Ei ymmärrä..

Ilveksenmiäs

Vuosia on itketty sitä, että omat juniorit eivät saa todellista mahdollisuutta Ilveksessä..nyt saavat. Eikö ole hyvä asia ? Eivät tietenkään ole valmiita, mutta joskus pitää aloittaa ja pelata se ensimmäinen kausi ja toinenkin..
On itketty, kun mitään ei tapahdu ja mikään ei muutu..nyt on jo muuttunut. Osakeanti tulee vihdoin ja Manngardin osuus tippuu alle 50 prosentin, sisään tulee uutta rahaa, hommaa tuuletetaan. Uusi tj, uudistettu hallitus ja koko organisaatio.
On valitettu linjattomuudesta, nyt on valittu linja ja tällä kertaa siitä myös luvataan pitää kiinni..se saattaa johtaa siihen, että hommia menee pieleen ja kaikki ei heti onnistu, mutta tärkeintä on silti luottaa ja pysyä valitulla tiellä. Jatkuva poukkoilu ja korjausliikkeiden tekeminen on historiaa.
Vt tj Meskanen vastailee faneille omalla nimellään foorumilla..avoimmuutta siis löytyy ja on ymmärretty fanien tärkeys..lopultakin. Ja fanit reakoivat sijoittamalla myös omia rahojaan tulevassa osakeannissa.
...
Voisiko joskus edes yrittää olla positiivinen ja antaa muutokselle aikaa ja mahdollisuuden ??
Ei mitään hetkessä tapahdu ja se muutos jota tässä haetaan on iso sekä pitkälle kantava.
Tottakai saa olla erimieltä ja epäilevä..ja pitääkin hieman olla..mutta myöntäkää nyt jo epäilijätkin, että ainakin suunta on parempaan. Hukatuista junnuista on osa hukattu pysyvästi, eikä kaikki edes mahtuisi yhteen joukkueeseen, sitäpaitsi " hukkasi " Kärpätkin Granlundin jne..Tärkeintä on nyt se, miten jatkossa toimitaan tulevien lahjakkuuksien kanssa. Aina joku lähtee ja joku tulee..
Käsittääkseni Ilvekseen on palkattu junioripuolelle henkilö huolehtimaan junnupelaajien taustoista..koulutuksesta, armeijasta, jne..että pelaajilla on enemmän aikaa keskittyä itse pelaamiseen. Tämä on yksi valtti, jolla jatkossa voidaan saada Ilvekseen muidenkin lupaavia junnuja, eikä aina toisinpäin..
Ilveksessä on tekemisen meininki, mutta homma on vasta alussa..rahaa on rajallisesti ja se rajoittaa aina tekemistä ja muutoksen vauhtia..niin se vaan on nykyään, tämä on ammattilaisurheilua. Sekin asia on tiedostettu Ilveksessä ja monen suusta on todettu, että lisärahaa on tulevaisuudessa hankittava. Jo siihen, että pystytään pitämään omat runkopelaajat ja lupaukset on saatava lisää rahaa, puhumattakaat uusista hankinnoista ja vahvistuksista. Ei suurenkaan Ilves-sydämen omaava pelaaja täällä pysy, jos ei saa hänelle kuuluvaa rahallista korvausta, eikä sitä voi edes vaatia.

2

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 98765432

      ei Ipassa ymmärrä muutkaan
      Kuka hoitaa Ipassa junnujen asiaa ??Jos joku hoitaakin ,niin mitä on saanut aikaiseksi?
      Mitä tekee joku Järvinen ,hänen pitäisi olla valmennuspäällikön tittelillä
      Mitkä näytöt on miehelle? Melkein viimeinen oli viime talvena joukkueellaan. Jos tälläinen on hyvä näyttö ,niin mikä on huono näyttö valmentajasta.Heittä todella paljon junnuja pois seurasta ,Pakarisen kanssa ja Saarisen.
      On muuten saatanan kova kolmikko , junnu valmennuksessa
      Täysin hyvä suojatyöpaikka
      Kyllä saat odottaa vuosia ennenkuin mistään tulee mitään,ja voi että silloin menee asiat päin vittua

      • Ilveksenmiäs

        kirjoitan edustusjoukkueen edesottamuksista. Ja edelleen, jos junioritouhu on noin paljon perseestä, niin miten voi olla mahdollista, että edustusjoukkue 2010-11 on täynnä omia lahjakkuuksia ja vielä toinen samanmoinen joukko on lähtenyt seurasta ? Ei tuohon edustusjoukkueeseen paljon enempää äijiä mahtuisikaan, oletko oikeasti sitä mieltä että Ilveksen juniorimylly ei tuota pelaajia tarpeeksi ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3457
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1797
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      263
      1512
    4. 74
      1366
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      67
      1269
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1109
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      947
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe