Olen melkeinpä päättänyt että kun kutsunnat tulee, haen laskuvarjojääkäreihin ja todennäköisesti erikoisjääkäreihin sen jälkeen ja uskon olevani vaaditussa henkisessä ja fyysisessä kunnossa kun sen aika tulee.
Mutta aina on se vaihtoehto että homma kusee. Mitäs sitten, ei kyllä huvita pullamössöpoikia mennä kattelemaan johonkin peruslinjalle. Sivarikaan ei kiinnosta, koska haluun meininkiä enkä vanhustenhoitoa. Mikäs jää jäljelle, vankila. Siihen olisin valmis koska vastustan pakollista palvelusta ja tälleen. Eli lyhyesti vaihtoehdot ovat parhaista parhaat tai rikolliset.
Mitenkäs työnhaussa tuo vankilareissu vaikuttaisi, vaihtelevasti, syyn ansiosta ehkä pääsisin johonkin ja jonnekkin taas en. Mitäs mieltä ootte vaihtoehdoista, oonko liian mustavalkonen tms?
Mitä mieltä
3
644
Vastaukset
- Supermonstar
Totaalikieltäytymisestä aiheutuvasta vankilatuomiosta ei tietääkseni jää merkintää rikosrekisteriin, mutta työnhaun kannalta ansioluettelossa olisi tietysti positiivista olla merkintä, että palvelus on suoritettu tavalla, tai toisella. Se miten työnantajat reagoivat totaalikieltäytymiseen, on kai työnantajakohtaista. En toisaalta tiedä, onko laillista evätä työpaikka totaalikieltäytymisen perusteella.
"We are humble to noneeeeee..."- sssd
Ei ole laillista, sen verran lakia lukenut
- Jokotai93
sssd kirjoitti:
Ei ole laillista, sen verran lakia lukenut
No siis se on tiedossa että jos ei mee armeijaan tai sivariin nii häkki heilahtaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018033- 1075647
- 2794993
- 494933
- 763707
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222498Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292432- 422358