Hei
Kyselisin korvaako takuu Note-07 vuotaa vettä takakonttiin parkissa seisoessa.Takuu loppui heinäkuussa ilmoitus jäi tekemättä takuuaikana.Ei ole kolaroitu.Jos vien korjaamolle eikä maahantuoja maksa joudun itse maksamaan selvitystyöt dokumentoinnit kuvat maahantuojalle.Onko kenelläkään samanlaisia juttuja ollut ?
Kiitoksia vastauksista etukäteen..
Korvaako takuu
11
1046
Vastaukset 11
- ateisti minäkin
mitkä kulut dokumentonnista ja kuvista, jos maahantuoja haluaa pari digikuvaa tuskin asiakas joutuu mitään maksamaan. Takuuhan ei lopu täysin johonkin merkittyyn päivään.
Näin kokeneena ihmisenä uskallan jopa ehdottaa, että menet auton myyneeseen liikkeeseen mahdollisimman pian ja reklamoit asiasta(eikö tullut mieleen). Ja nimenomaan myyjäliikkeeseen eikä toiseen joka ei taatusti ota tuota kontolleen.
Ainahan voi sanoa että auto on ollut katoksessa sateella ja vika ilmeentyi vasta nyt.- ohoy
Ainakaan itselläni kun 07 micrasta meni takaluukun avaajakumitötterömikrokytkin sekaisin. Veteli itsekseen sarjatulta kiinni/auki, jätti luukun auki itsekseen ja saattoi avautua motarilla ajettaessa. Huollosssa ei havainneet vikaa ja 3 vuoden takuu oli mennyt umpeen kuutisen kuukautta takaperin. Puhuivat goodwill sopimuksesta jossa maahantuoja tulee hinnassa vastaan jos osa maksaa yli 100 egee. Tämä mikrokytkin joka löytyy relluista maksaa 80 euroa. ;)
- onko
tiivisteiden välissä rojua, esim. havuneneulasia tai koivunlehtiä, jotka voivat aiheuttaa vuotoa
- takuista tapellut
Kun asioit takuuasioissa autokorjaamoilla, älä usko heti ensimmäistä ukkoa, joka yleeensä sanoo että voi voi, takuu päättyi juuri. Muistuta niitä. ( kaikki niistä eivät vieläkään ole kuulleet ) Meillä on kuluttajasuojalainsäädäntö, joka aina ja kaikissa tapauksissa ohittaa minkä tahansa valmistajan tai myyjäfirman antamat ns. takuut. Ydinkysymys on aina sama; Onko vika tai vaurio tuotteessa sellainen, että sitä ei normaalisti hoidetussa ja huolletussa tavarassa saisi sen ikäisenä vielä olla. Eli tässä tapauksessa, jos vuoto johtuu materiaaliviasta tms. eikä neulasista tms. se kuuluu ilman muuta takuuseen. Kukaan tuskin väittää, että jos kolmevuotias nykyauto vuotaa, niin se on normaalia kulumista. VAI ?
- Viimeinen Nissani
Itselläni on Note -06 ja ajettu 47000 km kun kesäkuussa huomattiin takapyörän laakereiden pitävän ääntä. Soitin Autokeskukseen Hämeenlinnaan jälkimarkkinointiin. Vastaus yksinkertainen : takuu ummessa.
Sitten soitin maahantuojalle, puhuin puhelimeen vastanneen naishenkilön kanssa. Hän lupasi viedä asian eteenpäin. Näin myös tapahtui, Nissanilta tuli kirje jossa kerrottiin takuun olevan ummessa eivätkä he ota kantaa vaurioon. Ehdottivat vain viemään merkkikorjaamoon, ja jos siellä katsotaan aiheelliseksi niin sieltä otetaan maahantuojaan yhteys ja sitten harkitaan josko korvataan ja mitä. Lisänä tähän, jostain markkinointikyselyjä tekevästä firmasta soitettiin ja maahantuojalle tekemäni reklamaation vuoksi kyseltiin mikä on nykyinen suhtautumiseni automerkkinä Nissaniin ja reklamaation vastaanottajiin Autokeskuksessa sekä maahantuojalla.
Toivotan silti onnea yrityksellesi takuun saamiseksi- Ateisti 07
Homma etenee niin autokorjaamolla kahdenlaista tietoa .Tutkitaan ensin ja sitten kysytään maahantuojalta,kuka maksaa.Soitin maahantuojalle tein ilmoituksen puhelimen välityksellä.Ystävällinen naishenkilö palveli ystävällisesti.Lupasivat viikon sisällä ilmoittaa miten homma etenee ja kuka maksaa?
Toivotaan parasta pelätään pahinta .... - Marisija224
Ateisti 07 kirjoitti:
Homma etenee niin autokorjaamolla kahdenlaista tietoa .Tutkitaan ensin ja sitten kysytään maahantuojalta,kuka maksaa.Soitin maahantuojalle tein ilmoituksen puhelimen välityksellä.Ystävällinen naishenkilö palveli ystävällisesti.Lupasivat viikon sisällä ilmoittaa miten homma etenee ja kuka maksaa?
Toivotaan parasta pelätään pahinta ....Minusta suuri numero nostetaan pikkuviasta. Korjauta reilusti liikkeessä ja maksa rehellisesti, äläkä valita! Köyhätaskut vetoavat umpeen menneeseen takuuseen. Olisit takuuaikana ilmoittanut asiasta, niin ei tarvitsisi täällä marista.
- tiivisteesi hajalla?
Marisija224 kirjoitti:
Minusta suuri numero nostetaan pikkuviasta. Korjauta reilusti liikkeessä ja maksa rehellisesti, äläkä valita! Köyhätaskut vetoavat umpeen menneeseen takuuseen. Olisit takuuaikana ilmoittanut asiasta, niin ei tarvitsisi täällä marista.
Hermosi lienee jo mennet jollakin muulla palstalla ja elämässäsi joten päätit sitten tänne tulla viisastelemaan.
Soita päivystävälle lääkärille tai sairaalaan, kyllä ne sieltä neuvoo eteenpäin. - Marisija224
tiivisteesi hajalla? kirjoitti:
Hermosi lienee jo mennet jollakin muulla palstalla ja elämässäsi joten päätit sitten tänne tulla viisastelemaan.
Soita päivystävälle lääkärille tai sairaalaan, kyllä ne sieltä neuvoo eteenpäin.pikkuasiasta täällä, kun voi - ellei ole köyhä,( ja ilmeisesti ei ole, kun on kalliin autonkin ostanut) - maksaa rehellisesti korjauksen, jos takuu ei korvaa. Parempi marista liikkeelle. Ei täältä apua heru, ei minulta niin kuin ei näköjään sinultakaan!
- takuuhoito
Marisija224 kirjoitti:
pikkuasiasta täällä, kun voi - ellei ole köyhä,( ja ilmeisesti ei ole, kun on kalliin autonkin ostanut) - maksaa rehellisesti korjauksen, jos takuu ei korvaa. Parempi marista liikkeelle. Ei täältä apua heru, ei minulta niin kuin ei näköjään sinultakaan!
"Soita päivystävälle lääkärille tai sairaalaan, kyllä ne sieltä neuvoo eteenpäin. "
- Anonyymi
takuuhoito kirjoitti:
"Soita päivystävälle lääkärille tai sairaalaan, kyllä ne sieltä neuvoo eteenpäin. "
Neuvot ovat tarpeen valmistajien sanoutuessa irti vastuustaan – Missään muualla kuin ohjelmistoteollisuudessa ei hyväksyttäisi tällaista mallia, jossa valmistajat sanoutuvat irti kaikesta vastuusta myydessään tuotteitaan.
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011251748.html
Pankki ym. ohjelmistot voitaisiin tehdä huijaukset estäviksi, mutta ei välitetä. Kunpahan ny jotenki toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 761245
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241175Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821167Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129975Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m7948- 60864
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.78781Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132692Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50662Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80642- 145568
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90550- 48547
- 25527
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11510- 36505
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää45495- 44488
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.86472- 19466