. Kovasti ovat kiitelleet vinkeistä

Äänestä

Olen jo lähes eläkkeellä oleva henkilö ja minua raivostuttaa kaikki pallien raapijat ja nysvärit! Kaikkien tiellä liikujien pitäisi ilmoittaa poliisille tientukot ja ajotaidottomat hidastelijat. Tämän ansiosta liikenteestä tulisi sujuvampaa ja seurauksena vain positiivisiä tapahtumia. Olen jälkikasvulleni myös opettanut että nysvärin saa kiilata ojaan, kun se ei kuitenkaan osaa ajaa. Nykyään on kännykät joka liikkujalla joten poliisille on helppo ilmoittaa ulosajosta. Itse en vaivaudu kytille vasikoimaan, vaan kuvaan ulosajot ja laitan ne Youtubeen kaikken naurettavaksi. Ottakaa oppia minusta!
HANAA SAATANA!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eläke- kirjoitti:

Olen jo lähes eläkkeellä oleva henkilö ja minua raivostuttaa ihmisten välinpitämättömyys. Kaikkien tiellä liikkujien pitäisi ilmoittaa poliisille rikkeet, jotka huomaavat tapahtuvan. Tämän ansiosta liikenteestä tulisi lainmukaisempi paikka ja seuraksena vain positiivisia tapahtumia. Olen jälkikasvulleni myös opettanut että poliisille pitää ilmoittaa aina kun huomaa jonkun käyttäytyvän lakia vastaan ja he ovat ymmärtäneet sen. Nykyään on kännykät jokaisella liikkujalla ja sitä myöten poliisille ilmoittaminen käy vaivattomasti. Itse soitan aina poliisille kun nään holtitonta käyttäytymistä liikenteessä, joten ottakaa oppia minusta!

t: eläke

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu