Lapsen lahjat turvaan?

Lapsille säästöön.

Tämä nyt ei suoraan liity avioehtoon, mutta aihetta ehkä hiukan sivuaa, joten kysyn kuitenkin täältä. Eli lahjoitamme pienille lapsillemme koko ajan rahaa, äiti laittaa lapsilisät ja isä suunnilleen saman verran isompina erinä pari kertaa vuodessa. Lahjoitettu summa pysyy siis sen verottoman lahjan alla, eli 3999e/3vuotta/henkilö. Lisäksi tulee isovanhemmilta muutama tonni/vuosi. Vuosien mittaan näistä tulee melkoinen summa kasaan, varsinkin jos/kun sijoitukset tuottaa. Nyt mietityttää että voiko lahjoittaja mitenkään suojata noita rahoja tulevien puolisojen/mahdollisten avioerojen varalta? Onko pätevä sellainen lahjakirja johon listataan pienet lahjat monien vuosien ajalta yhteen, ja loppuun kirjoitetaan ette tulevilla puolisoilla ole oikeutta lahjoitettuihin rahoihin, niiden tuottoon tai tilalle tulevaan omaisuuteen? Voiko lahjoittaja laittaa muita ehtoja, esim ettei lahjan saaja saa haltuunsa näitä varoja kuin vasta 25 vuotiaana?

13

913

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Puolisoiden avio-oikeuden kielto on hyvin tavanomaista lahjakirjoissa. Teidän kannattaa visusti katsoa, ettei lahjakirjat ylitä verottomuuden rajaa. Selvyyden vuoksi avatkaa tili/lapsi juuri näitä avio-oikeuden ohi tarkoitettuja varoja varten ja siirtäkää rahat lahjakirjoja vastaavina.
      Lapset voivat sitten helpommin vahtia juuri näitä rahoja tai ostaa niiden sijaan helpommin vahdittavaa varallisuutta tilastollisesti mahdollisen eron ositusta silmälläpitäen.

      • Lapsille säästöön

        Kaikki lahjat yhdelle tilille, mille ei muuta tulekkaan kuin lahjoja. Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet. Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana. Summana tuo sitä luokkaa parinkymmenen vuoden päästä, että jotain suurta tuolla lapsi hommaa, esim. asunnon.


      • Lapsille säästöön kirjoitti:

        Kaikki lahjat yhdelle tilille, mille ei muuta tulekkaan kuin lahjoja. Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet. Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana. Summana tuo sitä luokkaa parinkymmenen vuoden päästä, että jotain suurta tuolla lapsi hommaa, esim. asunnon.

        >>Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet.>Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana


      • lapsille säästöön
        nix_nax kirjoitti:

        >>Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet.>Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana

        Huoltajalla ei ole oikeutta ostaa osakkeita lapsen nimiin hänen varoillaan? Voiko lahjakirjaan laittaa ehdoksi että lahja on tarkoitettu osakkeiden ostoon? Silloin ikään kuin tulisi oikeus noiden lappujen ostoon?


      • Lapsille säästöön
        nix_nax kirjoitti:

        >>Sieltä siirto pari kertaa vuodessa arvo-osuus tilille, missä ostetaan osakkeet.>Lahjakirjoihin voisi tietysti lisätä ehdon että rahoilla ostetaan juuri osakkeita, näin ei olisi epäselvää mikä omaisuus on saatu lahjana

        kuinka aktiivinen maistraatti on näiden lasten omaisuuksien kohdalla? Esim. työkaverin vanhemmilla lapsilla on jo noin 40 tuhannen osakesalkut, eikä kukaan viranomainen ole mitään tuon hoidosta tai kerääntymisestä kysellyt. Kirjanpito ja lahjakirjat toki kunnossa jos joku joskus kyselee. Itse en ole kovin innokas vapaaehtoisesti mitään maistraatille ilmoittelemaan, eikä tästä välttelystä taida mitään rangaistustakaan tulla.


    • >>Onko pätevä sellainen lahjakirja johon listataan pienet lahjat monien vuosien ajalta yhteen, ja loppuun kirjoitetaan ette tulevilla puolisoilla ole oikeutta lahjoitettuihin rahoihin, niiden tuottoon tai tilalle tulevaan omaisuuteen?

      • Lapselle säästöön

        niin täytyy varmaan alkaa tekemään nuo siirrot noin kun ehdotit. Ja tähän astisille siirroille täytyy tehdä nyt jälkeenpäin kaikille oma lahjakirja, tosin sillä lahjoituspäivällä päivättynä. Joo, tiedän ettei täysin laillista, mutta tuskin tuo maailman suurin synti on.


    • lasten parhaaksi

      Oikeus on määrännyt minun ex- miehen maksamaan lapsille korvauksia vakavan ruumiin vamman tuottamuksesta. En tiedä miten ex nuo maksoi ja onko hän uhkauksensa mukaan jo käyttänyt rahat "lapsen hyväksi". Sitten kun lapset karkailivat häneltä minun epäiltiin manaipuloivan lapsia karkaamaan ja sain tuomion lapsen omavaltaisesta huostaanotosta. Jouduin maksamaan siitä korvauksen lapselle, mutta ulosotto maksoi sen ex miehen tilille "käytettäväksi lapsen hyväksi". Nyt lapset on kolmatta kertaa huostassa ex mieheltä.

      Lapset eivät enää suostu asumaan hänen luonaan ja haluavat muuttaa minun luokseni. Ex mies on yksinhuoltaja, joka ei edes sallisi minun ja lasten tavata. Minulla ei myöskään ole tiedonsaanti oikeutta.

      Onko lapsilla mitään mahdollisuuksia saada rahojaan yht. n. 5000€ pois isältään, jos he eivät enää edes halua tavata isäänsä? Jos lapset nyt sijoitetaan perhekotiin, kuka huolehtii siitä, että lasten rajoja edes perittäisiin? Minulla riittäisi, että lapset saisivat rahansa 18 v, sillä hehän ovat kivutkin kärsineet, vaikka "omavaltainen huostaanotto" / karkulaisen säilytys oli kuulema ihanin päivä koko aikana koko isällä olo aikana.

      • sama taas

        Molemmilla lapsillani oli koko elämänsä aikaiset lapsilisät ja lahjarahat tilillä silloin, kun päätös isän yksinhuoltajuudesta tuli. Kun / jos tilit ovat nyt tyhjät, onko lapsilla mahdollista mitenkään saada lapsilisiä, isovanhempien ja kummien heille tallettamia rahoja.


      • 21
        sama taas kirjoitti:

        Molemmilla lapsillani oli koko elämänsä aikaiset lapsilisät ja lahjarahat tilillä silloin, kun päätös isän yksinhuoltajuudesta tuli. Kun / jos tilit ovat nyt tyhjät, onko lapsilla mahdollista mitenkään saada lapsilisiä, isovanhempien ja kummien heille tallettamia rahoja.

        Ei vanhemmilla ole oikeutta nostaa ja käyttää lapsen rahoja, ei edes sen lapsen elämiseen vaadittaviin kustannuksiin. Jos rahat kadonneet, niin se on silloin kavallus.


      • 24

        Arvoisa nim. lapsen parhaaksi, saisit ongelmaasi ehkä paremmin vastauksia kun et työntyisi toisen kysyjän ketjuun, jossa aivan eri tilanteesta kysymys ja asiantuntevat vastaukset.


    • mk

      Olla menvättä naimisiin ollenkaan ja on vain avoliitossa niin ei tartte mitään tommoisia miettiä.

      • Lapsille säästöön

        Tietysti lastansa voi yrittää aikanaan ohjata tässä asiassa tai avioehdon tekemisessä, mutta ei noista nuorista aina tiedä että uskovatko. Siksi lapselleen säästävä voi etukäteen suojat näitä merkittäviä lahjojaan tai perintöjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      958
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      722
    3. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      646
    4. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      625
    5. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      35
      619
    6. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      69
      606
    7. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      43
      561
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      560
    9. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      112
      515
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      500
    11. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      172
      484
    12. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      461
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      62
      396
    14. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      383
    15. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      42
      368
    16. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      29
      364
    17. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      362
    18. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      96
      343
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      22
      338
    20. Kuhmolaiset valittaa kaikesta

      Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene
      Kuhmo
      9
      338
    Aihe