Eihän tämä palsta kuulu oikeille tosi uskovaisille vanhoillislestadiolaisille! Näin sanottiin rauhanyhdistyksen saarnassa jo n. kymmennen vuotta sitten ainakin! Kiellettiin kirjoittamasta (ja lukea näitä) täällä! Näin Louhenkadulla..
aito vl?
aksoni
9297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
vastata, leimautuu vielä epäuskoiseksi! Vaikka kaikki ovat nimimerkkien takana.. Uteliaisuus voittaa välillä.. Kaikki on lupa uskoa anteeksi. Mitä vl hakee täältä? Usko tulee kuulosta ja jne. Olen entinen vl.! Kaikkea hyvää v.l.laisille..
ei kait täältä meikä hae mitään. Kirjoittelen tänne uskon asioista, lähinnä tuon elävää uskoa näkösälle. Ei tänne kannata epävakaitten uskovaisten tulla, joilla ei ole vakaata näkemystä uskosta. Sellaset täällä jyrätään heti alle. Eikä taas niiden, jotka näkevät Jumlan valtakunnan viallisena. Mutta just nehän ne juuri tänne turvautuu.
Minä viihtyisin hyvin VL -foorumilla, mutta en ole onnistunut sinne kirjautumaan.
Samoin sinulle Aksioni,parasta hyvää elämääsi ! Etkö yhtään kaipaa uskovaisten joukkoon?
Ilman kirjautumista näet otskikon "foorumin käyttö" Katsoppas sieltä ohjeita.
yritän taas uudelleen.
"Ei tänne kannata epävakaitten uskovaisten tulla, joilla ei ole vakaata näkemystä uskosta. Eikä taas niiden, jotka näkevät Jumlan valtakunnan viallisena." Mutta siksi juuri tänne tulen, jos löytäisin uskon vakauden ja ennenkaikkea uskon vapauden."Etkö yhtään kaipaa uskovaisten joukkoon? " Todellakin kaipaan, mutta en niiden joukkoon jotka tekivät minusta syntipukin, eivätkä itse huomanneet lainkaan langenneensa.. Ihmekös jos näen viallisena..ja olen epävarma.. Meiliä voi laittaa [email protected]
Mutta kuitenkin se on niin, että meidän pitää huolehtia omista synneistämme, että teemme niistä parannuksen.
Vikoihin me itsekukin joudumme, mutta ei siltikään kannata jäädä valvomaan toisen kohtaa. En tunne asiaasi, mutta näin äkkiseltään tulee tämä ajatus.
Kunhan ehdin laitan meiliä, just huomasin kirjoituksesi
Kellään ei ollut selkärankaa kysyä tieteellisiä perusteluita moisille sanomisille, jos oikein menon arvaan.
perusteluja ei tarvita Raamatun Sanan uskomiseen? Jumala ilmoittaa Raamatussa tahtonsa ja mm, että usko ei ole järjen asia. Silloin ei kukaan uskova vaadi tieteellistä näyttöä uskon saarnasta. Joko uskot tai et, muuta vaihtoehtoa ei ole!
vl-foorumia, täällä kirjoittaa lähinnä sekalainen seurakunta erilaisista harhauskoista, lähinnä pedofilirauhansanalaisuskonnosta kaiken maailman hihhuleihin, pääosin hoitokokouslaisia kusipäitä.
hoitokokouspalsta tää on, palstan nimi vaan väärä...