Kyllä meitä nyt

ilpittore

hemmotellaan täällä Euroopan peränurkassa maailmanluokan taiteilijoiden töillä. Georg Baselitzin töiden näyttely päättyi vasta muutama päivä sitten, eikä sen vaikutuksista ole vieläkään toipunut, kun jo nyt on Manolo Valdesilla näyttely Helsingissä Galleria Forsblomilla sen molemmissa kerroksissa.

Valdesin näyttelyn pääosassa ovat aivan tuoreet uudet työt tältä vuodelta. Niitä ei New Yorkia lukuunottamatta ole vielä juuri muualla esitetty. Lisäksi on esillä muutaman vuoden vanhempia vedoksia, joita on täydennetty pienillä uniikeilla, taidehistoriasta poimituilla kollaaseilla kuin pisteenä i:n päällä.

Kaikki työt ovat todella upeita mutta nämä uudet, suhteellisen suurikokoiset työt ovat uskomattoman hienoja. Jos satutte Helsingissä liikkumaan niin mielestäni Valdesin näyttelyssä käynti on "must"!!! Ja aikaa käydä näyttelyssä on, sillä se kestää aina 26.9. saakka.

Kiertelin viikko pari sitten länsirannikon näyttelyitä ja Lönnströmin taidemuseossa Raumalla oli yhteisnäyttely, jossa oli mm. Anna Retulaisen ja Janne Räisäsen maalauksia. Erehdyin pahan kerran kun näin ensimmäisen Retulaisen työn, kauempaa katsottuna pidin sitä ilman muuta Räisäsen maalauksena.

Juuri Raumalla olen ensimmäisen kerran nähnyt Retulaisen töitä, ne olivat niitä alkuajan suuria "joukkokohtauksia" eli mm. nautalaumoja joukossa ratsastavine karjapaimenineen. Ne olivat hienosti toteutettuja ja pidin niistä kovasti. Seuraavaksi näin hänen töitään Forum Boxin näyttelyssä, jossa esillä oli akvarellinomaisia öljymaalauksia vielä tunnistettavista juureksista, vihanneksista ja kukista. Hän on asteittain siirtynyt yhä vähemmän esittävään maalaukseen mutta nyt Raumalla näkemäni työt olivat kyllä pieni shokki. Lieneekö hänellä menossa täydellinen irtaantuminen vanhasta, joka varmasti kulkee hyvin Raumalla esillä olevien ultraekspressiivisten abstraktioiden kautta.

Onko teistä kukaan seurannut Retulaisen uraa ja jos on, niin mitä mieltä siitä?

Länsirannikosta puheen ollen niin Salon taidemuseossa on hieno näyttely suomalaisesta maisemamaalauksesta. Teokset ovat lainassa Turun taidemuseolta, ja pidän erinomaisena kulttuuritekona,
että esille tuodaan niin vanhoja kuin uudempiakin hienoja perinteisiä maisemamaalauksia, joita ei julkisuudessa ole nähty vuosikymmeniin, osaa ei ehkä koskaan. Joukossa oli vanhoja tuttuja taiteilijoita mutta myös minulle ennen tuntemattomia tekijöitä. Hatun nosto salolaisille!

0

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

        Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
        Ikävä
        197
        1535
      2. Miettimisen aihetta.

        Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
        Ikävä
        123
        1288
      3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

        sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
        Ikävä
        52
        1042
      4. Kai sä näät

        Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
        Ikävä
        72
        965
      5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

        Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
        Ikävä
        52
        873
      6. Hakeudu hoitoon.

        En oo kiinnostunut susta.
        Ikävä
        58
        873
      7. Mikä on ollut

        Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
        Ikävä
        105
        855
      8. Just nyt mä

        En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
        Ikävä
        53
        840
      9. Piristä mua ystävä

        Hyvä💫...
        Ikävä
        82
        820
      10. Sun ja kaivattusi

        ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
        Ikävä
        42
        814
      Aihe