http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010081712194951_uu.shtml
Ja autonkuskia syytetään....... ei mistään kun kyseessä henkilöauto
Saman tyylinen tilanne kuin joensuussa mutta yllättäen henkilöauto kuski selviää ilman mitään!!!
Missä syytteet kuoleman tuottamuksesta ja miksei tutkita ajoiko ylinopeutta ja jne.???
Ja autonkuskia syytetään....... ei mistään kun kyseessä henkilöauto
Saman tyylinen tilanne kuin joensuussa mutta yllättäen henkilöauto kuski selviää ilman mitään!!!
Missä syytteet kuoleman tuottamuksesta ja miksei tutkita ajoiko ylinopeutta ja jne.???
Vastaukset 5
Vanhimmat
No johtuskohan siitä, ettei henkilöauton kuljettaja ajanut ylinopeutta, eikä auto ollut ylilastissa!! Rekan kuljettaja sen sijaan ajoi ylinopeutta ja rekka oli ylilastissa eli rikkoi liikennesääntöjä - ja osaltaan oli aiheuttamassa toisten kuolemaa.
PÄÄLLE AJAA SAATANAN TOLLO!!!
Henkilöautossa oli kans ylikuormaa 6henkeä 5hengen autossa!!!!! ja oliskohan ollu vielä niin että tämä pariskunta istui sylikkäin apukuskin paikalla jolloin kuski ei näe tuleeko autoja ja jos täällä alkaa väisteleen joka risteyksessä niin johan täällä sitten vallitsee viihdakon lait en mä ainakaan ala joka risteyksessä varomaan ainakaan pääteillä järki käteen älypää
Poliisi odottaa myös turma-auton kuljettajan verikokeiden tuloksia. Henkilöauton kuljettaja oli tajuttomana kuolemaansa asti ja siksi ei voitu selvittää puhalluskokeella, oliko hän nauttinut alkoholia. Tuloksia joudutaan odottamaan kaksi viikkoa.
Poliisi myös epäilee, että henkilöautossa matkusti pelkääjän paikalla kaksi ihmistä sylikkäin. Tämä olisi estänyt kuljettajaa näkemästä oikealle.
IL
Hyvät ihmiset. Valitettavasti meitä kusetetaan median taholta kybällä, kun meuhkotaan jo rakkakuskin tuomiosta. Oikeuteen vietävä jutun nimike ei ole sama kun tuomio, tuomiota ei ole vielä luettu.
Myös poliisit laukoo päättömyyksiä keskeneräisestä jutusta kun media kyselee.
Kuolemaan johtaneissa liikenneonnettomuuksissa käydään pakollinen teatteriesitys läpi jonka nimi on kihlakunnan oikeus. Rekan kuljettaja menee oikeuteen roolinimikkeellä kuolemantuottaja, hän tuotti 6:lle kuoleman raskaalla ajoneuvolla. Vaikka tässä roolileikissä rekkakuski on ikään kun syytettynä tapahtuneeseen kyse on vain hänen roolihahmostaan.
Itseaisassa näytelmän konna onkin menehtynyt turma-auton kuljettaja, mutta hänen osuutensa paljastetaan vasta näytelmän lopussa. 90% varmuudella (oma oletus) turma-auton kuljettajan verinäyte on positiivinen, eli hän oli asetusten valossa on rattijuoppo. Hän ajoi ylilastulla ajoneuvolla kärkikolmion takaa tielle ja näin aiheutti onnettomuuden - tämä on faktaa.
Ajoiko rekkakuski 4..7 km/h ylinopeutta, reilun 3 tonnin ylikuormalla ovat aivan toisarvoisia seikkoja, koska rekka ei tieliikennelain mukaan aiheuttanut onnettomuutta. Pilkkua voidaan nussia maailman tappiin, mutta fakta oli kuitenkin sivutieltä rekan eteen ajo joka aiheutti nuorten kuoleman. Näytelmä päättyy tuomioon, jossa käytäntö on antaa henkiin jääneelle osapuolelle sakko varomattomuudesta liikenteessä.