Keliako vai muu?

jenjenj

Ongelmani on mahaan sattuminen. Se alkoi n. 3 viikkoa sitten, silloin se ei tosin ollut vielä kovin paha. Alkuun mahaani sattui vain toisinaan, mutta nyt eilen sekä tänään on mahaan sattunut koko ajan. Toisinaan enemmän toisinaan vähemmän, mutta sattuu kuitenkin.
Tai en tiedä sattuuko, tuntuu kuin mahassa olisi muutama kivi. Aamuisin vessassa käynti on löysän puoleista, mutta muita vaivoja ei ole. Pystyn kyllä olemaan mahakivun kanssa, mutta se häiritsee koko ajan, joskus tuntuu etten pysty istumaan paikoillani, kävely helpottaa.
Mietin, että mahtaako minulla olla keliakia? Päätin nyt välttää vehnää ja muuta, mutta ei ole ainakaan vielä tepsinyt. Syöminen itseasiassa helpottaa vähäksi aikaa, mutta alle tunnin päästä pahenee kaksin kertaiseksi.
Tänään aamulla otin särkylääkettä (en vahvaa, ja vain puolikkaan) se auttoi hetkeksi, mutta nyt taas tuntuu inhottavalta.

Osaako joku sanoa mikä vaiva on? Nyt on kaksi päivää putkeen sattunut mahaani, toisinaan se melkein katoaa, välillä se on oikein pahana. On vaikeaa olla koulussa, kun ei välillä meinaa pysyä penkillä paikallaan.
Toivottavasti joku osaa sanoa jotakin, kiitos (:

1

679

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliakia pitää todeta. Sitä ei voi ominpäin diadnosoida. Käy lääkärissä ja kysele apua. Se voi olla jokin muu, mutta saattaa olla keliakia. Itselläni se oli oireeton ja se huomattiin sattumalta verikokeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      119
      757
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      58
      646
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      616
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      75
      555
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      541
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      513
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      444
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      438
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      414
    10. 41
      405
    Aihe