Kuuluuko juwelin akvaariois olla silikonien nauhamaiset kuin kuin ja paksuudeltaan kännykän laturinjohto luokkaa?
Pitää kyllä vettä kun on testattu ja on kimmoisat.
Itseä hiukan häiritsee kun kehysakvaariossa on silikonit laajemmalla alueella kuin tässä kokolasisessa juwelissa.
Kuuluuko tuossa pitää tuota akvaarion alla olevaa irti lähtevää kehystä?
Kehyksen kanssa kun laittaisi akvaarion lipaston päälle niin osa pohjasta jäisi tyhjän päälle kun on tuo irti lähtevä kehys.
Voinko laittaa juwelin akvaarion alle solumuovia? Kun olen saanut käsityksen ettei juwelis saisi käyttää solumuovia/retkipatjaa.
Ja uskaltaako laittaa lastulevysen lipaston päälle?
Lipaston päällä on ennen ollut kyllä 40l. akvaario puolisen vuotta ja ainakin kesti 110kg painoa...
Testattu kaverin kanssa lipäston päällä seisomista.
54l- juwel akvaario
5
745
Vastaukset
- hoitsukki
Se lasien välissä oleva silikoni pitää ne vedet sisällä ja kokolasiakvaarioon ei oikein voikaan laittaa paksuja saumoja, koska on ruman näköinen.
- fish KING
Onko akva siis tuo mainitsemasi 54l? noin pieniin akvaarioihin ei sarjavalmistettaessa laitetakaan silikonia kuin lasien väliin, veden paineen on laskettu riittämättömäksi rikkomaan tai liikuttamaan lasia silikonien väleissä.
Jos akvaarion mukana tulee alusta/kehys, se pitää olla akvaarion alla, rikkoutumis tilanteessa vakuutuksen korvauksien kanssa saattaa tulla ongelmia ;/
Itse en laittaisi mitään veden kanssa tekemisissä olevaa minkäänlaisen lastulevy rakennelman päälle, aina roiskuu ja lastulevy imee nestettä kuin sieni.
Testatkaas kamun kanssa se lipas uudestaan, muutaman vinkku pullon voimalla vaikkas, JOS OOTTE TÄYSIKÄISIÄ :)- nessiT
Ihan täysikäsiä olemmen.. ei kylläkään täysjärkisiä :P .
Tuo kehys itseäni jäi vaivaamaan kun kerta lähtee niin helposti irti, niin tuli mieleen kuuluuko olla vain kuljetus suojana vai kuuluuko pitää silloinkin kun akvaariossa on vedet.
Akvaario on malliltaa juweli rekord 60.
Kiinteän suodattimen sain eilen illalla fileeraus veitsellä irti.
Pitäisi miettiä myös kalastoa...
Haluisin jotain persoonalista lajia.
Pohjalle ei taida mahtua yhtä noitamonnia tai muutamaan ottoa tai sitten paria katinkultaa?
Muuksi kalastoksi korurihmakala haaremi tai kääpiöpallokaloja?
Mut miten toi lipaston ja akvaarion väliin.
Ainakin tulevisuuden kannalta olisi hyvä tuo solumuovi/retkipatja ja vaneri jos joutuu akvaariota siirtämään. - fish KING
nessiT kirjoitti:
Ihan täysikäsiä olemmen.. ei kylläkään täysjärkisiä :P .
Tuo kehys itseäni jäi vaivaamaan kun kerta lähtee niin helposti irti, niin tuli mieleen kuuluuko olla vain kuljetus suojana vai kuuluuko pitää silloinkin kun akvaariossa on vedet.
Akvaario on malliltaa juweli rekord 60.
Kiinteän suodattimen sain eilen illalla fileeraus veitsellä irti.
Pitäisi miettiä myös kalastoa...
Haluisin jotain persoonalista lajia.
Pohjalle ei taida mahtua yhtä noitamonnia tai muutamaan ottoa tai sitten paria katinkultaa?
Muuksi kalastoksi korurihmakala haaremi tai kääpiöpallokaloja?
Mut miten toi lipaston ja akvaarion väliin.
Ainakin tulevisuuden kannalta olisi hyvä tuo solumuovi/retkipatja ja vaneri jos joutuu akvaariota siirtämään.Persoonallista kalaa ei noin pieneen voi oikein ajatella muuta kuin kääpiöpallokala seuruetta, ryppyottainen koiras ja muutama naaras, juuri tästä ulkomuoto seikasta helppo tunnistaa mutta vain laji akvaarioksi :)
Pallokalojen kohdalla taas parasta olisi ensin kotilokansoittaa akva niin hyvin kuin mahdollista jotta niille riittäisi tekemistä elin iäksi kotiloille lisä kasvatus allas. No, syöhän ne kyllä surviaistoukkaakin mutta sitä ei parane antaa liiaksi sillä rasvapitoisena se koituu ennen pitkää kalan kohtaloksi, yli lihavuus ei ole hyväksi, kalallekkaan ;/
Punaiset noitamonnilajit jää tarpeeksi pieneksi mutta ovat ottojen kanssa ERITTÄIN herkkiä veden laadun suhteen, nitraatti pitää olla tosi pienellä asteikolla ja virtaus voimakkuudet sekä lämpötila erot kohdillaan!! - akvaarioharrastelija
fish KING kirjoitti:
Persoonallista kalaa ei noin pieneen voi oikein ajatella muuta kuin kääpiöpallokala seuruetta, ryppyottainen koiras ja muutama naaras, juuri tästä ulkomuoto seikasta helppo tunnistaa mutta vain laji akvaarioksi :)
Pallokalojen kohdalla taas parasta olisi ensin kotilokansoittaa akva niin hyvin kuin mahdollista jotta niille riittäisi tekemistä elin iäksi kotiloille lisä kasvatus allas. No, syöhän ne kyllä surviaistoukkaakin mutta sitä ei parane antaa liiaksi sillä rasvapitoisena se koituu ennen pitkää kalan kohtaloksi, yli lihavuus ei ole hyväksi, kalallekkaan ;/
Punaiset noitamonnilajit jää tarpeeksi pieneksi mutta ovat ottojen kanssa ERITTÄIN herkkiä veden laadun suhteen, nitraatti pitää olla tosi pienellä asteikolla ja virtaus voimakkuudet sekä lämpötila erot kohdillaan!!Mulla ainakin on 54litran juwelin alla sellanen mitoiltaan akvaarion pohjan kokoinen "retkipatjan" / "makuualustan" palanen, että se pohjan kuormitus jakautuisi ns. tasaisesti.
Ja sen muovisen kehyksen kuuluu kyllä olla siellä akvaarion alla, koska se kuuluu siihen akvaariopakettiin ja k.o.akvaario on varmasti kyllä suunniteltu niin että sitä muovikehystä pidettäisiin akvaarion alla ihan tarkoituksella.
Kaloina mulla on pieni neontetraparvi, pari monnista, pari kirsikkabarbia, taistelukala ja lisäksi on yksi omenakotilo. Kyllä noi kalat sinne näyttää kaikki hyvin mahtuvan, ainakin muutaman kk:n kokemuksien perusteella.
Lämpötilana olen yrittänyt pitää noille e.m. kaloille kaikille kirjallisuudesta löytyneiden viitearvojen mukaisesti soveltuvaa n. 26 asteen lämpötilaa. Välillä kuumana kesänä kohonneesta huoneen lämpötilasta johtuen on ollut toki vesi hieman lämpimämpääkin, mutta esim. tilapäisesti 28...29 astetta ei ollut noille kaloille ainakaan kuolemaksi ja ihan hyvin tuntuivat niissäkin lämpötiloissa pärjäilevän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1484714SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763915Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712589SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2262022Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1201868Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2461187Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49825- 62766
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall21757Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725