Lapsen lahjat turvaan?

Lapsille säästöön.

Tämä nyt ei suoraan liity avioehtoon, mutta aihetta ehkä hiukan sivuaa, joten kysyn kuitenkin täältä. Eli lahjoitamme pienille lapsillemme koko ajan rahaa, äiti laittaa lapsilisät ja isä suunnilleen saman verran isompina erinä pari kertaa vuodessa. Lahjoitettu summa pysyy siis sen verottoman lahjan alla, eli 3999e/3vuotta/henkilö. Lisäksi tulee isovanhemmilta muutama tonni/vuosi. Vuosien mittaan näistä tulee melkoinen summa kasaan, varsinkin jos/kun sijoitukset tuottaa. Nyt mietityttää että voiko lahjoittaja mitenkään suojata noita rahoja tulevien puolisojen/mahdollisten avioerojen varalta? Onko pätevä sellainen lahjakirja johon listataan pienet lahjat monien vuosien ajalta yhteen, ja loppuun kirjoitetaan ette tulevilla puolisoilla ole oikeutta lahjoitettuihin rahoihin, niiden tuottoon tai tilalle tulevaan omaisuuteen? Voiko lahjoittaja laittaa muita ehtoja, esim ettei lahjan saaja saa haltuunsa näitä varoja kuin vasta 25 vuotiaana?

13

888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Puolisoiden avio-oikeuden kielto on hyvin tavanomaista lahjakirjoissa. Teidän kannattaa visusti katsoa, ettei lahjakirjat ylitä verottomuuden rajaa. Selvyyden vuoksi avatkaa tili/lapsi juuri näitä avio-oikeuden ohi tarkoitettuja varoja varten ja siirtäkää rahat lahjakirjoja vastaavina.
      Lapset voivat sitten helpommin vahtia juuri näitä rahoja tai ostaa niiden sijaan helpommin vahdittavaa varallisuutta tilastollisesti mahdollisen eron ositusta silmälläpitäen.

      • Lapsille säästöön

        Kaikki lahjat yhdelle tilille, mille ei muuta tulekkaan kuin lahjoja. Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet. Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana. Summana tuo sitä luokkaa parinkymmenen vuoden päästä, että jotain suurta tuolla lapsi hommaa, esim. asunnon.


      • Lapsille säästöön kirjoitti:

        Kaikki lahjat yhdelle tilille, mille ei muuta tulekkaan kuin lahjoja. Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet. Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana. Summana tuo sitä luokkaa parinkymmenen vuoden päästä, että jotain suurta tuolla lapsi hommaa, esim. asunnon.

        >>Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet.>Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana


      • lapsille säästöön
        nix_nax kirjoitti:

        >>Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet.>Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana

        Huoltajalla ei ole oikeutta ostaa osakkeita lapsen nimiin hänen varoillaan? Voiko lahjakirjaan laittaa ehdoksi että lahja on tarkoitettu osakkeiden ostoon? Silloin ikään kuin tulisi oikeus noiden lappujen ostoon?


      • Lapsille säästöön
        nix_nax kirjoitti:

        >>Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet.>Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana

        kuinka aktiivinen maistraatti on näiden lasten omaisuuksien kohdalla? Esim. työkaverin vanhemmilla lapsilla on jo noin 40 tuhannen osakesalkut, eikä kukaan viranomainen ole mitään tuon hoidosta tai kerääntymisestä kysellyt. Kirjanpito ja lahjakirjat toki kunnossa jos joku joskus kyselee. Itse en ole kovin innokas vapaaehtoisesti mitään maistraatille ilmoittelemaan, eikä tästä välttelystä taida mitään rangaistustakaan tulla.


    • >>Onko pätevä sellainen lahjakirja johon listataan pienet lahjat monien vuosien ajalta yhteen, ja loppuun kirjoitetaan ette tulevilla puolisoilla ole oikeutta lahjoitettuihin rahoihin, niiden tuottoon tai tilalle tulevaan omaisuuteen?

      • Lapselle säästöön

        niin täytyy varmaan alkaa tekemään nuo siirrot noin kun ehdotit. Ja tähän astisille siirroille täytyy tehdä nyt jälkeenpäin kaikille oma lahjakirja, tosin sillä lahjoituspäivällä päivättynä. Joo, tiedän ettei täysin laillista, mutta tuskin tuo maailman suurin synti on.


    • lasten parhaaksi

      Oikeus on määrännyt minun ex- miehen maksamaan lapsille korvauksia vakavan ruumiin vamman tuottamuksesta. En tiedä miten ex nuo maksoi ja onko hän uhkauksensa mukaan jo käyttänyt rahat "lapsen hyväksi". Sitten kun lapset karkailivat häneltä minun epäiltiin manaipuloivan lapsia karkaamaan ja sain tuomion lapsen omavaltaisesta huostaanotosta. Jouduin maksamaan siitä korvauksen lapselle, mutta ulosotto maksoi sen ex miehen tilille "käytettäväksi lapsen hyväksi". Nyt lapset on kolmatta kertaa huostassa ex mieheltä.

      Lapset eivät enää suostu asumaan hänen luonaan ja haluavat muuttaa minun luokseni. Ex mies on yksinhuoltaja, joka ei edes sallisi minun ja lasten tavata. Minulla ei myöskään ole tiedonsaanti oikeutta.

      Onko lapsilla mitään mahdollisuuksia saada rahojaan yht. n. 5000€ pois isältään, jos he eivät enää edes halua tavata isäänsä? Jos lapset nyt sijoitetaan perhekotiin, kuka huolehtii siitä, että lasten rajoja edes perittäisiin? Minulla riittäisi, että lapset saisivat rahansa 18 v, sillä hehän ovat kivutkin kärsineet, vaikka "omavaltainen huostaanotto" / karkulaisen säilytys oli kuulema ihanin päivä koko aikana koko isällä olo aikana.

      • sama taas

        Molemmilla lapsillani oli koko elämänsä aikaiset lapsilisät ja lahjarahat tilillä silloin, kun päätös isän yksinhuoltajuudesta tuli. Kun / jos tilit ovat nyt tyhjät, onko lapsilla mahdollista mitenkään saada lapsilisiä, isovanhempien ja kummien heille tallettamia rahoja.


      • 21
        sama taas kirjoitti:

        Molemmilla lapsillani oli koko elämänsä aikaiset lapsilisät ja lahjarahat tilillä silloin, kun päätös isän yksinhuoltajuudesta tuli. Kun / jos tilit ovat nyt tyhjät, onko lapsilla mahdollista mitenkään saada lapsilisiä, isovanhempien ja kummien heille tallettamia rahoja.

        Ei vanhemmilla ole oikeutta nostaa ja käyttää lapsen rahoja, ei edes sen lapsen elämiseen vaadittaviin kustannuksiin. Jos rahat kadonneet, niin se on silloin kavallus.


      • 24

        Arvoisa nim. lapsen parhaaksi, saisit ongelmaasi ehkä paremmin vastauksia kun et työntyisi toisen kysyjän ketjuun, jossa aivan eri tilanteesta kysymys ja asiantuntevat vastaukset.


    • mk

      Olla menvättä naimisiin ollenkaan ja on vain avoliitossa niin ei tartte mitään tommoisia miettiä.

      • Lapsille säästöön

        Tietysti lastansa voi yrittää aikanaan ohjata tässä asiassa tai avioehdon tekemisessä, mutta ei noista nuorista aina tiedä että uskovatko. Siksi lapselleen säästävä voi etukäteen suojat näitä merkittäviä lahjojaan tai perintöjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      716
      3295
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      365
      3011
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      75
      2838
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      2719
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      2228
    6. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1849
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      14
      1759
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      83
      1758
    9. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1749
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1629
    Aihe