940 vuosimalli 97, manuaali-ilmastointi.
Pari vuotta sitten alkoi tehdä sitä, että ilmastointi käynnistyi vain oikein kuumalla. Oire paheni niin, että loppujen lopuksi käynnistyi vain kun moottori oli ajettu kuumaksi ja ajossa oli pieni tauko - liikkeelle lähtiessä käynnistyi mutta pysähtyi sitten ajon aikana.
Kylmää kyllä tuli ihan kunnolla, kun vain ilmastointi käynnistyi.
Laitettiin uudet kylmäaineet, mutta eipä vaan tule vieläkään kylmää. Joku magneetttikytkin ei kuulemma saa ohjausta eikä kytke kompressoria toimintaan. Kylmää tuli, kun annettiin magneettikytkimelle ohjaus sisätilassa olevan ohjauspanelin ohittaen.
Vika siis lienee ohjauspanelissa. Olisiko kellään vinkkiä missä se siellä voisi olla ? Olisiko joku piuha tai liitin huonolla kontaktilla ? Onko paha paikka päästä johtoja ja liittimiä tutkimaan ja puhdistelemaan? Onko panelissa jotain hienompaakin elektroniikkaa - pitääkö uusia koko paneli ?
Ilmastiontivika
3
384
Vastaukset
- volvo_puranen
Systeemissä ainetta tarpeeksi ja huollettu hyvää ilmastointi huoltoa noudattaen.
Toinen seikkaa se lämmönsäätö juttu pura se tarkista ne alipaineletku jutut sekä että se ohjausvirta kulkee hyvin jos rikki osta uusi maksaa jotain 200 rahaa.Tsau - halpisautoilija
Lähteekö käymään heti, jos laitat huurteenpoistoasentoon? Siinähän on myös autossa olemassa anturi, joka ei anna ilmastoinnin kytkeytyä päälle, jos ulkolämpötila on alle 5 astetta, muistaakseni. Voisi hyvinkin olla vika tässä lämpötilatunnistimessa? Mutta en tosin tiedä missä se on ja miten kytketty, että tuliko se tuossa teidän testissä ohitettua. Vaihdoin juuri tänä kesänä omaan 940:eeni, myös manuaali-ilmastointi, tuon ohjauspaneelin. Hintaa oli 210 euroa, ja ihan itse tehtävissä oleva homma, jos on hiukan rassailuun taipumusta.
- Puraseeko?
Moi,
Kiitos Puraselle ja Halpisautoilijalle vastauksista. Tosi hyvä, että tulee asiallisia vastauksia eikä vinoilua.
Ulkolämpötilan mittari kojetaulussa ainakin näyttää ihan oikeita lukemia. Jos ilmastoinnin käynnistyminen on tämän anturin takana, niin pitäisi kyllä kesäkeleillä käynnistyä.
Terv. Puraseeko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620