Äiti on vähän väsynyt

.....

Olimme avomiehen kanssa pitkään yrittäneet saada lasta ja viimein se onni meille suotiinkin. Lapsen isä oli hyvin kiinnostunut tulevasta perheen jäsenestä muuten ja muutaman kerran kävi neuvolassakin mukana. Sitten olikin se h-hetki, kun pieni lapsemme tupsahti maailmaan. Isä kävi joka päivä sairaalassa lastaan katsomassa, mutta kotiin tultua kiinnostus lapseen alkoi haihtua. Vaippoja vaihdeltiin vain, koska minä en section vuoksi kärsinyt pahemmin vielä liikkua, syöttö puuhia seurattiin vierestä ja sitten äkkiä ulos.

Kun lapsi kasvoi, näkyi miestä aina vain harvemmin kotona. Kaverit, ryyppääminen ja harrastukset kiinnostivat enemmän. Ja niin on tänäkin päivänä. Lapselleen saattaa vaipan vaihtaa ja sanoo sitten viettäneensä aikaa lapsen kanssa. Jos pyydän häntä katsomaan hetken aikaa lapsen perään, niin haihtuu paikalta saman tien. Ja, jos pyydän häntä syöttämään lapsen, niin mies suuntaa vain tv:n ääreen.

Olen itse jumissa lapsen kanssa 24/7. Olen todella väsynyt koko ajan, nukahtelen, itken helposti, olen vihainen ja elämän halukin on lähes kokonaan kadonnut. Miehestä en jaksa välittää enää yhtään, minulle on ihan sama kuka siinä vieressä käy yöllä nukkumassa......vai käykö kukaan. Yritän vain sinnitellä päivästä toiseen lapseni vuoksi. Päivän aikana kertyneen kiukun ja pahan olon puran iltaisin tai lapsen päiväunien aikaan siivoamiseen ja joskus vain itkemällä. Tunnen itseni usein huonoksi äidiksi, koska en vain jaksa tätä....ja koska toisinaan toivon, ettei meille olisi tätä ensimmäistäkään lasta suotu.

Myös lapsi on alkanut reagoida ja kiukuttelee päivittäin lähes koko ajan. Olen viime päivinä ottanut myös eron puheeksi, johon mies tokaisi ettei halua meistä luopua. Mutta hän ei myöskään ole valmis järjestemään aikaa lapselleen tai perheellensä ylipäänsä. Lisäksi hän haluaisi lisää lapsia, mutta minä en ja olen ilmoittanut tämän selvästi myös hänelle. Tai haluaisin kyllä lapsia, mutta en hänen kanssaan. Enkä jaksaisi tähän kaiken lisäksi liutaa uusia pettymyksiä. Nyt vain mietin sitä itselleni ja lapsellemme parasta vaihtoehtoa tähän tilanteeseen.

3

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbbbbbbbbbbbbbbbbb

      miehesi on ihan pihalla missäm mennään. Hän ei ymmärrä, kuinka turhautunut ja kiukkuinen olet ja miksi. Hän ei ymmärrä tehneensä väärin sinua kohtaan eikä ymmärrä, että olet pettynyt. Anna hänelle konkreettisia kotitehtäviä ja vaadi, että hän tekee ne. Älä lähde vielä suhteesta vaan kasvakaa yhdessä elämään lapsen kanssa.

    • teini-ikäisen äiti

      Monesti kun lapsi syntyy, taantuu isäkin hoidettavaksi ja paapottavaksi lapseksi eikä kypsy vanhemmuuteen. Jotkut jäävät sille tasolle, jos ei äiti pistä rotia touhuun vaan hoitaa mies-kakaraansa siinä sivussa hamaan vanhuuteen saakka, jos ei ero tule sitä ennen. Apua tarvitte, ja järkeä ja ymmärrystä pitää jonkun muun kuin sinun takoa ukkosi kalloon. Sinun puheesi, valituksesi ja pyyntösi kuulostavat hänen korvissaan pelkältä nalkutukselta = menee kuuroille korville ja pitää paeta ulos (mitä äiti ei voi tehdä). Oman ja lapsen turvallisuuden takia sinun pitää ihan antaa itsellesi arvoa, antaa itsesi levätä ja sinun pitää saada hetki virkistystä säännöllisesti. Hanki ukkosi rahoilla joku avuksi kotiin että saat edes nukkua ja hoitoapua kun haluat itse ulos. Älä alistu uhriksi.

      Mielestäni on tajutonta, että ukkosi haluaa lisää lapsia, kun ei halua nähdä sitä yhtäkään. Onko hän siis ihan normaaliälyinen? Mielestäni ei. Sinähän kaiken työn teet, joten hän pääsee kaikesta isyydestä pelkällä siittämistoimenpiteellä. Kivaa. Sinäkin varmaan haluat lisää työtä ja lisää väsymystä...?

      • huomioi lapsi

        Muistakaa kuitenkin että tärkeintä on lapsen etu. Pieni ihminen ei saa kärsiä vanhempiensa skitsoilusta.

        Tämä dokumentti kertoo kuinka tärkeää on huolehtia lapsista ettei ne saa henkisiä traumoja jotka puhkeavat vasta aikuisena. Tätä dokumenttia ette näe enää televisiosta joten on tärkeää että lataatte
        itsellenne palan sellaista muistoksi. Kiitos. Lataamalla tuette orvon hyvinvointia tänä päivänä.

        http://www.torrentreactor.net/search.php?words=Vaiettu Lapsikauppa&search=&x=0&y=0


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe