Minkä takia tehdas ilmoittaa 8venttiiliselle 8,0sek ja 30hv tehokkaammalle 16venttiiliselle "vaan" 7,8sek?? Onko jollain käytännön kokemusta kuinka paljon näissä voimaeroo on? Millaset on sitten erot 0-1000m s ja km/h? Sielläkö sen eron vasta huomaa?
309GTI vs. GTI16
täh?
2485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
16-tappinen menee ohi kun nopeudet kasvaa ja mennään lähellä rajoitinta. Normaalissa ajossa ei suurta eroa ole muuta kuin koneen käynnissä ja kierrosherkkyydessä. 8-venasessa ehkä parempi vääntö alle 2000 rpm. Polttoaineen kulutuksessa 16v vie pidemmän korren. Jos kone on kunnossa, sillä pääsee todella pienellä jos ajelee rauhallisesti.
...että sen 8-venttiilisenkin tehot katoavat paikaltaan lähdettäessä savuna ilmaan. Kakkosella, kun pitoa alkaa hiukan löytyä, rupeaa eroja tulemaan.
Käytännössä etuvetoista autoa on erittäin vaikea kiihdyttää alle 8 sekunnin nollasta sataseen.