Mitä tehdä kun siili paskoo portaille.

Siilinkakka

Juu, elikkä otsikko jo kertoo kaiken. Meidän pihapiirissä pyöriskelee siili, joka tykkää paskoa meidän portaille. Pitäisikö siili viedä pois pihastamme, vai mitä tehdä? Aamutossut jalassa kun lehteä aamulla hakee niin siilin paska tuoksuu siellä kengänpohjassa aikas väkevälle, joten toivon nopeaa vastausta.

2

1565

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siilifani

      Siili on rauhoitettu, sitä ei saa siirtää tai viedä pois alueeltaan. Sillä voi olla poikasetkin.
      Siilit syövät kaikennäköisiä roskia yms, joten kannattaa pitää piha siistinä mm. ruoasta jne, ettei ne tule, jos ei halua pihalleen siiliä. Siilit liikkuvat yön aikana kilometrejä, joten tähän ei paljon ratkaisuja ole.

      Katso jalkoihisi, kun astut ulos ovesta (se voi olla myös kissa, joka kakii portaillesi). Kokeile vaikka kissakarkoitetta rappusten lähellä.

    • asdfghjklöä'

      Arvaas mitä kannattaa tehdä? Siivota ne paskat aina pois ei oo paha homma eihän mulla oli kani vapaana mun kämpäs ja siivosin päivittäin kaikki pipanat pois! Ei oo paha homma..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3326
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3064
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2984
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2895
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      51
      2847
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2609
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2414
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      49
      2269
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2137
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe