Se saa ajaa ylinopeutta laillisesti eikä ne yleensä aja turhaan ylinopeutta ja toiseksi jos ajaa niin ilmoittanet siitä kyseisen ambulanssin esimiehelle. Liittyy myös tuossa edellä olleeseen motarien vasemmankaistan tukkimiseen.h
Miksi ette anna latua ambulanssille
h4yhg
13287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ambulanssille annetaan latua silloin, kun se on hälytysajossa. Jos ei ole, silloin siihen suhtaudutaan kuten mihin tahansa muuhunkin autoon.
Miten erotat, onko lanssi hälytysajossa? Entäpä poliisi? Entäpä jos se on siellä pari kilometriä takanapäin ja sinun itsepäisyytesi luo kahdelle kaistalle jonoa?
Tee tilaa ripeästi ja ajoissa, ei ole ongelmia kellään.
"Miten erotat, onko lanssi hälytysajossa? Entäpä poliisi?"
Oletko huomannut, että ambulansseissa on hälytysvalot? Samoin poliisilla. Niitä käytetään silloin kun siihen on aihetta.
Oma itseppäisyyteni ei koskaan ole luonut jonoja minnekkään :)
Pyrin itseppäisesti aina ajamaan niin että olisin mahdollisimman huomioimaton muille ja silti sääntöjä ja rajoituksia noudattaen.
Hälytysvaloja (ja -sireenejä) todellakin käytetään kun siihen on aihetta.
Ja sitten on hälytysajoja.
Usein nämä kaksi liittyvät yhteen - aina eivät. Ja sinähän et voi tietää, onko se takanasi oleva auto hälytysajossa oleva siviilipoliisi, vai muuten vain kiireinen kanssa-autoilija. Kenties siksi sinun ei pitäisi sitä yrittää arvaillakaan, vaan tee vain tietä niin kuin laki määrää.
"Kenties siksi sinun ei pitäisi sitä yrittää arvaillakaan, vaan tee vain tietä niin kuin laki määrää."
Nimeomaan näin. Kaupungissa molemmilla kaistoilla jonoa silmän kantamattomiin sekä edessä, että takana. Perässä ambulanssi tai poliisiauto. Jos ei hälytyslaitteet ole käytössä, mikään laki ei velvoita antamaan tilaa.
Liikenteessä on niin paljon kiireisiä kanssa-autoilijoita, etteivät ne millään voi kaikki olla siviilipoliiseja. Suurimmalla osalla kiire on sitä ihan tavallista elämää. Aamulla on kiire töihin, iltapäivällä kotiin, viikonloppuna kauppaan, jne. Miksi sinun kiireesi olisi tärkeämpi kuin minun? Miksi minun pitäisi työmatkallani antaa tilaa sinulle, kun me molemmat olemme ihan yhtä kiireisiä?
Jos hälytyslaitteet eivät ole käytössä, ei mikään laki velvoita antamaan tilaa. Siviilipoliisit pystyvät myös tarvittaessa käyttämään hälytysvaloja ja/tai sireeniä.
Totta kai hälytysajoneuvon oletetaan olevan hälyytysajossa jos sillä on vilkut päällä?!?!
Joskus ne ajelee kuitenkin ylinopeutta vaikka ei ole vilkut päällä, silloin ei ehkä kannata muuttaa ajoaan, vaan olettaa että niillä ei kuitenkaan ole tulipalokiire kun vilkute ei ole päällä.
että eihän nää urpot ole tottunut paljon peileihin katsomaan. Tai muutenkaan sitä liikennettä seuraamaan ja huomioimaan vasta sitten kun on pakko.. ja myöhäistä.
Päästätkö muka kassajonossa toiset ohi? Vittu kun minä olen liikenteessä niin minun järjestämästä ruuhkasta saa nauttia ihan kaikki!
Esteetön kulku on annettava jos se on hälytyssajossa.
"Esteetön kulku- määritelmä on kova liikennerikosoikeudellinen määritelmä laissamme. Se sama määritelmä on myös hälytysajoneuvojen ja junan väistämisen kohdalla. Se onkin näin ollen paljon vahvempi määräys, kuin tavallinen väistäminen."
Sama esteetön kulku määritelmä on myös suojateillä kulkevilla jalankulkijoilla. Heille on annettava esteetön kulku. (TLL 32 § Kuljettajan suojatiesäännöt).
Varmaan kyse siitä juuri kun nämä itsepäiset kaistanomistajat ei kunnioita sitten keitään.
Hälytysajoneuvolla on oikeus enemmän ajaa ylinopeutta kuin tavallisilla tienkäyttäjillä vaikka ei hälytysajoa olisikaan. Ohituskaistalta nyt sivuun edes ei ketään ohiteta eikä ajeta niitä 100-1000 metrin tyhjiä välejä koko ajan ohituskaistalla pysyen oli sitten ambulanssi halukas menemään kovempaa tai joku muu.
Ilman vilkkuja tai sireeneitä hälytysajoneuvolla ei ole yhtään sen parempaa oikeutta ajaa ylinopeutta ja vaatia tietä, kuin muillakaan. Miten nuo edes pimeällä erottaakaan muista.