Äiti on vähän väsynyt

.....

Olimme avomiehen kanssa pitkään yrittäneet saada lasta ja viimein se onni meille suotiinkin. Lapsen isä oli hyvin kiinnostunut tulevasta perheen jäsenestä muuten ja muutaman kerran kävi neuvolassakin mukana. Sitten olikin se h-hetki, kun pieni lapsemme tupsahti maailmaan. Isä kävi joka päivä sairaalassa lastaan katsomassa, mutta kotiin tultua kiinnostus lapseen alkoi haihtua. Vaippoja vaihdeltiin vain, koska minä en section vuoksi kärsinyt pahemmin vielä liikkua, syöttö puuhia seurattiin vierestä ja sitten äkkiä ulos.

Kun lapsi kasvoi, näkyi miestä aina vain harvemmin kotona. Kaverit, ryyppääminen ja harrastukset kiinnostivat enemmän. Ja niin on tänäkin päivänä. Lapselleen saattaa vaipan vaihtaa ja sanoo sitten viettäneensä aikaa lapsen kanssa. Jos pyydän häntä katsomaan hetken aikaa lapsen perään, niin haihtuu paikalta saman tien. Ja, jos pyydän häntä syöttämään lapsen, niin mies suuntaa vain tv:n ääreen.

Olen itse jumissa lapsen kanssa 24/7. Olen todella väsynyt koko ajan, nukahtelen, itken helposti, olen vihainen ja elämän halukin on lähes kokonaan kadonnut. Miehestä en jaksa välittää enää yhtään, minulle on ihan sama kuka siinä vieressä käy yöllä nukkumassa......vai käykö kukaan. Yritän vain sinnitellä päivästä toiseen lapseni vuoksi. Päivän aikana kertyneen kiukun ja pahan olon puran iltaisin tai lapsen päiväunien aikaan siivoamiseen ja joskus vain itkemällä. Tunnen itseni usein huonoksi äidiksi, koska en vain jaksa tätä....ja koska toisinaan toivon, ettei meille olisi tätä ensimmäistäkään lasta suotu.

Myös lapsi on alkanut reagoida ja kiukuttelee päivittäin lähes koko ajan. Olen viime päivinä ottanut myös eron puheeksi, johon mies tokaisi ettei halua meistä luopua. Mutta hän ei myöskään ole valmis järjestemään aikaa lapselleen tai perheellensä ylipäänsä. Lisäksi hän haluaisi lisää lapsia, mutta minä en ja olen ilmoittanut tämän selvästi myös hänelle. Tai haluaisin kyllä lapsia, mutta en hänen kanssaan. Enkä jaksaisi tähän kaiken lisäksi liutaa uusia pettymyksiä. Nyt vain mietin sitä itselleni ja lapsellemme parasta vaihtoehtoa tähän tilanteeseen.

3

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bbbbbbbbbbbbbbbbbb

      miehesi on ihan pihalla missäm mennään. Hän ei ymmärrä, kuinka turhautunut ja kiukkuinen olet ja miksi. Hän ei ymmärrä tehneensä väärin sinua kohtaan eikä ymmärrä, että olet pettynyt. Anna hänelle konkreettisia kotitehtäviä ja vaadi, että hän tekee ne. Älä lähde vielä suhteesta vaan kasvakaa yhdessä elämään lapsen kanssa.

    • teini-ikäisen äiti

      Monesti kun lapsi syntyy, taantuu isäkin hoidettavaksi ja paapottavaksi lapseksi eikä kypsy vanhemmuuteen. Jotkut jäävät sille tasolle, jos ei äiti pistä rotia touhuun vaan hoitaa mies-kakaraansa siinä sivussa hamaan vanhuuteen saakka, jos ei ero tule sitä ennen. Apua tarvitte, ja järkeä ja ymmärrystä pitää jonkun muun kuin sinun takoa ukkosi kalloon. Sinun puheesi, valituksesi ja pyyntösi kuulostavat hänen korvissaan pelkältä nalkutukselta = menee kuuroille korville ja pitää paeta ulos (mitä äiti ei voi tehdä). Oman ja lapsen turvallisuuden takia sinun pitää ihan antaa itsellesi arvoa, antaa itsesi levätä ja sinun pitää saada hetki virkistystä säännöllisesti. Hanki ukkosi rahoilla joku avuksi kotiin että saat edes nukkua ja hoitoapua kun haluat itse ulos. Älä alistu uhriksi.

      Mielestäni on tajutonta, että ukkosi haluaa lisää lapsia, kun ei halua nähdä sitä yhtäkään. Onko hän siis ihan normaaliälyinen? Mielestäni ei. Sinähän kaiken työn teet, joten hän pääsee kaikesta isyydestä pelkällä siittämistoimenpiteellä. Kivaa. Sinäkin varmaan haluat lisää työtä ja lisää väsymystä...?

      • huomioi lapsi

        Muistakaa kuitenkin että tärkeintä on lapsen etu. Pieni ihminen ei saa kärsiä vanhempiensa skitsoilusta.

        Tämä dokumentti kertoo kuinka tärkeää on huolehtia lapsista ettei ne saa henkisiä traumoja jotka puhkeavat vasta aikuisena. Tätä dokumenttia ette näe enää televisiosta joten on tärkeää että lataatte
        itsellenne palan sellaista muistoksi. Kiitos. Lataamalla tuette orvon hyvinvointia tänä päivänä.

        http://www.torrentreactor.net/search.php?words=Vaiettu Lapsikauppa&search=&x=0&y=0


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe