Hei!
Onko kokemuksia teillä siitä, että osa vieraista(vain lähiomaiset) on todistamassa vain vihkimistä? Ja muu hääseurue tulee juhlapaikaan suoraan?
Olemme suunnittelemassa vihkimistä pienessä saaressa johon ei mahdu kuin 13 hlö ja veneeseenkään ei mahdu kuin 13hlö. Paikka olisi ihana ja sään salliessa haluaisimme vihkimisen tapahtuvan siellä. Sitten loput vieraat odottaisivat sovittuna aikana rannassa kun veneemme saapuu rantaan ja sieltä lähtisimme yhdessä sitten hääjuhla paikalle. Osa vieraista ovat jo kommentoineet, että kivahan se olisi nähdä se itse vihki toimitus myös, mutta toisaalta ajattelen, että meidänhän juhla se on. Mietin että jos kirkossa valokuvaaja kuvaisi koko seremonian ja sitten juhlapaikalla voisimme katsoa sen videotykillä, koska siihen olisi mahdollisuus.
Toki pitää olla suunnitella B jos sää on huono.
Kertokaa kokemuksianne:)
Osa vieraista vain vihkimisessä?
4
927
Vastaukset
- 10
Niin, jos häihin kutsutaan, niin mielellään näkisi myös vihkimisen. Mitähän ne vieraat oikein juhlisivat? Videota vai? Miksette vihitytä itseänne siellä saaressanne ja pidä sitten bileitä sukulaisille ja tuttaville koska tykkäätte. Katselette yhdessä kuvia? Mitä niitä häitä siihen sotkemaan. Tai voittehan laittaa hääkuvanne vaikka nettiin, niin niitä voi sitten katsella ne, joita kiinnostaa? Ei tarvitse järjestää juhliakaan. Tai jos olette julkkiksia, niin tiputtakaa pari tyyppiä pois siitä veneestä ja tilalle Iltapulun toimittaja ja valokuvaaja. Sitten koko Suomi voi katsella niitä kuvia, jos haluaa. Eikä teidän tarvitse luopua "teidän juhlisanne", jotka aivan ilmeisesti olisivat "teidän näköiset".
Tosissaan, varmaan moni vieraista katsoisi myös sen vihkimisen.- lkjhgfdsfghj
anteeks nyt vaan mutta haluunpahan kommentoida "Niin, jos häihin kutsutaan, niin mielellään näkisi myös vihkimisen. Mitähän ne vieraat oikein juhlisivat?"-kohtaa.
kyllähän sitä juhlitaan vauvankin syntymää jälkikäteen eikä siellä synnytyssalissakaan kovinmoni vieraissa ollut syntymää näkemässä...:)
- Rouva O
Ihan hyvin voi järjestää vihkimisen erikseen ja hääjuhlan erikseen. Meilläkin oli pienimuotoinen siviilivihkiminen kotona edellisenä päivänä ja seuraavaksi päiväksi oli kutsuttu enemmän vieraita hääjuhlaan. Minusta oli tärkeää kutsussa selväsanaisesti mainita, että kutsu oli hääjuhlaan ja vihkiminen oli tapahtunut jo toisaalla, ettei kenellekään jäänyt epäselvyyttä.
- kutsuista iloinnut
Olen ollut kerran häissä, joihin kutsuttiin vain itse hääjuhlaan. Vihkipari halusi olla kahden itse vihkikappelissa, tietysti kaksi todistajaa oli paikalla. Sieltä saapuivat juhlapaikalle, mitään videoita ei katsottu, olihan tuo vihkihetki vain heille kahdelle. Mukavat häät, josta jäi hyvä muisto.
Toisella kertaa olin vihkiäisissä, joihin oli kutsuttu n. 30 henkilöä, lähimmät omaiset, huvimajaan seuraamaan itse vihkimistä ja sitten syömään hääateria. Pari tanssi levyltä jopa häävalssin ja siirtyi illalla juhlimaan ystäviensä kanssa toiseen paikkaan. Nämä ystävät eivät olleet vihkitilaisuudessa läsnä. Kauniit häät olivat nämäkin ja en ole kuullut kenenkään moitteen sanaa sanovan.
Ehkä häävieraitten olisi syytä kunnioittaa kunkin juhlaa ja ainaisen arvostelun voisi unohtaa. Nautitaan siitä, minne kukin on kutsun saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265271
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1451577
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141260- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211064viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.189946En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61893- 37819