mikä mokkula puijonlaaksoon

mikä mokkula kannattaisi hankkia jos asuu puijonlaaksossa.
9521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ihan sama. Jos operaattorin kolomekee ei kaupunkialueella kuulu, niin se operaattori on kohta entinen operaattori.

Äänestä
  • eli kaikilla operaatoreilla on yhtä nopea nettiyhteys. ei joka kaupungissa toimi kaikkien operaattoreiden mokkulat. tai ainakin ovat todella hitaita.

    Äänestä

Jos tuttavilla on eri verkon liittymiä, antaa melkein paraiten osviittaa kannattavasta operaattorista kokeilla eri firmojen kortteja 3G-puhelimessa ja katsoa kuuluvuutta ilmaavat palkit puhelimesta. Ittellä puijon kupeessa "alhaalla" huonoja kokemuksia DNA:n ja Elisan verkoilla.
Mutta jos pitäisi jotain suositella, niin kokeile Soneraa ja sovi palautuksesta, jos 3G-verkko jää ulottumattomiin.

Äänestä

Mokkula on MOBIILIlaajakaista, joka on tarkoitettu liikkuvaan käyttöön. Kysymyksesi on siten hölmö, hieman sama kuin kysysit, mikä auto kannattaa hankkia kun muuttaa puijonlaaksoon. Käytännössähän mokkulaa käytetään vain kun et ole kotona.

Kotikäyttöön kuuluu sen sijaan hankkia esimerkiksi ADSL-yhteys. Niiden saatavuuksia voit katsella operaattoreiden sivuilta antamalla osoitteesi. Yhteys toimii paljon paremmin, varmemmin ja nopeammin kuin mobiililaajakaista.

Äänestä
  • Käytäntösi ontuu, nauttitoveri.
    Ihmisillä on nykyään niin paljon muutakin maksettavaa, kuin internetyheydet. Ja silloin kun käyttö on satunnaista, halutaan päästä mahdollisimman halvalla. Siksi MOBIILIlaajakaistoja ostetaan KOTIKÄYTTÖÖN . Itse kärsin netistä kyllä reilusti yli viiskymppiä / kuukausi, mutta aika harva sitä haluaa tehdä. Saati sitten että on siihen kykenevä.

    Äänestä

  • 4+13 kirjoitti:

    Käytäntösi ontuu, nauttitoveri.
    Ihmisillä on nykyään niin paljon muutakin maksettavaa, kuin internetyheydet. Ja silloin kun käyttö on satunnaista, halutaan päästä mahdollisimman halvalla. Siksi MOBIILIlaajakaistoja ostetaan KOTIKÄYTTÖÖN . Itse kärsin netistä kyllä reilusti yli viiskymppiä / kuukausi, mutta aika harva sitä haluaa tehdä. Saati sitten että on siihen kykenevä.

    ...kuin asuisit autossa.

    Että köyhäksi on sulla elämä mennyt.

    Äänestä

Jonnet ei muista mikä oli mokkula, itselläkin vielä tallessa 3G mokkula, tosin läppäri jossa se oli kiinni meni jo kauan sitten romuttamolle. Mokkulassani oli Soneran liittymä, sitäkään ei varmaan Jonnet ja Jonnettaret muista.

Äänestä

5 G mokkula pelaa hyvin ohittaa perinteiset 4 G T Sun muut on kaistaa enenmmän

Äänestä

Meillä on Welho talon puolesta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kohta puijossa kirjoitti:

mikä mokkula kannattaisi hankkia jos asuu puijonlaaksossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu