Voiko alaikäisenä perustaa yhden miehen yrityksen? P: Onko joitain pakollisia kuluja?
Alaikäisenä yritys?
9
4438
Vastaukset
- dds212324
Voit tietty, mutta perustajina pitää myös olla täysi-ikäisiä (vaikka vanhemmat)
Pakollisia yritysmenoja ihan helvetisti.
Jos alaikäinen olet, tee pimeänä ilman firmaa töitä, säästät aina 23% mompsit ja tellit ja eläkemenosi. eli vaikkapa 10eurosta se tekeepi jo melkein 5euroa pelkästään pakollisia menoja.
Toiminimi taas sit on ihan asia erikseen.- 123791873897
Asia selvä, ehkä siis kannattaa odottaa se yksi vuosi jolloin olen itse täysi-ikäinen niin ei tarvitse vanhempia sotkea kuvioihin. :P
Pimeänä töiden tekeminen kuulostaa houkuttelevalta ;) Niinhän se olisi varmaan paras aloittaa, ja alaikäisenähän sitä saa tienata tiettyyn rajaan asti ilman että joutuu maksaa veroja?
Olisiko siis toiminimen perustaminen ehkäpä se kaikkein paras vaihtoehto? Informaatiota asiaa koskien saa antaa :-) - dds212324
123791873897 kirjoitti:
Asia selvä, ehkä siis kannattaa odottaa se yksi vuosi jolloin olen itse täysi-ikäinen niin ei tarvitse vanhempia sotkea kuvioihin. :P
Pimeänä töiden tekeminen kuulostaa houkuttelevalta ;) Niinhän se olisi varmaan paras aloittaa, ja alaikäisenähän sitä saa tienata tiettyyn rajaan asti ilman että joutuu maksaa veroja?
Olisiko siis toiminimen perustaminen ehkäpä se kaikkein paras vaihtoehto? Informaatiota asiaa koskien saa antaa :-)mutta mihi ihmeeseen edes tarttet viellä koko toiminimeä tai yritystä, kertyykö sinulle yli 50tuhatta verotettavaa tuloa vuodessa?
- hoilaari..3
dds212324 kirjoitti:
mutta mihi ihmeeseen edes tarttet viellä koko toiminimeä tai yritystä, kertyykö sinulle yli 50tuhatta verotettavaa tuloa vuodessa?
toiminimen perustaminen tarkoittaa yrityksen perustamista..;)
- 123791873897
dds212324 kirjoitti:
mutta mihi ihmeeseen edes tarttet viellä koko toiminimeä tai yritystä, kertyykö sinulle yli 50tuhatta verotettavaa tuloa vuodessa?
Mistä tämä maaginen 50 000 raja? Saako siis tietyn summan tienata muka verottomasti vai mitä? :P
- 12348784894646331
123791873897 kirjoitti:
Mistä tämä maaginen 50 000 raja? Saako siis tietyn summan tienata muka verottomasti vai mitä? :P
Ei, mutta toiminimeä tai yritystä sinänsä ei kannata perustaa nolla tuloilla.
Sikäli verotettavaa tuloa porrastetaan veroprosentin mukaan, joka koostuu taas tuloista.
Nyt kun olet alaikäinen on sinulla opiskelijan veroprosentti, eli n.10% muistaakseni, ja se 10% palautetaan yleensä takaisin, tässä on tienaamiskattona muistaakseni n.10000- 15t. euroa jonka jälkeen se napsahtaa 20%:n verotukseen.
sikäli taas duunarina vaikkapa 50.000 verotus napsauttaa muistaakseni jo lähes 30-40%? veron (korjatkaa jos muistan väärin)
Siksi kysyin aiemmin 50.000euron tuloja, koska yritystä ei kannata perustaa nollatuloilla, kannattamaton yrityksen menotkin juoksee siinä missä muutkin, siksi suosittelen sinulle ensin pientä työuraa urakoitsijana vaikka sitten pimeänä, koska silloin saisit tuntumaa.
Silloin myös kannattaa opetella tarkkaan kirjanpidot, menot tulot ja sisäänostot.
Jos nämä ei täsmää tarkalleen niin tulee verottajan kanssa ongelmia.
Starttirahaahan saa tietty, mutta omaa pääomaa pitää olla, onko sinulla sitä?
Jokin yrittäjyyskurssi kannattaa käydä, näitä työvoimatoimistossa on vähän väliä käynnissä, jossa opetellaan nämä perusasiat yrittäjyydessä.
Sikäli tiedän kyllä, jotku 50euron tuntitaksaset yrittäjän tuntitaksat saattaa houkuttaa,
mutta muista että siinä on melkein, joissakin tapauksissa yli puolet menoja.
Yrittäjänä vastaat siis itse itsestäsi, valtio ei sinua starttirahan jälkeen tue penniäkään, vaan nyhtää sentinkin lompakosta jos se sieltä vaan pullottaa. Eli, helpompi pysyä OMASTA mielestäni ( yrittäjä perheestä jo 30vuotta) toisen firman työlistettynä, nimittäin silloin saat oman rauhan, ei tartte lomia töissä painaa 18tuntia vain siksi että saisit itsellesi murto-osan kustannuksista peitetyksi.
Mutta tietysti, jos sinulla on hyvä yritysidea, mikä se sitten lieneekin, niin kokeile ihmeessä.
Mutta muista verotus! maksa aina vaikka ennemmin liikaa kuin liian vähän. - 17 vuotias yrittäjä
Terveppä terve!
Sopii varmasti jos päivitän hiukan muutaman vuoden takaisen virheellisen tietosi.. Yrittäjyys kannattaa ja hyviä hyviä tulevaisuuden tekijöitä sekä veronmaksajia tarvitaan! Alaikäinen voi perustaa yrityksen ilman täysi-ikäisten sitoutumista. Tarvitaan vain vanhempien allekirjoitukset y3 lomakkeisiin (siis jos kyse oli yksityisestä elinkeinoharjoittajasta.)
Alaikäinen yrittäjä säästää! Esim Yel maksuja yms. ei alaikäisen tarvitse maksaa!
- hdfhddfg
Olen ajatellut harjoittaa pienimuotoista liiketoimintaa. Tarjoaisin tietokoneapua ja kodinhoitopalveluja. Olen 16-vuotias. Kannattaako vain tehdä pimeänä, vai mitä kannattaisi tehdä?
- sdsd dsvsdfv
Asiakkaasi haluavat verottajlle kelpaavan kuitin tekemisistäsi, koska em. työt oikeuttavat kotitalousvähennykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222738Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A111805Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671719Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.521655Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1191643Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell951593Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.701429Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001235Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311168Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta121117