Keliako vai muu?

jenjenj

Ongelmani on mahaan sattuminen. Se alkoi n. 3 viikkoa sitten, silloin se ei tosin ollut vielä kovin paha. Alkuun mahaani sattui vain toisinaan, mutta nyt eilen sekä tänään on mahaan sattunut koko ajan. Toisinaan enemmän toisinaan vähemmän, mutta sattuu kuitenkin.
Tai en tiedä sattuuko, tuntuu kuin mahassa olisi muutama kivi. Aamuisin vessassa käynti on löysän puoleista, mutta muita vaivoja ei ole. Pystyn kyllä olemaan mahakivun kanssa, mutta se häiritsee koko ajan, joskus tuntuu etten pysty istumaan paikoillani, kävely helpottaa.
Mietin, että mahtaako minulla olla keliakia? Päätin nyt välttää vehnää ja muuta, mutta ei ole ainakaan vielä tepsinyt. Syöminen itseasiassa helpottaa vähäksi aikaa, mutta alle tunnin päästä pahenee kaksin kertaiseksi.
Tänään aamulla otin särkylääkettä (en vahvaa, ja vain puolikkaan) se auttoi hetkeksi, mutta nyt taas tuntuu inhottavalta.

Osaako joku sanoa mikä vaiva on? Nyt on kaksi päivää putkeen sattunut mahaani, toisinaan se melkein katoaa, välillä se on oikein pahana. On vaikeaa olla koulussa, kun ei välillä meinaa pysyä penkillä paikallaan.
Toivottavasti joku osaa sanoa jotakin, kiitos (:

1

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keliakia pitää todeta. Sitä ei voi ominpäin diadnosoida. Käy lääkärissä ja kysele apua. Se voi olla jokin muu, mutta saattaa olla keliakia. Itselläni se oli oireeton ja se huomattiin sattumalta verikokeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      71
      2581
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      91
      2465
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      20
      2191
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      46
      1863
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      96
      1830
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      118
      1735
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      259
      1699
    8. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      11
      1178
    9. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      33
      1127
    10. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      325
      1050
    Aihe