Tietääkö joku että jos pyytää isännöitsijäntodituksen pankkia varten, niin näkyykö siinä jos on yhtiövastiketta rästissä? Yritin etsiä tietoa, mutta en ole löytänyt.
Kiitos paljon!
Kiitos paljon!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä näkyy maksamattomat yhtiövastikkeet isännöitsijäntodistuksessa ihan Asunto-osakeyhtiöasetuksen perusteella (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2010/20100365):
4 § Tiedot osakehuoneistosta
Osakehuoneistosta isännöitsijäntodistukseen on merkittävä:
[...]
12) osakkeenomistajan erääntyneiden, maksamatta olevien yhtiövastikkeiden määrä ja sellaisten muiden maksujen määrä, joihin sovelletaan yhtiöjärjestyksen perusteella asunto-osakeyhtiölain säännöksiä huoneiston hallintaan ottamisesta ja osakkeen uuden omistajan vastuusta;