Millaisia kaljoa akvaariooni (n.170l)?

hermonni

Hei!
Olen aloittanut vasta akvaarioharrastuksen ja nyt on kypsytysvaihe jo reippaasti ohitettu (ja kalojakin jo on). Eli akvaariossani on tällä hetkellä seuraavanlainen kalasto:
6 miljoonakalaa
5 miekkapyrstöä
1 maatiaispartamonni.
Vesi on kovetettu (10 dh) eli kalojen tulisi olla sopivia keskikoviin olosuhteisiin.

Sitten ne kaksi tärkeintä mieltä askarruttavaa kysymystä:

Haluaisin yhden (tai kaksi) isomman (näyttävämmän) kalan akvaariooni, mikä olisi sellainen kala joka sopisi tähän joukkoon ja olosuhteisiin? Onko jokin rihmakala esim?

Ja miten nuo sukaravut? Ilmeisesti käy kun olen etsinyt niistäkin tuota tietoa?

Kiitoksia jo ennakkoon!

6

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Eikös miekkapyrstö ole aivan tarpeeksi suureksi kasvava laji, mielestäni on.
      Ei tuon kokoiseen voi oikein suurempia kaloja suositellakaan, satalitraa lisää niin jotain rihmakalaa sinne voisi ajatella koska vesi ei kuitenkaan ole tuon kovempaa.
      Ootko mittaillut kovuuden heittelyä veden vaihdon välillä; mittaa juuri veden vaihtoa ennen ja heti jälkeen sekä välillä.
      Miten kovetat vettä - selitä tarkkaan :)

      Hammaskarppien ja sukarapujen symbioosista en osaa vielä sanoa mitään, otan selvää...

      • hoitsukki

        Oli hammaskarppeja, platyja ja miljoonakaloja, samassa altaassa, sukaravut viihtyivät hyvin, tosin en mene vannomaan joutuiko niitä platyjen suihin.


      • ..sopii kyllä tuonne mainiosti. Mulla on rapuja mollien(vesi kovaa) kanssa ja näyttävät lisääntyvänkin vauhdilla. :)


    • hermonni

      Elikkäs joo!
      Kyllä tämä näyttää siltä että taidan pidättäytyä tässä kalakannassa näin aluksi. Ravut tietenkin voisin hankkia siihen lisukkeeksi. Kovetus on tehty nyt kipsillä. Ainoastaan 1tl laitettu vedenvaihdon yhteydessä. Gh-testiä ei vielä ole, mutta sen olen hommaamassa pika pikaa! Kovetus on aloitettu koska omien tietojeni mukaan vesi on aivan liian pehmeää noille kaloille tällä hetkellä. Ph-testi löytyy ja se näyttää 7,5. Nyt en sitten tiedä pitääkö se kh-testikin mennä vielä sitten hankkimaan? Mut kokeilen nyt tätä kipsi-kovetus-tekniikkaa.. suaas nähä mitä tapahtuu.

      • hermonni

        niin ja sitä kipsiä on nyt yhteensä laitettu 4tl koko akvaarion olo aikana.


      • fish KING
        hermonni kirjoitti:

        niin ja sitä kipsiä on nyt yhteensä laitettu 4tl koko akvaarion olo aikana.

        OK ..mutta jotenkin jäi vielä epäselväksi, millä mittaat tällä hetkellä tuota veden kovuutta, liuskamitalla?

        Platyja eikä miekkapyrstöjä ei suositella pidettäväksi samassa akvaariossa, niillä on kyky lisääntyä keskenään, risteytyä helposti ja tätä ei toivottaisi, yleisesti tiedoksi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      160
      2720
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1736
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1461
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      42
      1457
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      78
      1143
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe