Ilmalämpöpumppu+öljylämmitys

Kertokaa miten saa tasapainoon lämmityksen, kun talossa on vesikiertoinen öljylämmitys ja ilmalämpö/jäähdytys pumppu? Siis , mikä astemäärä ja mikä puhallusnopeus ilmalämpöpumpulle, että öljyn kulutus pienenisi. Niin, eikä lämmittäisi yhtäaikaa....,kysyy torvelo???
61208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos sinulla on huonekohtaiset toimivat termostaatit pattereissa, niin öljylämityksestä tulevan energian kulutus lakkaa, jos ilmapumppu jaksaa lämmittää huoneita/huoneistoa.

Säädä patteritermostaatti esim. asteen pienemmälle kuin ilmapumpun säätö, jos haluat öljyn säästyvän.Esim. jos patteritermostaatti on säädetty sulkeutuvaksi 21 asteeessa ja ilmapumppu jaksaa lämmittää ja pitämään huoneiston/huoneen 22 lämpöisenä, niin käytännössä öljyä ei kulu lainkaan lämmitykseen.

Äänestä

Eihän siitä mitään haittaa ole, että lämpöpumppu ja öljylämmitys lämmittävät yhtä aikaa. Kummalla lämmität valitset ulkolämpötilan mukaan. Pienellä pakkasella varmaankin lämpöpumppu on edullisempi tapa lämmittää. Kovilla pakkasilla öljy on edukkaampaa.

Äänestä

http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=1409.0

kato tuolta cop laskuri (xls eli excel tiedosto). Öljyn suhteen ilp pärjää 1.4 copilla eli noin 15-20 pakkasasteeseen saakka. Tokihan ILP ei riitä talon koko lämmitykseen ja öljyllä varmaan teet lämpimän käyttöveden? Mutta pattereista termaria pienemmälle ja ilppin pyyntiä sitä enemmän niin sillä se tasapaino löytyy.

Äänestä

Miten säädetään silloin, kun talossa on ikivanhat patterin venttiilit, joihin ei uskalla koskea, koska ne alkaa vuotaa :-) Säädöt pitää tapahtua öljyn ja pumpun kesken!

Äänestä
  • shunttiventtiilistä pienemmälle

    Äänestä

  • Jos et voi säätää patterikohtaisesti huoneiden lämpötiloja, niin tarkkuus ja säästö kärsii. Kattilaltahan säädetään se peruslämpö talokohtaisesti ja taas huonekohtaisesti termostaatista. Mutta, eikös vanhoihinkin patterin "runkoihin" asennu uudet termostaatit.

    Jos meinaat lämmitellä taloasi säästeliäästi ja tarkoituksenmukaisesti, niin joka tapauksessa patterin venttiili tulee toimia ja ,- tarvittaessa uusia. Vuotaminenhan tulee siitä akselin juuresta, jossa kovettuu se tiiviste.Monasti se kara vielä jumittuu ja siten termostaatti ei säädä lämpötilaa.

    Siis termostaattien tulee reagoida mahdollisemman herkästi ylilämpöön,- tulipa se auriongosta tai lömpöpumpun tuotosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Candy15 kirjoitti:

Kertokaa miten saa tasapainoon lämmityksen, kun talossa on vesikiertoinen öljylämmitys ja ilmalämpö/jäähdytys pumppu? Siis , mikä astemäärä ja mikä puhallusnopeus ilmalämpöpumpulle, että öljyn kulutus pienenisi. Niin, eikä lämmittäisi yhtäaikaa....,kysyy torvelo???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu