Olen melkeinpä päättänyt että kun kutsunnat tulee, haen laskuvarjojääkäreihin ja todennäköisesti erikoisjääkäreihin sen jälkeen ja uskon olevani vaaditussa henkisessä ja fyysisessä kunnossa kun sen aika tulee.
Mutta aina on se vaihtoehto että homma kusee. Mitäs sitten, ei kyllä huvita pullamössöpoikia mennä kattelemaan johonkin peruslinjalle. Sivarikaan ei kiinnosta, koska haluun meininkiä enkä vanhustenhoitoa. Mikäs jää jäljelle, vankila. Siihen olisin valmis koska vastustan pakollista palvelusta ja tälleen. Eli lyhyesti vaihtoehdot ovat parhaista parhaat tai rikolliset.
Mitenkäs työnhaussa tuo vankilareissu vaikuttaisi, vaihtelevasti, syyn ansiosta ehkä pääsisin johonkin ja jonnekkin taas en. Mitäs mieltä ootte vaihtoehdoista, oonko liian mustavalkonen tms?
Mitä mieltä
3
685
Vastaukset 3
- Supermonstar
Totaalikieltäytymisestä aiheutuvasta vankilatuomiosta ei tietääkseni jää merkintää rikosrekisteriin, mutta työnhaun kannalta ansioluettelossa olisi tietysti positiivista olla merkintä, että palvelus on suoritettu tavalla, tai toisella. Se miten työnantajat reagoivat totaalikieltäytymiseen, on kai työnantajakohtaista. En toisaalta tiedä, onko laillista evätä työpaikka totaalikieltäytymisen perusteella.
"We are humble to noneeeeee..."- sssd
Ei ole laillista, sen verran lakia lukenut
- Jokotai93
sssd kirjoitti:
Ei ole laillista, sen verran lakia lukenut
No siis se on tiedossa että jos ei mee armeijaan tai sivariin nii häkki heilahtaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791406
- 851273
- 1021023
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7586Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44522Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520