Sain 17.08.2010 tänne Korialle postikortin Kanadasta Niagaran putouksilta, josta paikasta sukulaiset olivat sen lähettäneet 06.07.2010. Toiset heidän lähettämänsä postikortit olivat päätyneet perille Suomeen suunnilleen yhdessä viikossa. Kerran aikaisemminkin ihmettelin Amerikasta lähteneen postin viipymistä. Serkkuni laittoi minulle viitisen vuotta sitten Oregon-seinäkalenterin ja hän oli tarkoittanut sen joululahjaksi. Postilähetys saapui minulle Korialle talvella kolmen kuukauden reissaamisen jälkeen.
Mieleen on tullut semmoinen mahdollisuus, että mahtaisivatkohan postinlajittelusysteemit siellä Amerikoissa niin USA:n kuin Kanadankin puolella toimittaa postin Koreaan Itä-Aasiaan, jos vastaanottajan osoitteessa on sana Koria? Se saattaisi selittää mm. näitten kahden postilähetyksen viipymisen syyn. Toisaalta on sieltä Jenkkilästä saapunut postia myös aivan kohtuuajassakin. Onko toisilla palstalaisilla ja nimen omaan korialaisilla vastaavanlaista kokemusta ulkomaiten postilähetysten hitaasta kulkemisesta tänne Korialle?
Mieleen on tullut semmoinen mahdollisuus, että mahtaisivatkohan postinlajittelusysteemit siellä Amerikoissa niin USA:n kuin Kanadankin puolella toimittaa postin Koreaan Itä-Aasiaan, jos vastaanottajan osoitteessa on sana Koria? Se saattaisi selittää mm. näitten kahden postilähetyksen viipymisen syyn. Toisaalta on sieltä Jenkkilästä saapunut postia myös aivan kohtuuajassakin. Onko toisilla palstalaisilla ja nimen omaan korialaisilla vastaavanlaista kokemusta ulkomaiten postilähetysten hitaasta kulkemisesta tänne Korialle?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, pitäs oikeestaan saada postitoimipaikaksi Kouvostoliitto Koria.Siinä sitä ihmettelemistä olis.
Ja Napalle postitoimipaikaksi Pohjois-Koria ja ulkomailta korttiin tietysti North-Koria.
No vastaus tää ei ollut, kunhan hehkutin.
Kiitoksia sinulle "Ihan CP"! Kun ajattelemme, mitenkä kaksi Koreaa on saanut kuuluisuutta globaalissa mittakaavassa, niin mikäpä tuossa, jos Koriallakin. Ja itsenäinen Nappa voisi muotoilla maatunnuksen "Nappa-Korian Kansantasavaltainen Liittokunta" Vot sie pojat ja tyttäret!
siirtää somaliaan uudeksi mokadiskuksi, buaaahahhahhaaaa!
Eräiden Korialaisten valopäiden vinkumisen ja kikkailun takia piti Elimäen jo kertaalleen päätetty Kouvostoliitosta kieltäytyminen kääntää siihen liittymiseksi...nyt siitä Korialaisten hinkumisesta kärsii sitten se Korian entinen emokunta, Elimäki...kaikki palvelut valuu Kouvolan keskusta-alueelle.
Lentoposti (air mail) Amerikasta tulee yleensä nopeasti. Jos lähettäjä pihtaa postikuluissa ja käyttää ns. pintapostia (surface mail), tulee lähetys ensin laivalla johonkin Euroopan satamaan ja sieltä läpi Euroopan Suomeen ties millä hevospelillä. Aikaa menee siinäkin, että mitään yhtä lähetystä ei laivaan lastata, vaan odotetaan, että niitä kertyy säkillisiä tai kontillinen. Onpa joskus sattunut niinkin, että laivasta on unohdettu jättää posti Euroopan satamassa ja se on seilannut ylimääräisen edestakaisen reissun Atlantin yli.
Selittäisiköhän tuo viipymisen?
P.S. Lukekaapa muuten Charles Bukowskin kirja Postitoimisto. Siitä saa aika nasevan kuvan postinjakelusta USA:ssa.
http://wiki.kirjastot.fi/index.php/Postitoimisto_(Charles_Bukowski)
Että kirjottaa sinne Finland, niinkun normaalisti muut tekee.
Näkyy olevan paikallaan todeta tietynsorttisille neropateille, että noissa minun mainitsemissani Amerikasta lähetetyissä posteissa oli molempien osoitetiedoissa aivan tarkasti kohdaaan sekä Finland että Europe. Mitä tulee siihen merellä seilailuun, niin toiset samaan aikaan samasta paikasta lähetetyt postikortit olivat tosiaankin päätyneet tänne Suomeen oikeaan osoitteeseensa perille suunnilleen viikossa. Totean edelleen uudestaan, että aprikoimiseni aiheena on "Korea"-teoria, jonka arvelisin olevan hyvinkin mahdollisen Rapakon takaiseen mahdolliseen yleissivistykseen suhteutettuna eli ihmiset sielläkin postin lajittelukoneita ohjelmoivat.
Kuussa on käyneet ja maailmanpoliilisina riehuvat, mutta edes Koriaa ei tunneta ...
Voisithan kysäistä asiaa suoraankin tuolta, niin ei tarvitse arvailla:
http://www.usps.com/