Baltian mailla olisi oikeus vaatia Venäjää vetämään siviilimiehittäjät maasta pois kansainvälisen oikeuden mukaan. On erittäin jalomielistä ja suvaitsevaa että näin ei ole toimittu.
Baltian mailla olisi oikeus
jurahdus
12390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Koko juttu on katkerien virolaisten hölynpölyä. Viro oli osa Neuvostoliitoa eli venäläisiet Virossa eivät ole koskaan edes emigroituneet minnekkään vaan muuttaneet omassa maassaan.
Tallinna järjestettiin myös Moskovan olympilaisten purjehduskilpailut joten maa oli todellakin osa Neuvostoliittoa.
Ei Lapistalkaan Helsinkiin muuttanut ole ulkomaalainen, sama tilanne koskee myös Neuvostoliiton aikana maahan tulleita venäläisiä. Fakta on, että he muuttivat saman maan sisällä.
Opiskele lisää. Suomihan ei tunnustanurt Viron uudelleen itsenäistymistä 1991 vaan totesi vanhan tunnustuksen vuodelta 1918 olevan voimassa. Eli Suomen kanta on selvästi että Viron tasavalta syntyi 1918, miehitettiin ja sama tasavalta jatkoi olemassaoloaan vapaana 1991 eteenpäin. Se om oman maamme kanta. Näin ollen kaikki Moskovan olympialaiset oli miehitysvallan puliveivauksia, samoin kuin väestönsiirrot.
Aina kannattaa opiskella. Kuten Lenin sanoi: Utshit, utshit, utshit! Vot tak!
Olet sikäli oikeassa että ihmiset kuvittelivat muuttavansa saman maan sisällä. Mutta se oli vain kuvittelua. Tosiasiassa me muuttivat miehittäjinä vieraaseen maahan.
ollut oma maansa se ei olisi todellakaan järjestänyt Moskavan Olympilaisia Tallinassa. Hyvä esimerkki myös siitä, että Neuvostoliito todellakin antoi virolaisille kaiken vastikkeetta. Tänä päivä pelkkä ajatus siitä, että Tallinna järjestäisi olympilaiset on mahdoton. Osana Neuvostoliittoa Viro sai kaiken ja vielä ilmaiseksi.
Kullake väikene. Ei Viro mitään olympialaisia järjestänyt niinkuin ei mitään muutakaan Neuvostovirossa.
Ne järjesti Moskova. Tiedätkö Kremlin? Se,
hehheh
Paljastuit ven-äläiseksi, ne kirjoittaa Tallinnan yhdellä ännällä. Ei suomalaiset noin pöhköjä ole.
että suomessa on hyvä koulutus. Miten semmoinen valhe on päässyt paperille? sinä olet tyhmempi kuin lammas.
Venäläiset vaan yrittävät peitellä juutalaiskavereidensa kanssa rikoksiaa. Fakta on se että Viro röyhkeästi painostettiin liittymään Neuvostoliittoon.
Mitä Moskovan olympialaiset mitään todistaa? Niitähän boikotoi lähes puolet maapallon valtioista!
Siviilit eivät miehitä mitään.
Baltian maiden venäläisväestö on syntyperäistä väestöä näissä maissa jopa kolmannessa sukupolvessa.
Eivät nämä ihmiset ole Venäjän kansalaisia.
Baltianmaiden väestöpohja on niin pieni, että ne eivät missään tapauksessa voi luopua vähemmistökansallisuuksistaan. Elinkeinoelämä ja yhteiskunnan toiminta loppuisi siihen paikkaan.
Venäjä on julistautunut Neuvostoliiton seuraajavaltioksi, joka vastaa siis Neuvostoliiton saatavista ja veloista. On luonnollista, että Neuvostoliiton kansalaiset ovat halutessaan automaattisesti Venäjän kansalaisia.
Liettua on Baltian maista ainoa joka julisti itsenäisyyden uudelleen. Se lähinnä siksi, että jos Liettua olisi palauttanut 1918 Liettuan tasavallan, sen olisi pitänyt luopua Vilnasta lähialueineen. Venäläisväestöä oli Neuvostoliettuassa sen verran vähän ettei heistä ollut suurta ongelmaa. Puolalaisia saattaa olla jopa enemmän Liettuassa kuin venäläisiä.
Latvia ja Viro palauttivat 1918 tasavallat, jolloin vanhat perustuslait astuivat voimaan. Jos itsenäisyys OLISI julistettu uudelleen, olisi loogisesti pitänyt antaa saman tien kansalaisuus kaikille. No, näin ei käynyt.
Ei varmasti ollut 30% Viron ja Latvian väestöstä venäläisiä ennen toista maailmansotaa. Jos oli niin esitä todisteet äläkä kerro Komsomolissa oppimiasi valheita.
Vilna on historiallista liettualaista aluetta jonne venäläisillä, polaki vessansiivoojilla ja koukkunokilla ei ole mitään asiaa.