Mielenkiintoinen uutinen liittyen Venäjältä Lappiin tulevien seksin myyjien toimintaan. Molemmissa lehdissä on runsaasti keskustelua liittyen uutiseen.
Lapissa ”myydään tietoisesti seksiä”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/99638-lapissa-”myydaan-tietoisesti-seksia”
Väitös: Itäprostituutio on Lapissa harrastelijamaista toimintaa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Väitös Itäprostituutio on Lapissa harrastelijamaista toimintaa/1135259489317
Lapissa ”myydään tietoisesti seksiä”
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/99638-lapissa-”myydaan-tietoisesti-seksia”
Väitös: Itäprostituutio on Lapissa harrastelijamaista toimintaa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Väitös Itäprostituutio on Lapissa harrastelijamaista toimintaa/1135259489317
Vastaukset 17
Vanhimmat
"–Juridisesti kyse on naisten itsensä tekemistä ratkaisuista. Voi tietysti kysyä, onko prostituutio täysin vapaaehtoinen valinta vai pakon sanelema asia, sanoo Skaffari, joka on tehnyt väitöskirjan naisten kokemuksista pohjoisen itäprostituutiossa."
En ymmärrä tätä kysymystä, onko kysyjä feministi? Vastaan silti, että on täysin vapaaehtoinen valinta.
Et haluakaan ymmärtää. Jos naisen ja naisen lasten (ei miehen, elättäköön itsensä itse huoraamalla tai tappamalla viinaan ) koko elämä eli se kuukauden normitulotaso on kiinni keikasta Lappiin, kunnollinen äiti jopa myy itsensä seksileluksi poronpuremille. Taloudellinen pakko ei koskaan voi olla "vapaaehtoista".
Mikäli on valittavana on enemmän kuin yksi realistinen vaihtoehto toimeentulon hankkimiseksi, on valittu vaihtoehto omavalinta eikä pakon sanelema. Saivartelut olkoon mitä tahansa.
Jos palstan tärkeä tinatähti poistaa kaikki ketjut yhdeltä aamulta, puhutaan pitkälle saivartelusta, josta tulee valittaa suoraan Allers Mediaan että Julkisen sanan neuvostoon.
valituksella ole paskankaan merkitystä, koska poistot perustuu Suomi24:n omiin sääntöihin.
Ja sitten vielä VALI, VALI
Ja Allers Media omistaa tämänkin huorapalstan.
Suomi24:n säännöt.
Minulla käy Olga tekemässä suursiivouksen joka toinen kuukausi, ahkera nainen onkin, 32 wee. Viipyy kolme päivää ja pimpslootaa saa ihan niin paljon kuin haluaa ja jaksaa. Keikkataksa on 300 ekua. Keskipalkka Venäjällä on virallisten tilastojen mukaan 302 ekua/kk, ja puolet siis hankkii vähemmän, työttömät ei mitään.
sama mullakin, ei nyt sama muija, mutta homma. tämähän sujjuu ystävyyvessä ja avunannossa. tuopi aina pikkulahjankin tullessaan , vaikka mitee minä niillä teen, ja mie aina sille varraan jottain. siivousta ja pikkutöitä tekemään on hirmu ja aina motkottaa muovon vuoks, vaikka ite siivoon, ettei sen tarttis paljookaan. tuop mukana aina pari votkapulloo,eikä niistä velota, ja siinähän se viikonloppu mukavasti kulluu. käyvään välillä yhessä kalastamasakii ja peto on perkoomaan ja kalan laittoon vaikka millä sortilla. ei anna ees autella. pitäkee te etelän miehet omanne, lapissa on reilu meininki ja venäläiset muijat .
Väiteet ihmiskaupasta murskattiin jälleen. Helppoa rahaa hankitaan muun muassa luksusta varten jne.
Henry Laasanen on sivunnut aloituksen aihetta(kin) mainiossa blogissaan:
http://henrylaasanen.blogit.uusisuomi.fi/2010/08/22/prostituoidut-pelkaavat-naisia/
Laasasen blogi kirjoituksia kun lukee, niin ei voi kuin ihmetellä feministien härskejä valheita mitä muunmuassa tämänkin foorumin aiheeseen tulee.
Oli se huora nyt sitten idän huora, thaihuora tai suomalainen naapuri, paskaa sataa niskaan. Se on varma.
Voihan se noinkin olla, että horot pelkää kunnollisia naisia, mutta enemmän sitä vimmaa ja vihaa, mitä perheiden ja kotejen rikkoja saa osakseen huorana. Niin saa aina se huorapukkikin, se on syytä huorankin muistaa. Huorapukki ei ole uhri.
jolle ei riitä oman vaimon jo tuttu kroppa ja tavat vaan täytyy päästä huoran/huorien luokse käpälöimään erilaisia kroppia ja yllättymään erilaisista tavoista ja tempuista. Tällainen tyyppi on seksiaddikti. Ja tiedoksenne prostun puolustajat, että Tiger Woodsin vaimollekaan ei riittänyt mitkään seksiaddiktion vieroitukset. Äijä sai häipyä, ihmistä oli loukattu ja satutettu. Sellaista ei kursseilla ja vieroituksilla korjata !
... mielisin vielä lisätä "tilulilulii, tilulilulii"!
UIK UIK UIK UIK
ja taas mölyapinaa viedään putkaan rauhottumaan.
Laasasen blogin lisäksi kannattaa ehdottomasti lukea keskustelut ja kommentit, joita kirjoitukset ovat herättäneet. Moderoinnin ansiosta keskustelu pysyy niissä asialinjalla ja monet kommentit tuovat lisätietoa keskusteluun.
Eräs keskusteluihin osallistuja on ottanut tavakseen lainata Anna Kontulan väitöskirjatutkimuksesta kulloinkin aiheeseen sopivia kohtia. Itse väitöskirjahan on luettavissa verkosta, tarkemmin tietoa tuosta kirjakeskustelusta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9288640