Marsund 906 sisämelu?

Osaako joku kertoa melutasosta Marsund 906 sisällä matkanopeudella. Jos verrataan vaikka Flying Albatross 871 veneeseen. Onnistuuko normaali keskustelu ääntä korottamatta?
82545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Paha sanoa, kun en ole Flying Albatrossissa ollut kyydissä. Itselläni on Marsund 906 ja kyllä siinä normaali keskustelu onnistuu ihan matkavauhdissakin. Onhan siellä hytissä melua, varsinkin jos kattoluukku on kiinni, mutta ei siellä nyt huutaa tarvitse. Tämä meluisuus on kyllä niitä ainoita "huonoja" puolia ko. veneessä.

Äänestä

kyseistä venetyyppiä niin en reagoinnut mitenkään meluun, joten sanoisin että normaali keskustelu onnistuu. Tämä on kuitenkin aika yksilöillistä joten joku voi olla toista mieltä. Albatrossiin en voi verrata.

Äänestä

Marsund 906-veneissä on Yanmarin 75 ja 100-heppaisia koneita. Koneissa itsessään tuskin on kovin erilaiset äänet vaan se ratkaisee, kuinka konetta käsketään. Suurimmalla mahdollisella matkanopeudella ajaminen lisää melutason lisäksi kulutusta.

Meidän "pikkukoneinen" Marsundimme kulkee 12 solmua, kun moottori kiertää noin 2500 rpm. Tälloin äänitaso on ihan siedettävä. Veistämön lupaama 14 solmua saavutetaan noin 2800 rpm:n kohdalla ja tätäkin jaksan kuunnella. Turbon vihellyksen alkaa aistia noin 2000 rpm:ssa. (Moottorivalmistajan ilmoittamat max.kierrokset ovat 3200 rpm, eikä tätä kierroslukua saa käyttää jatkuvassa ajossa. Itse en kyllä jaksaisi kovin kauan kuunnella moottorin ääntelyäkään.)

Uppoumanopeuksilla kierrosluvut menevät likipitäen näin: 6,5 solmua (1400 rmp), 7,5 s (1600 rpm), 8,5 s (1800 rmp). Näillä nopeuksilla melut pysyvät hyvin kurissa. Jokainen käyttäjä määrittelee lopulta itse kiireensä laadun ja siten myös melutason, päästöt ja kulutuksen. Kuiskaavan hiljaiseksi Marsundia ei voi sanoa, mikä johtuu moottorin sijoituksesta. Epäilen kuitenkin, että äänieristystä on parannettu takavuosiin verrattuna, sen verran sivístynyt äänimaisema ajohytissä vallitsee. Silti Albatross lienee hiljaisempi ohjaajan paikalta mitattuna. Marsundin moottorisijoittelun etuna on huomattavasti helpompi huollettavuus, mutta se on jo toisen keskustelun paikka.

Äänestä
  • Tuo edellinen tarina kohtuullisen totta! Tosin 100 hv koneella max kierrokset on n.3800 rpm ja matkavauhti 15 solmua vaatii n. 3500 kierrosta.

    Äänestä

Katselin netistä Marsundin kuvia - onko se kone aterion takimmaisen penkin alla vai turkkilevyjen alla kokonaan ? Ainakin jälkimmäisessä tapauksessa pystynee melua vaimentamaan huomattavasti.

Jos kone on tiiviisti koteloitu aterion penkin alle, ei varmaan saa kopan läpi tulevaa mökää vaimennettua (koppaa pitäisi suurentaa, hienot tiikkivanerit pitäisi purkaa, jalkatilaa olisi vähemmän...) mutta koneen pukeilta runkoon johtuvaa värinää pystyisi varmaan raskasmatoilla vähentämään.

Jos kone on turkin alla väljästi, sinne vain lisää 2-kerroseristettä raskasmattoa runkoon.

Yksi melua poistava tekijä on vetää koneen ilmanotto putkella suoraan ilmanputsarista veneen laidan läpi. Silloin pitää katsoa, ettei missään tilanteessa pääse vettä tulemaan sieltä koneeseen. Ja muutenkin lisäeristäessä pitää ottaa huomioon, ettei koneen ilmansaanti eikä konetilan jäähdytys huonone !

Äänestä
  • Konehan on siinä ajotilassa penkin alla. Ja ylimääräistä tilaa varsinkaan 100 hv koneelle ei ole laisinkaan ja jalkatilaa on jo jouduttu kaventamaan moottorin kohdalta. Myös turkin alla ylim. vaimennuksen teko on hankalaa.... Jostakin syystä melua johtuu (vaihde-/kaasukaapeleita ???) pitkin sulakepoksiin ohjaamon etuosaan. Toiminee samalla tavalla kuin kaksi jugurttipurkkia ja karhunlanka ???

    Äänestä

hei, paljonko ois 12 solmussa marsundin keskikuluts tunnissa noin pyöreesti, noita kun on 77 hv 100hv;n mutta joku mitta, millä koneella on menty ?

Äänestä

75 hv:n koneella 0,85-0,90 l/mpk nopeuydella 12 solmua hieman kuormasta riippuen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


desibel kirjoitti:

Osaako joku kertoa melutasosta Marsund 906 sisällä matkanopeudella. Jos verrataan vaikka Flying Albatross 871 veneeseen. Onnistuuko normaali keskustelu ääntä korottamatta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu