Omakotitalossa on 2,5 kerrosta. Tehtävään kuuluu minimoida alhaalta kuuluva ääni yläkertaan siten, että keskitasanteelle rakennetaan lukollinen ovi ala- ja yläkerran välille.
Asiakas haluaa laittaa yläkerran vuokralle siten, että alakerrassa on yksi huoneisto ja yläkerrassa myös.
Yläkerran pohjapiirrustus:
http://img689.imageshack.us/i/pohjapiirros1.jpg/
Alakerran pohjapiirrustus:
http://img822.imageshack.us/i/pohjapiirros2.jpg/
Suunnitelmani sisältää
- oven asettaminen keskitasentaalle, ovi: leveys 0.95m, korkeus noin 2.114m
- oven paallinen lauta: 1.516m x 0.95m, kun keskiportaalta ylos on korkeutta 3.63m
- lautaa portaiden keskelle 6.12m x 1.56m
1. Mikä pitaa olla laudan paksuus, jotta melun kaikuvuus alakerrasta yläkertaan minimoituu?
Käsitteekseni lauta, paksuus 2.0 cm, riittää. Tärkeämpää on alaportaiden eteen rakennettava meluneritys siten, että äänen heijastumisen matka rakenteissa saadaan maksimoitua.
Olen myös pohtinut lautaa (2.0 cm paksuus) alaportaiden edessä pystysuorasti peittäen pinta-alan 2.49m x 0.95m.
2. Miten minimoisit äänen ylä- ja alakerran välillä?
Omakotitalon kerrosten välinen äänieriste
7
3872
Vastaukset
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Äänen eristys perustuu massaan. Mitä paksummat ainevahvuudet ovat niin sitä parempi äänen eristys. Toinen asia on rakenteet kuten mainetsemasi portaat. Ne kannattaa tehdä kelluvana rakenteena niin se estää äänen johtumisen. Ääni kulkee myös ilmanvaihtokanavia ja vesijohtoja pitkin joten ne kannattaa myös huomioida. Ovi kannattaa teettää puusepällä ja kertoa, että sen tulee eristää ääntä mahd, hyvin. Ääni kulkee yllättävän pienistä rakosista joten tiivistykset kannattaa huomoioda hyvin. Keinoja riittää kyllä mutta tässä muutamia helposti toteutettavia.
- OpiskelijaPohtii
Kumpi eristaa paremmin aanta: yksi iso lauta vai monta ohutta lautaa samassa, kun ohuiden lautojen yhteispaksuus on paksun laudan paksuus?
Minulla on kasitys, etta ilma lautojen valissa parantaisi eristysta. Mainitsit kuitenkin, etta saumakohdat ovat kriittisia. Se ehdottaa minulle, etta on kustannustehokkaampaa kayttaa paksua lautaa monien ohuiden lautojen sijasta.
Portaat ovat paksua puuta, noin 5.0cm. Aani paasee kaiteiden valista helposti alakertaan. Suunnitelmaani kuuluu keskikaiteen poisto. Sen tilalle asentaisin 5.0cm paksun laudan alakerrasta ylakertaan. Yksi kaide pitaa olla portaissa, joten siirtaisin kaiteen keskelta seinaan kiinni molemmille puolille portaikkoa. - turhaa miettimistä
OpiskelijaPohtii kirjoitti:
Kumpi eristaa paremmin aanta: yksi iso lauta vai monta ohutta lautaa samassa, kun ohuiden lautojen yhteispaksuus on paksun laudan paksuus?
Minulla on kasitys, etta ilma lautojen valissa parantaisi eristysta. Mainitsit kuitenkin, etta saumakohdat ovat kriittisia. Se ehdottaa minulle, etta on kustannustehokkaampaa kayttaa paksua lautaa monien ohuiden lautojen sijasta.
Portaat ovat paksua puuta, noin 5.0cm. Aani paasee kaiteiden valista helposti alakertaan. Suunnitelmaani kuuluu keskikaiteen poisto. Sen tilalle asentaisin 5.0cm paksun laudan alakerrasta ylakertaan. Yksi kaide pitaa olla portaissa, joten siirtaisin kaiteen keskelta seinaan kiinni molemmille puolille portaikkoa.Katsot ovivalmistajan sivulta sellaisen oven jossa on luvattu hyvä äänenvaimennus.
Kannattaa laittaa palovi ja ostaoida kerrokseet, sillä vuokralainen kuitenkin nukahtaa kännissä sohvalle tupakin kanssa.
- Oivoi...
>>>ovi: leveys 0.95m, korkeus noin 2.114m
Missä koulussa noin tarkkaan mitoitetaan?
Eikös sitä sanota, että tuuma on kirvesmiehen milli ;)
Piirustuksista päätellen tuossa rivitalossa on jokseenkin yksi lysti, miten porrasaukon sulkee. Asumis- ja askeläänet kulkeutuvat yläkerrasta joka tapauksessa sangen esteettömästi. Miten sen minimoisi... sen haluaisivat naapuritkin tietää.- kittiä
tosi vaikea tehtävä.hiljainen talo.hiljaisuutta ja todellista vaimennusta ei saa kuin isolla rahalla ja todella huolellisella suunnittelulla JA TOTEUTUKSELLA.Tuossa edellä mainittiin aivan oikeat asiat:massiivisuus ja tiiviys unohtamatta johtumisen eristystä eli vaimennusta.on sitten v..un vaikeeta.voit kysellä studiota rakentaneiden mielipiteitä.
- Markus Annala
Äänieristetty ovi on hyvä idea, mutta sellaisen saat tilattua rautakaupastakin, ei tarvita puuseppää noilla mitoituksilla. Karmin voi myös tilata tiivistettynä, jolloin se eristää myös ääntä. Asenna myös kynnys, mikäli ovessa ei tiivistettä lattiaa vasten. Olemme käyttäneet karmin ja seinärungon välissä elastista liimamassaa äänen eristeenä mineraalivillan lisäksi. Näiden menetelmien jälkeen uskon, että seinä päästää enemmän ääntä kuin ovi. Portaiden äänieristämiseen on monenlaisia eri tapoja. Terveisin Markus Annala
- Radiant Rodent
Äänihän on värähtelyä, vai mitä? Värähtely taas on energiaa. No niin, käytämme siis joko materiaalia, jonka värähtelyttäminen kuluttaa energiaa sen rakenteellisten ominaisuuksien johdosta tai sen suuren massan johdosta. Ensimmäiseen kategoriaan suosittelisin solukumimattoa, jonka paksuus saisi olla vähintään 200mm. Massa-absorbenttina taas ei ole köyhdytetylle uraanille juurikaan kilpailijoita. Jos haluat olla varma rakennuksen totaalisesta äänettömyydestä, rakennat sen kokonaisuudessaan jommasta kummasta materiaalista. joidenkin mielestä solukumi ei hengitä ja toimii heikosti perustusmateriaalina, mutta ovatko he ikinä tehneet taloa solukumista? Eivät. Itse asiassa solukumitalo kestää kevyesti minkä tahansa maanjäristyksen, vedenpaisumuksen ja jopa pudottamisen lentokoneesta. Kun naapuritalot sortuvat, solukumi hieman tutisee. Kun naapuritalo vyöryy mereen ja uppoaa, solukumitalo kelluu ja on helposti siirrettävissä melomalla tai perämoottorilla. Lisäksi solukumin loistavat lämmöneristyominaisuudet mahdollistavat rakentamisen ilman lämmitysjärjestelmää. Solukumitalo tosiaankin lämpeää pelkällä sähkölaitteiden ja ihmisten hukkalämmöllä. Koska solukumi on mukavan pehmeää, et välttämättä tarvitse sänkyä, sohvaa tai nojatuoleja, joten säästät rahaa ja luonnonvaroja nukkumalla ihanan pehmoisella lattialla. Koska lattia muotoutuu vartalosi mukaan, saa selkä aina optimaalisen tuen. Monet asukkaat ovatkin päässeet selkävaivoistaan muuttamalla solukumitaloon.
Uraanitalo taas on kirjaimellisesti säkenöivän upea ratkaisu absoluuttista äänettömyyttä vaativille ihmisille. Uraani on käytännössä ikuinen ja muuttumaton materiaali, joten uraanista tehty talo kestää isältä pojalle. Kun teet talosi uraanista, seisoo se ylväänä paikallaan ainakin seuraavaan jääkauteen saakka, sillä uraani on sanoinkuvaamattoman raskas materiaali, josta tehtyä rakennusta ei siirrä kuin mannerjäätikkö. Savipohjaisille tonteille tosin suositellaan muita ratkaisuja, sillä uraanitalo saattaa upota peruskallioon saakka parissa viikossa. Niin ja kaikkien uraanitalojen melutaso tosiaankin on uskomattoman alhainen. Vulgarian teknisen tutkimuslaitoksen teknisten tutkimusten mukaan melutaso uraanitalossa laskee nollaan muutamassa päivässä. Varsinkin lapset hiljenevät hämmästyttävän nopeasti. Mikä ihmeellisintä, hiljeneminen on pysyvää! Joidenkin teknologiaa ymmärtämättömien mielestä uraanitalot saattavat vaikuttaa terveyteen, mutta tästä ei ole luotettavaa tutkimustietoa. Yksikään terveysvaikutuksista valittava tutkija ei ole edes vaivautunut asumaan kokeeksi uraanitalossa, joten heidän väitteitään tuskin voidaan ottaa vakavasti. Jos kuitenkin oireita ilmenee, on uraanitaloilla aina elinikäinen takuu: Jos uraanitalossa on vikaa, saat uuden tilalle veloituksetta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082545
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411701Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431315Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971151Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3221129Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen231073Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571063- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12885Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21853