Kapitalisti vaan riistää

Puolikkaista palkoista ja riiston puolelle menevistä työajoista on tullut Suomessa työskentelevien ulkomaalaisten arkipäivää. Työsuojeluviranomaisten mukaan asetusten mukaan toimiva yritys on poikkeus – ei sääntö. Ja tilanne pahenee jatkuvasti, ongelmia on jo lähes alalla kuin alalla.



Suomessa työskentelevät ulkomaalaiset työntekijät joutuvat usein riiston kohteeksi. Työsuojeluviranomaiset sekä ammattiliitot saavat jatkuvasti tietoja tapauksista, joissa palkat ovat kaukana työehtosopimusten tasosta tai työntekijöillä teetetään ylipitkiä päiviä.

– Kyllä sellaiset työnantajat, jotka noudattavat kaikkia säännöksiä, ovat meidän tarkastustoiminnassa poikkeuksia, Etelä-Suomen aluehallintoviraston työsuojelutarkastaja Katja-Pia Jenu kertoo.

Jenu työskentelee ulkomaalaisasioiden tarkastajana. Etelä-Suomessa Jenun kollegoita on hänen lisäkseen neljä. Yhteensä ulkomaalaistarkastajia on koko maassa vain yhdeksän.

Pientä palkkaa,
pitkiä päiviä

Tyypillisessä tarkastuskohteessa ongelmia on työntekijöiden palkkojen tai työaikojen kanssa. Ulkomaalaistarkastajat keskittyvät sosiaali- ja terveysministeriön pyynnöstä viiteen alaan: rakennus-, metalli-, siivous-, ravintola- ja kuljetusaloihin. Myös esimerkiksi kaupan alalle on tehty tarkastuksia jos vihjeitä on tullut.

Esimerkiksi uusmaalaisessa pizza-ravintolassa työntekijöiden palkka oli ollut vain viisi euroa tunnilta, vaikka sopimusten mukainen korvaus olisi ollut yhdeksän euroa. Eteläsuomalaisessa metallialan yrityksessä puolestaan teetettiin 12 tunnin työpäiviä kuusi päivää viikossa.

Siivousalalla tyypillistä on puolestaan se, että peruspalkka kyllä maksetaan, mutta lisät ja ylityökorvaukset loistavat poissaolollaan. Ongelmapesiä ovat pienet yritykset.

– Yleistä on myös se, että maksetaan työehtosopimusten minimitason palkkaa, vaikka työntekijä selvästi on vaativammissa ammattimiehen töissä, Jenu sanoo.

Rakennusalalla puolestaan paljastui keväällä tapauksia, joissa työntekijöille oli maksettu vain muutaman euron tuntipalkkoja. Alimmillaan helisinkiläistyömaalla työskennelleen telineasentajan palkka oli vain 600 euroa kuukaudessa.


Palvelualojen ammattiliiton PAM:n lakimies Arja Pohjola kertoo liitolla olevan vireillä kaksi oikeustapausta ulkomaalaistyöntekijöiden huonoon kohteluun liittyen.

Hän sanoo yhden suuren ongelman olevan ulkomaalaisduunareilta lähtömaassa perittävät välittäjäpalkkiot.

– Työntekijät voivat maksaa jopa yli 10 000 euron palkkioita. Usein se on juuri välittäjäyhtiö, joka työntekijöitä riistää, Pohjola sanoo.

Yritykset hyötyvät
halpatyövoimasta

Työsuojeluviranomaisten mukaan ulkomaalaistyöntekijöiden tilanne Suomessa ei ole mitenkään viime aikoina helpottunut.

– Se on jos mahdollista mennyt vielä huonompaan suuntaan, Jenu sanoo.

Vuonna 2007 voimaan astuneen tilaajavastuulain piti korjata työmarkkinoiden ongelmia, mutta sen valvonta ja toimeenpano on jäänyt puolitiehen. Tilaajavastuulain perusteella yritykselle voidaan langettaa enimmillään 15 000 euron sakkomaksu. Kiinnijäämisen riski on kuitenkin pieni.

Taantuman myötä lähetettyjen työntekijöiden määrä ei ole vähentynyt, vaikka kotimaistakin työvoimaa olisi ollut saatavilla. Yritykset käyttävät halpatyövoimaa taloudellisesti hyväkseen.

– On joskus väitetty, että määrät kasvoivat, kun Suomesta ei saanut työvoimaa. Nyt Suomesta olisi saatavilla työvoimaa, mutta määrät eivät ole vähentyneet, Jenu sanoo.

– Se kertoo siitä, että yrityksille on hyötyä tehdä tällaisia sopimuksia, hän sanoo.

Työnantajan vastuuseen
halutaan laajennuksia

PAM:n Pohjola vaatii muutoksia työnantajien vastuuseen. Hänen mukaansa lainsäädäntö ei riittävästi ulotu tilanteisiin, joissa ulkomaalaisia työntekijöitä riistetään. Työsuojeluviranomaisten raporttien mukaan osa työnantajista tutustuu vasta tarkastuskäyntien jälkeen ensimmäistä kertaa työehtosopimuksiin.

Lisää väkeä kaivataan myös valvontaan.

– En usko, että tapauksia tulee riittävästi tietoon nykyiselläänkään. Ei voi muuta kuin kannattaa työsuojeluviranomaisten ja erityisesti ulkomaalaisten valvonta-asioiden resurssien kasvattamista, Pohjola sanoo.

Pohjolan mukaan liiton tietoon valtaosa tapauksista tulee työntekijöiden omina ilmoituksina.

– Kun he kuulevat, että Suomessa on tällainen järjestelmä kuin ammattiyhdistysliike, niin he liittyvät sitten sankoin joukoin.

Tarvittaessa liitot tekevät yhteistyötä työsuojelun kanssa. Viranomaisten tarkastuksista jopa puolet perustuu ulkopuolisiin vihjeisiin väärinkäytöksistä.

Ja lopuksi linkki: http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2010/08/18/60-euroa-12-h-tyopaivasta--nain-suomi-teettaa-toita/201011358/12
51220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Tämmöistä se on kun silmitön ahneus saa vallan, ahneudesta on tehty oikea ihanne.

Äänestä

riistämistä sinullakaan olisi?

Äänestä
  • Kapitalisti rupeaa käymään Suomessakin jo hengenpäälle meinaako se hengenkin jo riistää?

    Äänestä

  • riistettyjä kirjoitti:

    Kapitalisti rupeaa käymään Suomessakin jo hengenpäälle meinaako se hengenkin jo riistää?

    mitään arvoa kapitalistin mielestä joten saanet pitää sen. En oikein tajua tuota sinun kommenttiasi ja mihin realiteettiin sillä viittaat.

    Äänestä

  • niittyar kirjoitti:

    mitään arvoa kapitalistin mielestä joten saanet pitää sen. En oikein tajua tuota sinun kommenttiasi ja mihin realiteettiin sillä viittaat.

    Usot sie ettei se sinunkaan henkesi ole minkään arvoinen?

    Äänestä

  • usko _- kirjoitti:

    Usot sie ettei se sinunkaan henkesi ole minkään arvoinen?

    väittää kenenkään sitä himoitsevan. Siinähän joku riistetty uskoi olevansa niin arvokas hengeltään jotta se joutaisi valtion kassaan. Juuri tuotahan yritin sanoa jotta siitä tuskin on huolta.

    Äänestä

Nyt varkaita ja rosvoja niputa yhteen nippuun vaikkapa Nokian kanssa!

Tyypillistä komukouhkaamista aivot pois päältä.

Hallitushan on esittänyt ns. "käänteistä alvia" jolla kitketään rakennuksilta vilunkiveikot.

Rikolliset ja asiansa hoitavat työnantajat eivät todellakaan ole samaa sakkia.

Äänestä
  • mutta :
    -ei luvannut romuttaa terveydenhuoltoa, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut lakkauttaa kouluja, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut kasvattaa lastentarhojen ryhmäkokoja, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut pilkkoa ja myydä valtionyhtiöitä, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut ajaa yliopistoja bisnesksen hautomoiksi, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut vähentää hälytyskeskuksia, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut laittaa kauppoja auki 24h, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut ajaa alas yleisradiota, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut rakentaa lisää ydinvoimaa, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut viedä suomea natoa kohti, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut kaventaa presidentin valtaoikeuksia, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut kieltää lakko-oikeutta, mutta haikailee sitä.
    -ei luvannut nostaa eläkeikää, mutta haikailee sitä.

    Äänestä

  • vaan kusetti kirjoitti:

    mutta :
    -ei luvannut romuttaa terveydenhuoltoa, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut lakkauttaa kouluja, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut kasvattaa lastentarhojen ryhmäkokoja, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut pilkkoa ja myydä valtionyhtiöitä, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut ajaa yliopistoja bisnesksen hautomoiksi, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut vähentää hälytyskeskuksia, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut laittaa kauppoja auki 24h, mutta on tehnyt sen.
    -ei luvannut ajaa alas yleisradiota, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut rakentaa lisää ydinvoimaa, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut viedä suomea natoa kohti, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut kaventaa presidentin valtaoikeuksia, mutta on tekemässä sitä.
    -ei luvannut kieltää lakko-oikeutta, mutta haikailee sitä.
    -ei luvannut nostaa eläkeikää, mutta haikailee sitä.

    Joka ei osaa kertoa miten terveydenhuolto on romutettu.

    Kouluista päättävät kunnat ja kaupungit. Hallitus on antanut YLIMÄÄRÄISTÄ rahnaa mm. luokkakokojen
    pienentämistä varten.

    Määrärahaa kasvatettiin juuri, joten tietämättömyyden hämärästä ei kannata hirveästi huudella.

    Valtion yhtiöitä pitääkin myydä jos hinta on paikallaan. Soneralla tienasi helevetin hyvin ja se oli
    kansankapitalismia parhaimmillaan. Miksi et osallistunut?

    Tyhmyyttäsi?

    Hälytyskeskusten suhteen olen samaa mieltä mutta en siinä että se olisi jotenkin Kokoomuksen
    syntilistaa yksinään.

    Yliopistoihin on saatavakin lisää vauhtia ja ajaa mm. Tampereelta kaikki stalinistit hevon vittuun
    Tampereen yliopistosta.

    Piruako ne siellä loisii minun piikkiin itkemässä kadonnutta sosialismia?

    Kaupat pitää saadakin pitään auki silloin kun kauppias haluaa. Se on ihan puhtaasti kauppiaan
    oma asia. Työpaikkojakin tulee kun aukioloaikoja lisätään.

    Ylessä oli demari toimittamassa saneerausta, joka olikin suureen tarpeeseen.

    Ohjelmaa tulloo edelleen mutta pienemmillä kustannuksilla ja toivottavasti sieltäkin nakattiin
    sinne pesiytyneet stallarit hevon vittuun.

    Ydinvoimaa kannattavat kaikki Vapaat Työläiset jotka ajattelevat omilla eikä politrukin aivoilla.

    Sähköä tarvitaan eikä sitä ole mitään järkeä ostaa ryssältä ja pönkittää kaatumispisteessa olevia
    iivanan voimaloita.

    Natoa kohti ollaan jo menty ja siellä sisällä. Voisi sen viimein käytännössäkin tunnustaa.

    Pressan valtaoikeuksia kaventaa eduskunta, ei Kokoomus Kokoomuksena. Puhut paskaa enemmän
    kuin hullun papereihin tarvitsisi..

    Lakko-oikeuteen jotain tolkkua. Yleistä lakko-oikeutta ei kukaan ole ehdottanut poistettavaksi.

    Eläkeikää on nostettava koska työvoimaa ei löydy mistään tulevaisuudessa tarvittavaa määrää.

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Ei yhtään mitään.

    Turhaa kitinää.

    Äänestä

  • se suomen suurin rikollinen on

    hävettää oikein myöntää et nokia on suomesta

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Joka ei osaa kertoa miten terveydenhuolto on romutettu.

    Kouluista päättävät kunnat ja kaupungit. Hallitus on antanut YLIMÄÄRÄISTÄ rahnaa mm. luokkakokojen
    pienentämistä varten.

    Määrärahaa kasvatettiin juuri, joten tietämättömyyden hämärästä ei kannata hirveästi huudella.

    Valtion yhtiöitä pitääkin myydä jos hinta on paikallaan. Soneralla tienasi helevetin hyvin ja se oli
    kansankapitalismia parhaimmillaan. Miksi et osallistunut?

    Tyhmyyttäsi?

    Hälytyskeskusten suhteen olen samaa mieltä mutta en siinä että se olisi jotenkin Kokoomuksen
    syntilistaa yksinään.

    Yliopistoihin on saatavakin lisää vauhtia ja ajaa mm. Tampereelta kaikki stalinistit hevon vittuun
    Tampereen yliopistosta.

    Piruako ne siellä loisii minun piikkiin itkemässä kadonnutta sosialismia?

    Kaupat pitää saadakin pitään auki silloin kun kauppias haluaa. Se on ihan puhtaasti kauppiaan
    oma asia. Työpaikkojakin tulee kun aukioloaikoja lisätään.

    Ylessä oli demari toimittamassa saneerausta, joka olikin suureen tarpeeseen.

    Ohjelmaa tulloo edelleen mutta pienemmillä kustannuksilla ja toivottavasti sieltäkin nakattiin
    sinne pesiytyneet stallarit hevon vittuun.

    Ydinvoimaa kannattavat kaikki Vapaat Työläiset jotka ajattelevat omilla eikä politrukin aivoilla.

    Sähköä tarvitaan eikä sitä ole mitään järkeä ostaa ryssältä ja pönkittää kaatumispisteessa olevia
    iivanan voimaloita.

    Natoa kohti ollaan jo menty ja siellä sisällä. Voisi sen viimein käytännössäkin tunnustaa.

    Pressan valtaoikeuksia kaventaa eduskunta, ei Kokoomus Kokoomuksena. Puhut paskaa enemmän
    kuin hullun papereihin tarvitsisi..

    Lakko-oikeuteen jotain tolkkua. Yleistä lakko-oikeutta ei kukaan ole ehdottanut poistettavaksi.

    Eläkeikää on nostettava koska työvoimaa ei löydy mistään tulevaisuudessa tarvittavaa määrää.

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Ei yhtään mitään.

    Turhaa kitinää.

    urpo hyvä sonera tuli maksamaan suomen kansalle maltaita.Valtion yhtiöitä pitääkin myydä jos hinta on paikallaan. Soneralla tienasi helevetin hyvin ja se oli
    kansankapitalismia parhaimmillaan. Miksi et osallistunut?


    kopsu kopsu
    Sonera-kirja, oikealta nimeltään Minne hävisivät Soneran rahat?, on alun perin internetissä julkaistu tuntemattomien kirjoittajien teos. Se kertoo Soneran liiketoimista ja johtamisesta vuosina 2000−2001, jolloin Soneran toimitusjohtajana toimi Kaj-Erik Relander. Tänä aikana Sonera menetti muun muassa 4,3 miljardia euroa Saksan ja Italian UMTS-lupiin.[1] Kirjassa esitetään lukuisia kiistanalaisia väitteitä Sonerassa tapahtuneista laittomuuksista.

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Joka ei osaa kertoa miten terveydenhuolto on romutettu.

    Kouluista päättävät kunnat ja kaupungit. Hallitus on antanut YLIMÄÄRÄISTÄ rahnaa mm. luokkakokojen
    pienentämistä varten.

    Määrärahaa kasvatettiin juuri, joten tietämättömyyden hämärästä ei kannata hirveästi huudella.

    Valtion yhtiöitä pitääkin myydä jos hinta on paikallaan. Soneralla tienasi helevetin hyvin ja se oli
    kansankapitalismia parhaimmillaan. Miksi et osallistunut?

    Tyhmyyttäsi?

    Hälytyskeskusten suhteen olen samaa mieltä mutta en siinä että se olisi jotenkin Kokoomuksen
    syntilistaa yksinään.

    Yliopistoihin on saatavakin lisää vauhtia ja ajaa mm. Tampereelta kaikki stalinistit hevon vittuun
    Tampereen yliopistosta.

    Piruako ne siellä loisii minun piikkiin itkemässä kadonnutta sosialismia?

    Kaupat pitää saadakin pitään auki silloin kun kauppias haluaa. Se on ihan puhtaasti kauppiaan
    oma asia. Työpaikkojakin tulee kun aukioloaikoja lisätään.

    Ylessä oli demari toimittamassa saneerausta, joka olikin suureen tarpeeseen.

    Ohjelmaa tulloo edelleen mutta pienemmillä kustannuksilla ja toivottavasti sieltäkin nakattiin
    sinne pesiytyneet stallarit hevon vittuun.

    Ydinvoimaa kannattavat kaikki Vapaat Työläiset jotka ajattelevat omilla eikä politrukin aivoilla.

    Sähköä tarvitaan eikä sitä ole mitään järkeä ostaa ryssältä ja pönkittää kaatumispisteessa olevia
    iivanan voimaloita.

    Natoa kohti ollaan jo menty ja siellä sisällä. Voisi sen viimein käytännössäkin tunnustaa.

    Pressan valtaoikeuksia kaventaa eduskunta, ei Kokoomus Kokoomuksena. Puhut paskaa enemmän
    kuin hullun papereihin tarvitsisi..

    Lakko-oikeuteen jotain tolkkua. Yleistä lakko-oikeutta ei kukaan ole ehdottanut poistettavaksi.

    Eläkeikää on nostettava koska työvoimaa ei löydy mistään tulevaisuudessa tarvittavaa määrää.

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Ei yhtään mitään.

    Turhaa kitinää.

    Menisit sinäkin nyt ensin johonkin töihin.Niin sen jälkeen sinäkin voisit osallistua työelämää koskevin keskusteluihin.
    Nyt sinulla ei näytä olevan minkäänlaista käsitystä työelämästä.

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Joka ei osaa kertoa miten terveydenhuolto on romutettu.

    Kouluista päättävät kunnat ja kaupungit. Hallitus on antanut YLIMÄÄRÄISTÄ rahnaa mm. luokkakokojen
    pienentämistä varten.

    Määrärahaa kasvatettiin juuri, joten tietämättömyyden hämärästä ei kannata hirveästi huudella.

    Valtion yhtiöitä pitääkin myydä jos hinta on paikallaan. Soneralla tienasi helevetin hyvin ja se oli
    kansankapitalismia parhaimmillaan. Miksi et osallistunut?

    Tyhmyyttäsi?

    Hälytyskeskusten suhteen olen samaa mieltä mutta en siinä että se olisi jotenkin Kokoomuksen
    syntilistaa yksinään.

    Yliopistoihin on saatavakin lisää vauhtia ja ajaa mm. Tampereelta kaikki stalinistit hevon vittuun
    Tampereen yliopistosta.

    Piruako ne siellä loisii minun piikkiin itkemässä kadonnutta sosialismia?

    Kaupat pitää saadakin pitään auki silloin kun kauppias haluaa. Se on ihan puhtaasti kauppiaan
    oma asia. Työpaikkojakin tulee kun aukioloaikoja lisätään.

    Ylessä oli demari toimittamassa saneerausta, joka olikin suureen tarpeeseen.

    Ohjelmaa tulloo edelleen mutta pienemmillä kustannuksilla ja toivottavasti sieltäkin nakattiin
    sinne pesiytyneet stallarit hevon vittuun.

    Ydinvoimaa kannattavat kaikki Vapaat Työläiset jotka ajattelevat omilla eikä politrukin aivoilla.

    Sähköä tarvitaan eikä sitä ole mitään järkeä ostaa ryssältä ja pönkittää kaatumispisteessa olevia
    iivanan voimaloita.

    Natoa kohti ollaan jo menty ja siellä sisällä. Voisi sen viimein käytännössäkin tunnustaa.

    Pressan valtaoikeuksia kaventaa eduskunta, ei Kokoomus Kokoomuksena. Puhut paskaa enemmän
    kuin hullun papereihin tarvitsisi..

    Lakko-oikeuteen jotain tolkkua. Yleistä lakko-oikeutta ei kukaan ole ehdottanut poistettavaksi.

    Eläkeikää on nostettava koska työvoimaa ei löydy mistään tulevaisuudessa tarvittavaa määrää.

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Ei yhtään mitään.

    Turhaa kitinää.

    se sitten näkyy

    hattulassa lopetettu kaksi tai kolme koulua

    lopella lopetteilla kolme koulua ja kaikki siirretään yhteen kouluun ja luokkakoot kasvavat

    joten lopeta toi valehtelu

    Äänestä

  • elättäjäsi kirjoitti:

    Menisit sinäkin nyt ensin johonkin töihin.Niin sen jälkeen sinäkin voisit osallistua työelämää koskevin keskusteluihin.
    Nyt sinulla ei näytä olevan minkäänlaista käsitystä työelämästä.

    Tuossa johon minulle vastasit oli siis joku kohta jossa en tiennyt "työelämästä"?

    Kerrotko ystävällisesti mikä kohta se oli.

    Äänestä

  • jää kiinni kirjoitti:

    se sitten näkyy

    hattulassa lopetettu kaksi tai kolme koulua

    lopella lopetteilla kolme koulua ja kaikki siirretään yhteen kouluun ja luokkakoot kasvavat

    joten lopeta toi valehtelu

    Mutta kuka ne lopetti?

    Jyrki Katainenko?

    Tai Henna Virkkunen?

    Kerros Urpon sedälle missä ja mikä instanssi teki päätöksen?

    Äänestä

  • haloo urpo kirjoitti:

    urpo hyvä sonera tuli maksamaan suomen kansalle maltaita.Valtion yhtiöitä pitääkin myydä jos hinta on paikallaan. Soneralla tienasi helevetin hyvin ja se oli
    kansankapitalismia parhaimmillaan. Miksi et osallistunut?


    kopsu kopsu
    Sonera-kirja, oikealta nimeltään Minne hävisivät Soneran rahat?, on alun perin internetissä julkaistu tuntemattomien kirjoittajien teos. Se kertoo Soneran liiketoimista ja johtamisesta vuosina 2000−2001, jolloin Soneran toimitusjohtajana toimi Kaj-Erik Relander. Tänä aikana Sonera menetti muun muassa 4,3 miljardia euroa Saksan ja Italian UMTS-lupiin.[1] Kirjassa esitetään lukuisia kiistanalaisia väitteitä Sonerassa tapahtuneista laittomuuksista.

    Minä "ilma kauppoja" ole unohtanut, en toki!

    Olen sitä mieltä että noihin "kauppoihin" olisi kyllä menty omistajasta riippumatta.

    Tarkoitin sitä osakeantia.

    Ja kurssihan riehaantui parhaimmillaan yli 250,- markan.

    Yksityistämisellä ja UMTS kaupoilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.

    UMTS typeryys olisi tapahtunut joka tapauksessa.

    Sonerahan ei ollut ainoa "happea" ylihintaan ostanut.

    Äänestä

  • suomesta. kirjoitti:

    se suomen suurin rikollinen on

    hävettää oikein myöntää et nokia on suomesta

    Soitas niihin kuntiin joihin Nokia tuottaa verotuloja.

    Kuulet minkä sortin harmi on kun kultasuoni nimeltä Nokia ehtyy.

    Häpeä pois mutta häpeät pelkkää tyhmyyttäsi.

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Tuossa johon minulle vastasit oli siis joku kohta jossa en tiennyt "työelämästä"?

    Kerrotko ystävällisesti mikä kohta se oli.

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Tämä ylläoleva kirjoittamasi teksti osoittaa hyvin selvästi että sinulla ei ole minkään näköistä käsitystä ja kokemustatyöelämästä.
    Työkaarensa loppuolella olevalle duunarille kaksi vuotta on todella pitkä aika päästä ansaitsemalleen eläkkeelle.

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Minä "ilma kauppoja" ole unohtanut, en toki!

    Olen sitä mieltä että noihin "kauppoihin" olisi kyllä menty omistajasta riippumatta.

    Tarkoitin sitä osakeantia.

    Ja kurssihan riehaantui parhaimmillaan yli 250,- markan.

    Yksityistämisellä ja UMTS kaupoilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.

    UMTS typeryys olisi tapahtunut joka tapauksessa.

    Sonerahan ei ollut ainoa "happea" ylihintaan ostanut.

    voitot omistajien taskuun tappiot maksaakin kansa sitten kiltisti.

    Äänestä

  • saamasi pitää kirjoitti:

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Tämä ylläoleva kirjoittamasi teksti osoittaa hyvin selvästi että sinulla ei ole minkään näköistä käsitystä ja kokemustatyöelämästä.
    Työkaarensa loppuolella olevalle duunarille kaksi vuotta on todella pitkä aika päästä ansaitsemalleen eläkkeelle.

    muutenkin ajatellaan esim:palomiehiä kiva olla töissä muutenkin 63 ikävuoteen

    voi käydä niin et pelastajasta tulee pelastettava

    kyl huomaa urpon kirjotuksista ettei urpo ole työelämän ihmisiä

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Soitas niihin kuntiin joihin Nokia tuottaa verotuloja.

    Kuulet minkä sortin harmi on kun kultasuoni nimeltä Nokia ehtyy.

    Häpeä pois mutta häpeät pelkkää tyhmyyttäsi.

    vaikkakin saksasta mitä mieltä ne on nokiasta...lähti tukien perässä.

    Äänestä

  • haloo urpo kirjoitti:

    voitot omistajien taskuun tappiot maksaakin kansa sitten kiltisti.

    Joukossa! Mutta siinä mielessä yksityisomistus on parempi että tunaroivat saavat potkut.

    Valtion firmoissa tunarit jatkavat.

    Äänestä

  • saamasi pitää kirjoitti:

    Vitunko väliä sillä on onko duunissa 63 vai 65 vuotiaaksi?

    Tämä ylläoleva kirjoittamasi teksti osoittaa hyvin selvästi että sinulla ei ole minkään näköistä käsitystä ja kokemustatyöelämästä.
    Työkaarensa loppuolella olevalle duunarille kaksi vuotta on todella pitkä aika päästä ansaitsemalleen eläkkeelle.

    Kun katselee ympärilleen niin vetreät eläkeläiset tekee kaameita remppoja ja raataa mökeillään
    suu hymyssä.

    Tässähän on kysymys siitä syömmekö jälkelöistemme lautasilta.

    En minä ainakaan halua.

    Jos ihminen on kunnossa ei kahdella vuodella ole todellakaan vitunkaan väliä.

    Ei kunnossa olevat jäävät eläkkeelle jo aikaisemmin.

    Toivottaa toveri Urpo!

    Työelämässä 18 vuotiaasta lähtien.

    Äänestä

  • et se siitä kirjoitti:

    vaikkakin saksasta mitä mieltä ne on nokiasta...lähti tukien perässä.

    Lähtee.

    Ei Nokia voi tehdä samaa kalliimmalla kuin vaikkapa Samsung.

    Aivan selvä asia.

    Joko soitit Saloon ja kysyit mikä merkitys Nokian tuottamalla lisäarvolla on kaupungille?

    Äänestä

  • haloo urpo kirjoitti:

    muutenkin ajatellaan esim:palomiehiä kiva olla töissä muutenkin 63 ikävuoteen

    voi käydä niin et pelastajasta tulee pelastettava

    kyl huomaa urpon kirjotuksista ettei urpo ole työelämän ihmisiä

    Ei yksi ammattiryhmä raamita yleistä eläkeikää.

    Palomiehet joutaa aikaisemmin lähteäkin.

    Periaatteessa kapiaisten eläkeikä olisi kiva!

    Luuletko että rahnaa riittäisi eläkkeisiin edellisellä?

    Kivahan se on huutaa yksi hyvää ja kuusi kaunista mutta kun ne pitää maksaakin.

    Ymmärrän että ollaan kommarien palstalla joten rahnasta ei kannata puhua.

    Lyöt pöytään systeemin joka rahoittaa toiveesi!

    Rahapulastahan eläkeiän nosto lähti.

    Ja työvoimapulasta joka uhkaa 10 vuoden sisällä.

    Kyl huomaa ettet ole rahnaa koskaan nähnyt kun et siitä tunnu mitään ymmärtävän.

    Haluat laittaa lusikkasi lastesi lautaselle ja ottaa sieltä velaksi kottia!

    Ei helevetti!

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Lähtee.

    Ei Nokia voi tehdä samaa kalliimmalla kuin vaikkapa Samsung.

    Aivan selvä asia.

    Joko soitit Saloon ja kysyit mikä merkitys Nokian tuottamalla lisäarvolla on kaupungille?

    onnex sekin firma lähtee suomesta niin ei tarvii sunkaa kitistä kuinka hyvä nokia on

    vittu ne osaa edes puhelimia enään tehdä

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Ei yksi ammattiryhmä raamita yleistä eläkeikää.

    Palomiehet joutaa aikaisemmin lähteäkin.

    Periaatteessa kapiaisten eläkeikä olisi kiva!

    Luuletko että rahnaa riittäisi eläkkeisiin edellisellä?

    Kivahan se on huutaa yksi hyvää ja kuusi kaunista mutta kun ne pitää maksaakin.

    Ymmärrän että ollaan kommarien palstalla joten rahnasta ei kannata puhua.

    Lyöt pöytään systeemin joka rahoittaa toiveesi!

    Rahapulastahan eläkeiän nosto lähti.

    Ja työvoimapulasta joka uhkaa 10 vuoden sisällä.

    Kyl huomaa ettet ole rahnaa koskaan nähnyt kun et siitä tunnu mitään ymmärtävän.

    Haluat laittaa lusikkasi lastesi lautaselle ja ottaa sieltä velaksi kottia!

    Ei helevetti!

    töihin ja lopeta toi valehtelu

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Kun katselee ympärilleen niin vetreät eläkeläiset tekee kaameita remppoja ja raataa mökeillään
    suu hymyssä.

    Tässähän on kysymys siitä syömmekö jälkelöistemme lautasilta.

    En minä ainakaan halua.

    Jos ihminen on kunnossa ei kahdella vuodella ole todellakaan vitunkaan väliä.

    Ei kunnossa olevat jäävät eläkkeelle jo aikaisemmin.

    Toivottaa toveri Urpo!

    Työelämässä 18 vuotiaasta lähtien.

    Sehän on hieno ja mukava asia että duunari pääsee terveenä eläkkeelle.
    Sinun mielestäsi varmaan paras vaihtoehto olisi se että eläkeläinen menehtyisi ensimmäisenä eläkepäivänään.
    Ei silloin tarvitsisi maksaa duunarille duunarin itsensä tienaamia ja ansaitsemia eläkkeitä
    Näin kirjoittelee 42 vuotta työelämässä ollut ja 15 vuotiaana palkkatyöt aloittanut duunari.

    Äänestä

  • rane vaan kirjoitti:

    Sehän on hieno ja mukava asia että duunari pääsee terveenä eläkkeelle.
    Sinun mielestäsi varmaan paras vaihtoehto olisi se että eläkeläinen menehtyisi ensimmäisenä eläkepäivänään.
    Ei silloin tarvitsisi maksaa duunarille duunarin itsensä tienaamia ja ansaitsemia eläkkeitä
    Näin kirjoittelee 42 vuotta työelämässä ollut ja 15 vuotiaana palkkatyöt aloittanut duunari.

    Ihmiset ovat terveempiä FYYSISESTI kuin ikinä Suomen historiassa.

    Siis ikä-ihmiset siinä 60-80 välillä.

    Ei tässä kukaan mitään pahaa kenellekkään ole haluamassa.

    KERROT VAAN MITEN KAIKKI RAHOITETAAN NIIN HOMMA ON KUNNOSSA!!!

    Vai etkö ole kuullut että rahnasta alkaa olla jossain vaiheessa kova pula eläkkeiden maksussa!

    Haluat siis ottaa kottia lastesi lautaselta VELAKSI!!!

    OHHOH!!!!

    Äänestä

  • urpo=pöljä kirjoitti:

    töihin ja lopeta toi valehtelu

    Asia lopahti.

    Taisi tulla selväksi kun et alkanut kertomaan mistä "toiveittesi tynnyriin" rahat otetaan.

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Asia lopahti.

    Taisi tulla selväksi kun et alkanut kertomaan mistä "toiveittesi tynnyriin" rahat otetaan.

    ne helvetin tuet kaiken maailman konkurssi kypsille firmoille ei kansan tarvii kaikkia maksaa

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Ihmiset ovat terveempiä FYYSISESTI kuin ikinä Suomen historiassa.

    Siis ikä-ihmiset siinä 60-80 välillä.

    Ei tässä kukaan mitään pahaa kenellekkään ole haluamassa.

    KERROT VAAN MITEN KAIKKI RAHOITETAAN NIIN HOMMA ON KUNNOSSA!!!

    Vai etkö ole kuullut että rahnasta alkaa olla jossain vaiheessa kova pula eläkkeiden maksussa!

    Haluat siis ottaa kottia lastesi lautaselta VELAKSI!!!

    OHHOH!!!!

    Duunareiden työsopimuksissa ja työehtosopimuksissa on kirjattu ja kirjoitettu aina muunmuassa työntekijän eläkeikä hyvin tarkasti.
    Kumma juttu ettet edes tuota asiaa tiennyt vaikka mainostat olleesi työelämässä mukana.
    Yleensä kaikki oikeat duunarit kyllä ymmärtävät pitää puoliaan myöskin tuossa eläkeikäasiassa.

    Äänestä

  • nokia perseestä kirjoitti:

    onnex sekin firma lähtee suomesta niin ei tarvii sunkaa kitistä kuinka hyvä nokia on

    vittu ne osaa edes puhelimia enään tehdä

    Vaan mutta veroja on yhteiskunnan käyttöön suoltanut.

    Ai niin, eihän tällä palstalla kommarit ymmärrä mistä raha tulee yhteiskunnan käyttöön.

    Kuten todistat tässä ihan selkokielellä että "ihan sama vittu, vittu onko vittu Nokiaa vittu vai eikö ole
    Nokiaa vittu kun sossusta vittu saa vittu rahaa vittu kummiskin vittu ja vittu ja vittu!

    HOHHOOOO!!!

    Älä osallistu keskusteluihin ennen kuin kasvat isoksi.

    Äänestä

  • rautalangasta kirjoitti:

    Duunareiden työsopimuksissa ja työehtosopimuksissa on kirjattu ja kirjoitettu aina muunmuassa työntekijän eläkeikä hyvin tarkasti.
    Kumma juttu ettet edes tuota asiaa tiennyt vaikka mainostat olleesi työelämässä mukana.
    Yleensä kaikki oikeat duunarit kyllä ymmärtävät pitää puoliaan myöskin tuossa eläkeikäasiassa.

    Kun et sitä ole. Yleinen eläkeiän nosto vaatii lainmuutoksen.

    Siksihän siitä julkisuudessa puhutaan!

    Kumma juttu että et edellistä tiennyt!

    Arvaa hymyilyttääkö?

    Silleen ihan vähäsen!

    Äänestä

  • esim: kirjoitti:

    ne helvetin tuet kaiken maailman konkurssi kypsille firmoille ei kansan tarvii kaikkia maksaa

    Ja paljonko vaaditaan eläkeiän pitämisen nykyisellään.

    Lähdet nyt kipin kapin ottamaan selvää niin palataan asiaan.

    Kerrot tukien määrän rahassa joita vaadit poistettavaksi ja seuraavaksi vertaat sitä rahamäärään
    joka tarvitaan eläkkeiden rahoitukseen.

    Samalla tietysti pitäisi arvioida tukien työllisyysvaikutukset.

    Onnea yritykselle!

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Kun et sitä ole. Yleinen eläkeiän nosto vaatii lainmuutoksen.

    Siksihän siitä julkisuudessa puhutaan!

    Kumma juttu että et edellistä tiennyt!

    Arvaa hymyilyttääkö?

    Silleen ihan vähäsen!

    Kyllä minä tiesin ja muistin todella hyvin tuo porvarihallituksen yksipuolisen ja epätoivoisen eläkeikänostoyrityksen.
    Mutta onneksi meillä suomalaisilla duunareilla on Suomessa erittäin vahva ja toimiva ammattiyhdistyliike olemassa tukenamme.
    Ei tarvinnut ammattiyhdistyksen herrojen kuin hiukan älähtää niin valtioneuvoston ministerit pistivät heti turpansa rullalle kyseisen asian suhteen.Hyvä niin.

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Vaan mutta veroja on yhteiskunnan käyttöön suoltanut.

    Ai niin, eihän tällä palstalla kommarit ymmärrä mistä raha tulee yhteiskunnan käyttöön.

    Kuten todistat tässä ihan selkokielellä että "ihan sama vittu, vittu onko vittu Nokiaa vittu vai eikö ole
    Nokiaa vittu kun sossusta vittu saa vittu rahaa vittu kummiskin vittu ja vittu ja vittu!

    HOHHOOOO!!!

    Älä osallistu keskusteluihin ennen kuin kasvat isoksi.

    taitaa urpo poikaa VITUTTAA


    HOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHHOOHHOOHHOHOHOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Vaan mutta veroja on yhteiskunnan käyttöön suoltanut.

    Ai niin, eihän tällä palstalla kommarit ymmärrä mistä raha tulee yhteiskunnan käyttöön.

    Kuten todistat tässä ihan selkokielellä että "ihan sama vittu, vittu onko vittu Nokiaa vittu vai eikö ole
    Nokiaa vittu kun sossusta vittu saa vittu rahaa vittu kummiskin vittu ja vittu ja vittu!

    HOHHOOOO!!!

    Älä osallistu keskusteluihin ennen kuin kasvat isoksi.

    Taas perseurpoa viedään niin että perseurpon nuppi sekoaa.

    HAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAAAHHHAAAAAAAA!!

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Ja paljonko vaaditaan eläkeiän pitämisen nykyisellään.

    Lähdet nyt kipin kapin ottamaan selvää niin palataan asiaan.

    Kerrot tukien määrän rahassa joita vaadit poistettavaksi ja seuraavaksi vertaat sitä rahamäärään
    joka tarvitaan eläkkeiden rahoitukseen.

    Samalla tietysti pitäisi arvioida tukien työllisyysvaikutukset.

    Onnea yritykselle!

    paljon Maataloustuet ovat Suomessa 4 miljardia euroa vuodessa

    Äänestä

  • T Urpo kirjoitti:

    Vaan mutta veroja on yhteiskunnan käyttöön suoltanut.

    Ai niin, eihän tällä palstalla kommarit ymmärrä mistä raha tulee yhteiskunnan käyttöön.

    Kuten todistat tässä ihan selkokielellä että "ihan sama vittu, vittu onko vittu Nokiaa vittu vai eikö ole
    Nokiaa vittu kun sossusta vittu saa vittu rahaa vittu kummiskin vittu ja vittu ja vittu!

    HOHHOOOO!!!

    Älä osallistu keskusteluihin ennen kuin kasvat isoksi.

    nokia http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2010/08/19/mies-kuoli-nokian-puhelimesta/201011491/12

    hyvä suomi

    Äänestä

  • esim: kirjoitti:

    ne helvetin tuet kaiken maailman konkurssi kypsille firmoille ei kansan tarvii kaikkia maksaa

    konkurssikypsät firmat ovat saaneet vastikkeetonta tukea? Paljonko kansa maksaisi jos ne menisivät konkurssiin? Eli paljonko säästettäisiin kun otat työllisyysmomentin mukaan tähän laskelmaasi.

    Äänestä

  • niittyar kirjoitti:

    konkurssikypsät firmat ovat saaneet vastikkeetonta tukea? Paljonko kansa maksaisi jos ne menisivät konkurssiin? Eli paljonko säästettäisiin kun otat työllisyysmomentin mukaan tähän laskelmaasi.

    sonera ja paljon ja sitten se myytiin ruottalaisille monta miljardia meni kankkulan kaivoon

    Äänestä

  • hyvä suomi kirjoitti:

    sonera ja paljon ja sitten se myytiin ruottalaisille monta miljardia meni kankkulan kaivoon

    oikeasti tukiaisia Soneralle? Jos, niin koska ja miten paljon ja millä ehdoilla?

    Paljonko valtio oli sijoittanut Soneraan ja mihin hintaan se myytiin?

    Kerro nyt kun näytät tietävän. minulta nuo vanhat tuppaavat unohtumaan, en ole edes Soneran asiakas vaikka joskus olen ollutkin.

    Äänestä

  • maanviljeliä kirjoitti:

    paljon Maataloustuet ovat Suomessa 4 miljardia euroa vuodessa

    Luulet leivän sen jälkeen maksavan?

    Oli puhe yritystuista. Maatalous ei ole yrittämistä.

    Ei ole yrittäjän riskiä.

    Äänestä

  • rane vaan kirjoitti:

    Kyllä minä tiesin ja muistin todella hyvin tuo porvarihallituksen yksipuolisen ja epätoivoisen eläkeikänostoyrityksen.
    Mutta onneksi meillä suomalaisilla duunareilla on Suomessa erittäin vahva ja toimiva ammattiyhdistyliike olemassa tukenamme.
    Ei tarvinnut ammattiyhdistyksen herrojen kuin hiukan älähtää niin valtioneuvoston ministerit pistivät heti turpansa rullalle kyseisen asian suhteen.Hyvä niin.

    On tukevasti lastesi puurolautasella ottamassa kottia velaksi?

    Mitäs jos ay herrat alkaisivat etsiä sitä rahnaa jostain?

    10 vuoden sisään tulee kiirus.

    Äänestä

  • URPO TYYLIIN kirjoitti:

    taitaa urpo poikaa VITUTTAA


    HOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHHOOHHOOHHOHOHOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

    Kaikki otsikossa. Vai väitätkö ettei Nokia ole maksanut vuosien saatossa veroja ja Nokian inssit,
    puhumattakaan Nokian optioista joista menee 60% veroja!

    Väitätkö vastaan?

    Äänestä

  • mukavaa luettavaa kirjoitti:

    Taas perseurpoa viedään niin että perseurpon nuppi sekoaa.

    HAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAAAHHHAAAAAAAA!!

    Nimittäin sinun ilmestymisesi tietää aina sitä että on tukevasti vahvoilla.

    Äänestä


  • T Urpo kirjoitti:

    Luulet leivän sen jälkeen maksavan?

    Oli puhe yritystuista. Maatalous ei ole yrittämistä.

    Ei ole yrittäjän riskiä.

    nesitten on??http://fi.wikipedia.org/wiki/Maatalousyrittäjä

    Äänestä


  • T Urpo kirjoitti:

    On tukevasti lastesi puurolautasella ottamassa kottia velaksi?

    Mitäs jos ay herrat alkaisivat etsiä sitä rahnaa jostain?

    10 vuoden sisään tulee kiirus.

    Mitähän varten ay herrojen täytyisi ottaa velkaa?

    Eihän ay-liike mitään eläkkeitä maksa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porvari siat kirjoitti:

Puolikkaista palkoista ja riiston puolelle menevistä työajoista on tullut Suomessa työskentelevien ulkomaalaisten arkipäivää. Työsuojeluviranomaisten mukaan asetusten mukaan toimiva yritys on poikkeus – ei sääntö. Ja tilanne pahenee jatkuvasti, ongelmia on jo lähes alalla kuin alalla.



Suomessa työskentelevät ulkomaalaiset työntekijät joutuvat usein riiston kohteeksi. Työsuojeluviranomaiset sekä ammattiliitot saavat jatkuvasti tietoja tapauksista, joissa palkat ovat kaukana työehtosopimusten tasosta tai työntekijöillä teetetään ylipitkiä päiviä.

– Kyllä sellaiset työnantajat, jotka noudattavat kaikkia säännöksiä, ovat meidän tarkastustoiminnassa poikkeuksia, Etelä-Suomen aluehallintoviraston työsuojelutarkastaja Katja-Pia Jenu kertoo.

Jenu työskentelee ulkomaalaisasioiden tarkastajana. Etelä-Suomessa Jenun kollegoita on hänen lisäkseen neljä. Yhteensä ulkomaalaistarkastajia on koko maassa vain yhdeksän.

Pientä palkkaa,
pitkiä päiviä

Tyypillisessä tarkastuskohteessa ongelmia on työntekijöiden palkkojen tai työaikojen kanssa. Ulkomaalaistarkastajat keskittyvät sosiaali- ja terveysministeriön pyynnöstä viiteen alaan: rakennus-, metalli-, siivous-, ravintola- ja kuljetusaloihin. Myös esimerkiksi kaupan alalle on tehty tarkastuksia jos vihjeitä on tullut.

Esimerkiksi uusmaalaisessa pizza-ravintolassa työntekijöiden palkka oli ollut vain viisi euroa tunnilta, vaikka sopimusten mukainen korvaus olisi ollut yhdeksän euroa. Eteläsuomalaisessa metallialan yrityksessä puolestaan teetettiin 12 tunnin työpäiviä kuusi päivää viikossa.

Siivousalalla tyypillistä on puolestaan se, että peruspalkka kyllä maksetaan, mutta lisät ja ylityökorvaukset loistavat poissaolollaan. Ongelmapesiä ovat pienet yritykset.

– Yleistä on myös se, että maksetaan työehtosopimusten minimitason palkkaa, vaikka työntekijä selvästi on vaativammissa ammattimiehen töissä, Jenu sanoo.

Rakennusalalla puolestaan paljastui keväällä tapauksia, joissa työntekijöille oli maksettu vain muutaman euron tuntipalkkoja. Alimmillaan helisinkiläistyömaalla työskennelleen telineasentajan palkka oli vain 600 euroa kuukaudessa.


Palvelualojen ammattiliiton PAM:n lakimies Arja Pohjola kertoo liitolla olevan vireillä kaksi oikeustapausta ulkomaalaistyöntekijöiden huonoon kohteluun liittyen.

Hän sanoo yhden suuren ongelman olevan ulkomaalaisduunareilta lähtömaassa perittävät välittäjäpalkkiot.

– Työntekijät voivat maksaa jopa yli 10 000 euron palkkioita. Usein se on juuri välittäjäyhtiö, joka työntekijöitä riistää, Pohjola sanoo.

Yritykset hyötyvät
halpatyövoimasta

Työsuojeluviranomaisten mukaan ulkomaalaistyöntekijöiden tilanne Suomessa ei ole mitenkään viime aikoina helpottunut.

– Se on jos mahdollista mennyt vielä huonompaan suuntaan, Jenu sanoo.

Vuonna 2007 voimaan astuneen tilaajavastuulain piti korjata työmarkkinoiden ongelmia, mutta sen valvonta ja toimeenpano on jäänyt puolitiehen. Tilaajavastuulain perusteella yritykselle voidaan langettaa enimmillään 15 000 euron sakkomaksu. Kiinnijäämisen riski on kuitenkin pieni.

Taantuman myötä lähetettyjen työntekijöiden määrä ei ole vähentynyt, vaikka kotimaistakin työvoimaa olisi ollut saatavilla. Yritykset käyttävät halpatyövoimaa taloudellisesti hyväkseen.

– On joskus väitetty, että määrät kasvoivat, kun Suomesta ei saanut työvoimaa. Nyt Suomesta olisi saatavilla työvoimaa, mutta määrät eivät ole vähentyneet, Jenu sanoo.

– Se kertoo siitä, että yrityksille on hyötyä tehdä tällaisia sopimuksia, hän sanoo.

Työnantajan vastuuseen
halutaan laajennuksia

PAM:n Pohjola vaatii muutoksia työnantajien vastuuseen. Hänen mukaansa lainsäädäntö ei riittävästi ulotu tilanteisiin, joissa ulkomaalaisia työntekijöitä riistetään. Työsuojeluviranomaisten raporttien mukaan osa työnantajista tutustuu vasta tarkastuskäyntien jälkeen ensimmäistä kertaa työehtosopimuksiin.

Lisää väkeä kaivataan myös valvontaan.

– En usko, että tapauksia tulee riittävästi tietoon nykyiselläänkään. Ei voi muuta kuin kannattaa työsuojeluviranomaisten ja erityisesti ulkomaalaisten valvonta-asioiden resurssien kasvattamista, Pohjola sanoo.

Pohjolan mukaan liiton tietoon valtaosa tapauksista tulee työntekijöiden omina ilmoituksina.

– Kun he kuulevat, että Suomessa on tällainen järjestelmä kuin ammattiyhdistysliike, niin he liittyvät sitten sankoin joukoin.

Tarvittaessa liitot tekevät yhteistyötä työsuojelun kanssa. Viranomaisten tarkastuksista jopa puolet perustuu ulkopuolisiin vihjeisiin väärinkäytöksistä.

Ja lopuksi linkki: http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2010/08/18/60-euroa-12-h-tyopaivasta--nain-suomi-teettaa-toita/201011358/12

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu