Maatiaispartis ja tetrat

susanna-96

Mulla on partis, joka on vielä poikanen, noin 5 cm. Millos sille alkaa kasvaa parta? Se on tosi vilkas , ja annan sille joka päivä uuden kurkunpalan. tarviikos se mitään muuta vihannesta, esim. salaattia? Lisäks akvaariossa on 5 mustaneontetraa, ja sinne tulee viel jossain vaihees joitain muita tetroja, viinitetroja oon suunnitellu, ok? Annan kaloille normi kuivaruokahiutaleita, ja joskus kotiloita(murskaan ne kotilot ennen kuin annan ne kaloille ) Kotiloita akvassa kyllä riittää... ja onko sellaisen läpinäkyvän "kelmun" sisällä olevia valkoisia pisteitä, onko se kotiloiden mätiä?Sitä on kaikkialla...D:
Akva on 50 litranen. pH on 7,2.Noussu kalkkikivipitoisen soran ansiosta-.- Varmaankin liian korkee pH tetroille...? Mites sitä voi laskee helposti? Vai laskeeko se siitä ittestään, kun kalojen jätöstä yms. sinne hajoo? Kiitos jo etukäteen jos joku minulle vastailee:))
PS. Akva on aika uus, noin kuukauden vanha, että ois kiva jos sais jotain vinkkejä tohon akvan hoitoon.:)

3

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      Partikselle pitäisi jo kasvaa parta jos olisi tullakseen, eli kyseessä on naaras. Akvaariosi on liian pieni partikselle, eli anna se isompaan altaaseen tai osta itse isompi. Älä ota toista parvea kaloja tuohon, on liian pieni kahdelle parvelle, parvi = 6 kalaa. Nuo läpinäkyvän kelmun sisällä olevat pisteet ovat kotiloita. Ota yksi petokotilo sinne, niin pääset roskakotiloista eroon, petokotilo on siitä hyvä, ettei itsekseen lisäänny ja tarvitsee kahta sukupuolta siihen.

    • fish KING

      Jos se partis on koiras, sille alkaa kasvaa pidempää tappia ottalohkolle n. vuoden iköisenä jolloin se tulee sukukypsäksi, naarailla saattaa myös seiintyä muutaman millin alkuja otsan tienoilla.
      Kesäkurpitsan siivu olis parempi kuin kurkku joka on 98% pelkkää vettä, kesäkurpitsassa on enemmän syötävää, jos et halua ostaa kalalle valmis spirulina tabuja niin silti olisi hyvä välillä antaa kalalle ko. pohjapellettejäkin, kaikki laadut menevät kyllä, monipuolisuus vahvistaa kalaa ja pitää sen terveenä vaikka partamonnit ovatkin erittäin kestäviä kaloja.

      50 litraa on aikuiselle täysmittaiselle partikselle AIVAN liian pieni kodiksi, pohjapinta alaa pitää olla yhtä partista kohti n. 40x80cm. Partis kasvaa n. 10-30cm pituiseksi, kannasta riippuen.
      ÄLÄ hanki ko. akvaasi enempää muita lajeja, mustaneoneja vielä viisi lisää parveen.

      pH on just sopiva, anna sen olla, äläkä oikeastaan lisää mitään veteen, missä veden happamuus silloin pysyttelee?

      Jos akvaario noinkin nuori/uusi vielä, kerroppa miten sen kypsytit, yleensä oikealla tavalla kypsytetty akvaario on valmis vastaan ottamaan kalastoa vasta viikoilla 3-4...

      • susanna-96

        Elikkä kypsyttelin akvaa silleen, että laitoin akvaarioon veden, soran, ja somisteet. kasvit istutin kun vettä oli 1/3. kalanruokahiutaleen laitoin pohjalle että bakteerikanta tulis sopivaks. ja annoin akvan olla siinä noin 2 viikkoa, koska levää näkyi jo, ja kypsytys oli valmis. Sitten tuli kalat. Laitteet oli päällä koko kypsytyksen ajan.
        uutta kasvia oon ajatellu. Akvassa on nyt 2 köynnöskasvia, ja yks vesisaniainen. Vesisaniaisella oli alussa vaikeeta, kaikki lehet muuttu ruskeiks. nypin ne pois. Nyt se on alottanu uudestaan, uusia tytärkasveja puskee kasvin juurien läheltä.Köynnöskasvit viihtyy hyvin ja kasvaa huimaa vauhtia. Valo on päällä n. 12 tuntia päivällä. Oisko uudeksi kasviksi hyvä intianvesitähdikki?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      182
      14880
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10425
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      107
      9287
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      48
      9113
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      70
      8732
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6880
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5553
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      150
      5324
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      43
      3829
    Aihe