Saavalle karhuja katsomaan. Siellä on emo ja pentu.
Nyt kaikki
Luonnonsuojelija
29551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Tarkennahan paikka ? Missä, milloin, jäljet, onko näkä vai höpöjuttu. Veikkaan höpö.
Viime viikolla pankakoskentiellä ja tiemestarintiellä karhu pennun kanssa murahdellut pyöräilijälle.MK
Tämä on niitä tyypillisiä marttakerhon ketjuja.Hoh hoijaa.
Martojen toiminta on tarpeen ja siksi ei ole syytä mitenkään väheksyä.
Meille voi tulla joitakin luonnonmullistuksia ja silloin tarvitaan asiantuntemusta ja hyvää toimintaa mitä tuo järjestötyö edustaa toimintatapoineen ja olen myöskin tietoinen ,että jossakin tuohon työhön osallistuu myöskin miehiä.
Aikanaan Suomen kannalta on ollut hyvin merkittävää Lottatyö joka on tekijältään vaatinut hyvin paljon toivottavasti voimme elää rauhallista rinnakkaiseloa kaikkien ihmisten kanssa ja myöskin luonnon.MK
Jokohan ne Alavuuden Martat on tulleet tuota Euroopan kuuluisinta Galleriaa katsomaan. Tietääkö joku Martta
Erikseen Marttatyö ja karhujutut.Hyvä Markku.Mutta ihan oikeesti,karhu nähty Saavalla.
Liekkö tuo Marrrrta mur mur Karhu kanssa menossa sinne uimahallin fossiiligalleriaan tutustumaan. Lyövät muutaman hole in hole siinä simulaattorissa. Käyvät turkkisa pesemässä Lieksanjoessa rypemisen jälkeen uimahallissa. Pikkukarhu lastenlipulla. Ja eiku kauran syöntiin pellolle.
Vastasin kirjoitukseen "hoh hoijaa" mutta varmaan Martoilla on reseptiä miten karhunlihasta saa makoista ruokaa.
Jamppalle vastaan, että en tiedä sinun galleriasta vaikka täällä on noita taiteilijoita.
Muuten synntymapitäjäni on Alavus ei Alavuus
Muuten siellä on pelimannia ihan kaksirivisensoittajia jopa lapsia näin ne Seinäjoella yksissä peijaasissa jossa oli ihan karhunnäköisiä ihmisiä nekin ovat varmaan kovia painimaan niin kuin karhut. ja teköövät raavasta tyätä vaikka " itikkoja" tappamalla jauhamalla ne lihooksi eikä netissä paskaksi.MK
Niin se tämäkin ketju men kun kepujen tupailta. Vituks ja vikaraiteelle heti lähöstä.
Tuohon väitteeseen, etä tällä sivustolla olisi kuultu jostakin taiteelijasta tai noita taiteelijaa ei kyllä pidä paikkaasa. Galleriahan on ja pysyy.
siis,onko karhuja nähty vain ei?
Emäkarhu pennun kanssa. Pyörinyt jo viimeviikosta lähtien. Lähin paikka tuossa teollisuuskylällä. Nyt ei muuta kun työrauha alueelle ja ylimäärisiä turisteja siellä ei kaivata. Kyllä se taasen pois ajetaan. Niinku nuo kymmenet muutkin tälle kesälle.
Mistä tietää että kepumies puhuu paskaa ja valehtelee.
sillä tavalla tulee luomutuotantoa kateelliselle jos on pellon laidalla ja kateellinen siinä lähellä nalakuttamassa räkä poskella ja toisella tyätä yllin kyllin.
Nalleja,ilmoittivat monet kerrat alue radiossa 23.8 ja varoittivat menemästä alueelle.
Lähellä itärajaa on paljon karhuja ja susia.
Parempi olla menemättä. Siellä ei tarvita turisteja teiden varsille.
Mitä eikö erämaa kaupungin imagoon kuulu enää karhut ?
Karhu tai siis emo on sillä alueella majaillut viimeiset 10 vähintäin. olen alueella liikuessani läytänyt sieltä vaikka kuin paljon merkkejä siitä. Jopa sen ja pentujen makuupaikkoja siitä Saavanniementien varrelta josta se vanha mökki purettiin ja rakennettiin uusi hieno talo.
Ne jäljet oli siis ennenkuin tontti hakattiin aukeaksi ja talo rakennettiin. Karhu taitaa liikkua ja elellä Määttälänjoen ja Saavan alueen välissä. ensi kerran jotkut säikyt näki sen vaikka on vanha vakioasukas.
Saavanniemellä on kymmeniä omakotitaloja ja useita rivitaloja. Ei täällä enää metsiä ole ollenkaan. Tuo ulkoiluasua on 5km päässä Saavanniemeltä. Asun täällä ja olen asunut viimeiset 30v töhnö
Tietävän missä Saavanniemi on ja miltä näyttää
Missä ovat Saavanniemen rivitalot? Osoite???
Turisteja Lahdesta tulossa katsomaan saavalle torstaina! Toiveena olisi ettete karkoittaisi niitä ennen sitä.
Onko saavala Bajamajoja, entä ravintola palveluita?
-mutta olisin minäkin ihan suorastaan utelias tietämään,missä Saavalla on rivitaloja????
Saavan lenkkiä olen hiihtänyt ja olenko tosiaan ihan sokea kun en ole rivitaloja huomannut.
Ja kymmeniä muita talojakin vähän ????
on Riikolanlammen takana on Saavanniemi ja ennen isojakoa on lammen nimi ollut Saavanlampi. Rivitaloja kyllä on mutta niitä on lähempänä keskustaa Lieksanjoen ja Riikolanlammen (Saavanlammen) välissä Iljanniemen tien varrella. Puustellista varmaan löytyy yöpymispaikkoja, se löytyy Lieksanjoen rannalta vanhan kaarisillan vierestä karhuja katsomaan tuleville.
Googleta: Lieksa Saavanniemi, niin tietoa löytyy, vanhempaa tietoa ja vähän tuoreempaa.
Hyvää karhubongausta!
Menkääs tonne uimahallin fossiiligalleriaan. Siellä on paljo enempi katottavaa ja ponkaloitavaa. Harmi ku eivät oo saaneet sitä puuttuvaa fossiilia kiini. Kuulema laittaavat kohta Interpolin etsintäkuulutuksen vetämään. Muutohan se on täyvellinen.
Majotuskin onnistuu gallerian huhuu huoneissa. Gallerianfossiilit kummailee puolenyön jälkeen kertoen tarinoita, kun minä olin tekemässä sitä ja tätä.
ja yksi kolmikerroksinen kerrostalo siellä aivan Saavanniementien päässä. Rivitalot on siellä kalliohen kupeessa.
Karhu oli siikasuolla seitsemän kurvin suoralla kaurapellossa oleskellut mutta ei näkynyt enää muutakuin eri puolilla aukeaa tarkkailijoita.
Teillä Lieksassa näkyy edes karhuja tiellä .Nusessa ei edes tiehöylää.
Toisaalla olen asian todennut.MK