Tietääkö joku lestadiolaisten lukumäärää? Paljonko lestadiolaisia on Suomessa? paljonko heitä on muissa maissa? ja onko jäsenmäärä kasvussa? Kiitos jo etukäteen jos jollain olis tietoo...
Amerikassa, Euroopassa ?
Tietääkö joku
10180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Muistelen nähneeni vaan että rauhanyhdistysten jäseniä olisi jotain päälle 30 000. Mutta onhan heitä pelkästään Suomessa varmaan lähemmäs sata tuhatta kun suviseuroissakin oli 75 000 ihmistä.
Jäseniä on n 33- 35 ooo.
Suviseuroissa käy n 65,000 saman verran kun suurissa vapaiden kesäjuhlissa.
Hyvä, no olisiko jollain jäänyt mieleen tietoa paljonko lestadiolaisia ja niistä vl-ihmisiä on Ruotsissa? Muissa Euroopan maissa? Ameriikassa?
Onko joku ollut Ameriikan suviseuroissa esim.?
Alaikäisiä on enemmistö vl:tä sehän on selvä, joita ei yleensä lasketa kun on jäsenmäärästä kyse. Varmaan noin puolet alaikäisistä jättää liikkeen ennen 20 ikävuotta.
yli 18v. kävi vanhoillislestadiolaisten suviseuroissa? Vähemmän kuin muissa hengellisissä kesäjuhlissa, arvelen.
vl-herätysliike tekee lähetystyötä kymmenissä maissa.
Niinpä on odotettavissa, että vl-herätysliikkeen jäsenmäärä tulee lähivuosina nousemaan nykyisestä n. 30.000:sta useaan miljoonaan.
Riippu hyvin pitkälti siitä, ketä lukuun voi sisällyttää. Esim. minkä ikäinen lapsi luetaan jäseneksi. Kaikki raakasti laskuriin? Rippikoulun käyneet? 18 vuotta täyttäneet?
se, joka maksaa jäsenmaksun, ja niitä on hieman yli 30 tuhatta.
Noh, tämän palstan surkeus oli kyllä tiedossa mutta yritin silti. Ei täällä liiku ne jotka jotain lestadiolaisuudesta oikeasti tietää. wikipediassa oli
"Yhteensä lestadiolaisia on maailmanlaajuisesti eri arvioiden mukaan noin 177 000–212 000."
Englanninkielisessä wikipediassa oli hieman poikkeava luku.
Mutta mistään en ole saanut selville jakoa Eurooppa - Amerikka. Minulle riittäisi valistuntu arvio.
Täältä saa vain idioottimaisia höpötyksiä joten täälä ei kenenkään aikuisen kannata aikaansa tuhlata.
täysin samaa mieltä Aimo-veljen kanssa.