kepulandian kaveri on oikeassa.Liikemiehiä voi tuoda kepulandiaan muualta ja ensimmäisenä tulee mieleen Juha Kajp ja Arto merisalo.Kepulandia antaa heille vain syytesuojan ja sitten onkepulandiassa kaksi todella osaavaa ja ammattitaitoista liikemiestä rakentamassa teollisuus ja hyvinvointivaltiota.Kajo ja Merisalohan tuntee ennestään koko kepulandian korkeimman johdon,joten on heillä helppo alotttaa.
Keskusteluun uuismaa-sipmijalusta
Emäntä 56
686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noitten talousrikollisten kanssa yhdistettynä keskustalaiseen rehellisyyteen kepulandiasta tulee Las Vegasia vastaava paikka.
olisi vastuullinen veroministerin vakanssi varattuna Juhantalon Kakelle. Kyllä hän oikeusministerinkin hommat siinä sivussa hoitaisi ja oikeuskanslerin myös, ettei tulisi uusia syytteitä eli ajojahteja niin kuin umpikepulainen asian ilmaisee.
Siinäpä se olisi naapurimailla mielenkiintoinen veroministerien tapaaminen kun Leena Luhtanen ja Juhantalo pitäisivät tapaamisia, siinä Pakilan Teboilin pöydän alla maksettaisiin monenmoista.
Uffe Sundqvist olisi tietty myös saatava mukaan hallitukseen, kummalle puolella vaan, sen verran ketku mies hän on.
Energiaministeri olisi tietysti siltarumpupoltiikko Mauri Pekkarinen.Ongelmana,ketä kupata,kun ei olisi Uuttamaata.Pitäsiköhän laittaa turvettakin verolle,mittisi tupee.
Mikä salkku KGB:n juoksupijalle vai ehkä Kepulandian presidentin virka?Silloin presidentin kesä-asunto voisi olla jalasmökki jossain kepulandia järven rannalla.Väyrynenhän viihtyy jalasmökissä.
olisi tietysti Kemissä, jotta Paavo voisi käydä silloin tällöin pitämässä perhevapaata kaupungissa ja nauttia sen erilaisista palveluista.
Varsinainen pyhättö olisi edelleen Keminmaalla. Siitä tehtäisiin Kepulandian pääkaupunki. Valmiina olisi myös Kepulandian tasokkain opinahjo eli Pohjantähtiopisto. Siellä tanhuttaisiin ja pidettäisiin tavallista pidempiä tupailtoja opiskelun lomassa. Elokuussa poimittaisiin tilan viinimarjoja ja tehtäisiin niistä tilaviinaa - vai olikohan se viiniä, no sama se, kunhan päähän menisi eikä ajattelemaan kykenisi. Sehän se on kepulaisuuden ydintarkoitus, se päättömyys siis kaikessa.