Alkoholi holhoukseen myös

Olut lukkokaappiin

Ihmettelen, miksi tupakointia suitsitaan niin kovasti, kun sairaaloissa osastot täyttyvät alkoholin aiheuttamien sairauksien vuoksi. Alkoholia sisältävät tuotteet pitäisi siirtää Alkoon. Nyt ne ovat vapaaasti ja näyttävästi esillä kaupoissa ja niitä todella ostetaan. Pakkauksia vain suurennetaan. Alkoholi tuhoaa aivosoluja ja myös dementioiden laajuuden syy Suomessa saattaa olla alkoholi. Mutta ei, alkoholiin ei puututa. Itseäni ällöttää humalaisten jorinat ja viinan paha haju. Kuinka moni on kuollut humalaisen aseista tai nyrkeistä? Perheiden hajoamiset alkoholin takia ovat yleisiä, kärsijöinä lapset. Entäpä tupakan poltosta em. asiat, kannattaisi varmaan vertailla kumpi pahempi, vai molemmat.

6

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perustuu

      Luuletko tosiaan että päättäjät oikeasti ajattelevat kansanterveyttä päätöksiä tehdessään vaikka niin väittävät.Mikäli näin toimittaisiin ei tupakkaa tai viinaa myytäisi missään.Sama olisi liikasokerin tai muun epäterveellisen ruuan tai nautintoaineen kanssa.Kaiken on takana on kansan miellyttäminen ja verorahojen saaminen valtiolle.Niinkuin olet huomannut nytkin makeisveron argumentit olivat valtiolle vuosittain kerättävä lisärahoitus,ei niinkään sen terveysvaikutukset.Toisella kädellä ollaan opastamassa kansalaisia mukamas terveellisempään elämäntapaan,mutta toisaalta kouluissa on käytävillä lippariautomaatit kuin kaupoissa vaikka kouluissa ruokailu järjestetty.

      • åp´l0h9

        ...olisi kansanterveyttä parantava alkoholipolitiika, niin hallitus pistäisi keskioluen takaisin Alkoon, pois kaupoista, kioskeilta ja huoltoasemilta. Päättäjät eivät välitä oluen aiheuttamille haittavaikeuksilta, vaan siitä saatavat verot.


      • PMunaK

        tupakoitsijat tulevat yhteiskunnalle halvemmaksi kuin ei-tupakoitsijat. Tupakkamiehet ja -naiset kuolevat nuorempina ja näin ollen heidän eläkeikänsä jää lyhyemmäksi. Tästä oli tutkimuskin, jota mm. Matti Vanhanen ei kommentoinut mitenkään, kun mielipidettä kysyttiin häneltä. Varmaan tutkimus on lakaistu jo maton alle, sillä tupakointirajoituksilla on jokin muu moraalinen perimmäinen syy kuin se, että tupakointi tulisi kalliiksi.


      • Suuremmat
        PMunaK kirjoitti:

        tupakoitsijat tulevat yhteiskunnalle halvemmaksi kuin ei-tupakoitsijat. Tupakkamiehet ja -naiset kuolevat nuorempina ja näin ollen heidän eläkeikänsä jää lyhyemmäksi. Tästä oli tutkimuskin, jota mm. Matti Vanhanen ei kommentoinut mitenkään, kun mielipidettä kysyttiin häneltä. Varmaan tutkimus on lakaistu jo maton alle, sillä tupakointirajoituksilla on jokin muu moraalinen perimmäinen syy kuin se, että tupakointi tulisi kalliiksi.

        Vaikka elinodote olisikin lyhempi on valtio ja kunnat satsanneet niin opetukseen kuin terveydenhuoltoonkin mittavia summia rahaa.Näitä kumpaakin käyttävät myös tupakoitsijat kuin viinalla löträäjätkin.Jo nyt kansakunnassa on yhä suurempi joukko ihmisiä jotka ovat "deekkiksellä" alle 30-vuotiaina.Siis nämä henkilöt ovat poistuneet työelämästä eläkkeelle alkoholismin tuomiin sairauksiin ja työkyvyttömyyteen.Tupakasta on muutakin riesaa kuin pelkkä polttaminen,sillä sitä salakuljetetaan maahan venäjältä mittavia määriä.Valtion olisikin ensisijaisesti kiinnitettävä huomiota kunka tänne tulevat ulkomaalaiset voivat tuoda tullessaa niin viinaa kuin tupakkaa "omiksi" tarpeiksi.Harva täällä käyvä on päissään siitä alkoholimäärästä minkä tänne tuovat tai polttavat toppakaupalla tupakkaa sinä aikana kun vierailevat maassa.Tämä on kyllä osaksi organisoitua toimintaa eikä siihen taida olla kellään halua puuttua kuin pistokokein.Vanhasen hallitus alensi aikoinaan viinaveroa ja tulosta alkoi syntyä.Viinan aiheuttamat järjestyshäiriöt ja muu rikollisuus lisääntyivät,puhumattakaan niistä lisääntyneistä töistäpoissaoloista ja katkolla käynneistä.Jo vuosia on lomien jälkeen kansalaisia hakeutunut tai lähetetty katkaisuhoitoon liiallisen ryyppäämisen vuoksi,mikä rasittaa myös työyhteisöä ja yrityksiä.Näin ei pitäisi olla maailman ykkösmaaksi rankatussa Suomessa.


    • lällyköintiä

      Varsinaista ongelmaa kierretään kuin kissa kuumaa puuroa. Alkoholisteja on niin paljon äänestäjinä ja päättäjinä, ettei kukaan halua, eikä uskalla tähän mammuttiongelmaan puuttua.
      Näperrellään vaan muka huolestuneina kansan voinnista, pah sanon minä.

      • valitettavasti

        koska alkoholista ei voi puhua äänten menetyksen pelossa pitää keksiä jotain muuta. esim. huumeet on hyvä vastustettava muistakaa miten halmekkin vastusti kannabista vaikka itse käytti kovempia.

        sama kaksinaismoralismi on lähes jokaisella päättäjällä. viinan valtava kulutus ei ole suuri ongelma mutta jo
        vähäinen kannabiksen käyttö on.

        silloin aikanaan kun käyttörikos päätettiin kolikolla oli sentään politikkoja jotka uskalsivat keskustella asiasta.
        äänestyskin meni tasan ja siksi jouduttiin kolikolla ratkaisemaan. nykyiset puoluekuritetut osaa, eivätkä
        uskalla sanoa eriäviä mielipiteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3867
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      33
      2867
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2732
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2441
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      45
      1992
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1225
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1201
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe