Ongelmani on mahaan sattuminen. Se alkoi n. 3 viikkoa sitten, silloin se ei tosin ollut vielä kovin paha. Alkuun mahaani sattui vain toisinaan, mutta nyt eilen sekä tänään on mahaan sattunut koko ajan. Toisinaan enemmän toisinaan vähemmän, mutta sattuu kuitenkin.
Tai en tiedä sattuuko, tuntuu kuin mahassa olisi muutama kivi. Aamuisin vessassa käynti on löysän puoleista, mutta muita vaivoja ei ole. Pystyn kyllä olemaan mahakivun kanssa, mutta se häiritsee koko ajan, joskus tuntuu etten pysty istumaan paikoillani, kävely helpottaa.
Mietin, että mahtaako minulla olla keliakia? Päätin nyt välttää vehnää ja muuta, mutta ei ole ainakaan vielä tepsinyt. Syöminen itseasiassa helpottaa vähäksi aikaa, mutta alle tunnin päästä pahenee kaksin kertaiseksi.
Tänään aamulla otin särkylääkettä (en vahvaa, ja vain puolikkaan) se auttoi hetkeksi, mutta nyt taas tuntuu inhottavalta.
Osaako joku sanoa mikä vaiva on? Nyt on kaksi päivää putkeen sattunut mahaani, toisinaan se melkein katoaa, välillä se on oikein pahana. On vaikeaa olla koulussa, kun ei välillä meinaa pysyä penkillä paikallaan.
Toivottavasti joku osaa sanoa jotakin, kiitos (:
Keliako vai muu?
jenjenj
1
679
Vastaukset 1
Keliakia pitää todeta. Sitä ei voi ominpäin diadnosoida. Käy lääkärissä ja kysele apua. Se voi olla jokin muu, mutta saattaa olla keliakia. Itselläni se oli oireeton ja se huomattiin sattumalta verikokeissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4182019- 1951593
- 1491477
- 1231386
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291186Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.247956- 113917
- 67772
- 26685
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124665