SSRI:stä johtuva haluttomuus ja tunnekylmyys

Moi!

Aloitin 4 viikkoa sitten SSRI lääkityksen (citalopram). Muuten menny kaikki hyvin ja tunnen olevani "normaalimpi" kuin pitkiin aikoihin ja jopa onnellinen, ainakin tyytyväinen.

Paitsi että kumppanini on sanonut, että on viikon aikana huomannut mun muuttuvan etäisemmäksi ja tajusin itsekin ettei viikkoon ole tehnyt mieli seksiä tai edes koskea, halailla, oikeastaan ei tee mieli tehdä mitään yhdessä. Oikeastaan vaikka erottais niin mä en välittäis.

Olin kyllä lukenut, että tällasta voi tulla, mutta nyt haluaisinkin tietää millon tän voi olettaa loppuvan ja tunneskaalan taas normalisoituvan?! Mulla on huono omatunto, koska näen että toinen kärsii tilanteesta. Olen sanonut hänelle suoraan etten tunne mitään, mutta tiedän että tuntisin, jos en olisi lääkityksellä ja pyytänyt josko tämä riittäisi, en voi feikata tunteita. Asiaa auttaisi, jos tietäisin milloin tämä vaihe on ohi...

Eli onko muilla tästä kokemusta ja miten pitkään on kestänyt?

-J
3675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

SSRI-lääkitys hävittää ihmisen tunteet. Vaihda Citalopram tohtori Tolosen E-EPA-valmisteisiin. Ne parantavat tilanteesi paljon helpommin aiheuttamatta tunnehäiriöitä.

Äänestä

niin kauan kun lääkitys on päällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jrrrrrr86 kirjoitti:

Moi!

Aloitin 4 viikkoa sitten SSRI lääkityksen (citalopram). Muuten menny kaikki hyvin ja tunnen olevani "normaalimpi" kuin pitkiin aikoihin ja jopa onnellinen, ainakin tyytyväinen.

Paitsi että kumppanini on sanonut, että on viikon aikana huomannut mun muuttuvan etäisemmäksi ja tajusin itsekin ettei viikkoon ole tehnyt mieli seksiä tai edes koskea, halailla, oikeastaan ei tee mieli tehdä mitään yhdessä. Oikeastaan vaikka erottais niin mä en välittäis.

Olin kyllä lukenut, että tällasta voi tulla, mutta nyt haluaisinkin tietää millon tän voi olettaa loppuvan ja tunneskaalan taas normalisoituvan?! Mulla on huono omatunto, koska näen että toinen kärsii tilanteesta. Olen sanonut hänelle suoraan etten tunne mitään, mutta tiedän että tuntisin, jos en olisi lääkityksellä ja pyytänyt josko tämä riittäisi, en voi feikata tunteita. Asiaa auttaisi, jos tietäisin milloin tämä vaihe on ohi...

Eli onko muilla tästä kokemusta ja miten pitkään on kestänyt?

-J

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu