Kehän varressa oli Shellin parkkipaikoille ilmestynyt parkpatrollin kyltit.
Kävin sisällä pyytämässä kopiota pysäköintiehdoista, joita kyltissä vaadittiin noudatettavaksi, mutta eipä niillä tietenkään sellaisia ollut edes itsellään. Samalla valistin miten firma toimii voittonsa maksimoiden ja miten se vaarantaa Shellin liiketoimintaa asiakkaiden vähenemisen takia.
Kirjasivat asiat ylös ja sen paikan vetäjä yrittää puhua pääkonttorille järkeä.
Kehoitan muitakin käymään kysymässä niitä kirjallisia ehtoja, niin pääsette samalla valistamaan miten noiden systeemi oikeasti toimii.
Kannattaa muistella niille noita esillä olleita pahimpia väärinkäytöksiä, niin asiat tulee selväksi.
Kävin sisällä pyytämässä kopiota pysäköintiehdoista, joita kyltissä vaadittiin noudatettavaksi, mutta eipä niillä tietenkään sellaisia ollut edes itsellään. Samalla valistin miten firma toimii voittonsa maksimoiden ja miten se vaarantaa Shellin liiketoimintaa asiakkaiden vähenemisen takia.
Kirjasivat asiat ylös ja sen paikan vetäjä yrittää puhua pääkonttorille järkeä.
Kehoitan muitakin käymään kysymässä niitä kirjallisia ehtoja, niin pääsette samalla valistamaan miten noiden systeemi oikeasti toimii.
Kannattaa muistella niille noita esillä olleita pahimpia väärinkäytöksiä, niin asiat tulee selväksi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Muistelisin, että Shell antoi tietyt ongelmapaikat hoidettavaksi vuonna 2007, jolloin muistaakseni myös tuohon kohteeseen tuli kyltit?
Ehtotauluissa ei ole varsinaisia ehtoja, mutta alueella olevat liikennemerkit kertovat pysäköinninehdot.
Jos en nyt ihan väärin muista, voit edelleenkin asioida asemalla asiakkaan ominaisuudessa, kunhan muistat siirtää niitä karvanoppia ja laittaa tilalle pysäköintikiekon.
On siinä ollut taas asemanvetäjällä keskiviikon piristys ;)
Mutta normaali pysäköintilakihan ei päde yksityisillä parkkipaikoilla, vaikka niillä liikennesääntöjä tietyin rajoituksin noudatetaankin. Lisäksi on todettu että parkkifirmat noudattavat omia tuntemattomia sääntöjään.
Sopimusosapuolella on myös lakiin perustuva oikeus saada sopimus kirjallisena itselleen.
Aiotteko siis kiertää lakia ja tulkita sopimusta asikasta hämäten ja vain oman etunne mukaan.
Yksityisalueella olavat pysäköintiehdot määritellään laillisilla liikennemerkeillä, siten miten asiakas haluaa esim.rajoittaa pysäköintiä.
373 liikennemerkki kieltää pysäköinnin alueella, mutta lisäkilpi 30 min (1008 A) myöntää pysäköinnin 30 min kiekolla. Mihin kiekko asetetaan taas määritellään TL (Tieliikennelaissa).
Ehtokyltillä ei ole tässä kohtaan merkitystä, koska siinä ainoastaan todennetaan "noudattamalla ehtoja" -toimit oikein. Jos et laita kiekkoa, tai pysäköit kuin aasi (anteeksi mr.aasille) saat sanktiona 40 € .n valvontamaksun!
Ei tässä palloa keksitä uudelleen, vaikkakin kyseenalaistetaan yksityisoikeudellinen valvonta.
(Jos sopimusehdot haluat, toki ...uskon, että ne saat , valvontayhtiöltä) ??? Mene ja tiedä, soita niille ja kysy?
Asikasta tarkoittanet asiakasta?
on oltava helposti saatavilla. Ja jos kehä kolmosen varressa on paikka jossa täytyy noudattaa jonkun yhtiö laatimaa sopimusta, niin ei katsota sen olevan helposti saatavilla jos se täytyy noutaa helsingistä yhtiön konttorista. Vaan sinun on saatava ne sieltä pysäköintipaikan läheisyydestä ja kirjallisena, eikä millekkään taululle kirjoitettuna. Joten nyt yhtiöt äkkiä asiat kuntoo tai keräämään nuo tyhjän päiväiset liikennemerkkiä muistuttavat laput pois
Mitäs teet? Haastatko oikeuteen ;)
ahahaahahahhahahaahahahahahahah määäääääää nauran hahahahahahahahahahahahahahahaahaahhahhahhahahahhhaahaahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahhahaahhahahahahahhahahahaahhaahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahhhahahaahahahahahahahahahhahahahahaahahaahahhahahahahhaahahhahahahhahahahahahhahhahaahhahaahahahahhahahahahahahahhhahahahahahahhahahahahahahahaahahaahahaahhaahhahahahahhahaahahhhaahhahhahahahahaahahaahhahahahahaahahahahhaahhahahahahhahahahhaahahhahahhahahahahahhahahahahahahhahahahahhahahahahahhaahahahahahahhahahahahahahahahahahhaahhahahahahahahhahahaahahahahhaahahhaahahhaahhahahaahhahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahhaahahhahahahahaahahahahhaahahhahaahahahahhaahhahhahahaahhaahahahahahahahahaahaahahahahahahhahahahahahahhaahahahahaahahahahahahahahahahhaahhahaahahahahahaahahahahahahaahahahhahahaahahahahahhahaahahhaahahahahhaahhaahhahahahaahahhahahhahaahhaahhaah- HAH !
"Mutta normaali pysäköintilakihan ei päde yksityisillä parkkipaikoilla, vaikka niillä liikennesääntöjä tietyin rajoituksin noudatetaankin."
Tuohan nyt ei pidä paikkaansa. Ihan normaali Tieliikennelain 28 § pätee myös yksityisillä alueilla, kuten siinä nimenomaan säädetään. Kannattaisi tutustu sinunkin lakiin.
Maanomistaja / haltija määrittelee itse maankäyttöehdot, joten se siitä.
Sopimusehdot siis tässä Shellin tapauksessa pitäisi saada Shellin maanomistajalta?
Valvontayhtiö tietää (pitäisi tietää) ehdot, jolla aluetta valvoo.
Eiköhän siellä pääkonttorissa olla tuo asia harkittu jo etukäteen. Asemakin on varmaan tyytyväinen kun todellisille asiakkaille löytyy paremmin parkkipaikkoja asioinnin ajaksi.
Ketään normaalia asiakasta tuo pysäköintirajoitus ei mitenkään häiritse, mutta pysäköintipaikkoja väärin pitkäaikaisesti varaavat saadaan pois.
Jos sinunkaltaisesi vainoharhaiset periaatteesta jänkäävät saadaan vielä siivottua asiakaskunnasta, niin Shellillä on entistä miellyttävämpi asioda ja henkilökunnallakin fiksumpia asiakkaita palveltavana.
Minä meinasin tankata Shellillä, mutta nähtyäni Parkpatrolin kyltin, niin jatkoin seuraavalle huoltoasemalle. Suosittelen samaa muillekin, niin ei tarvitse neuvotella ryöstömaksuista...
Minä taas ryhdyn Shellin asiakkaaksi vaikka olen aikaisemmin tankannut muualla. Fiksu huoltoasema siivoaa parkkipaikat asiakkaiden käyttöön ja järkevien ihmisten kansa on miellyttävää kommunikoida.
"Minä meinasin tankata Shellillä, mutta nähtyäni Parkpatrolin kyltin, niin jatkoin seuraavalle huoltoasemalle. Suosittelen samaa muillekin, niin ei tarvitse neuvotella ryöstömaksuista... "
Heh, jos tankkaat, ei tarvitse neuvotella. Katsos kyltit ovat sitä varten, että asiakkaat pääsevät ostoksille ja tankkaamaan. No jatkoitko matkaa kauaksi?
Teboil Pakilaan, paska- sielläkin on kyltit?? Öö...no seuraava huoltoasema onkin jo aivan kuin vieressä, Neste Kannelmäki, EI SAATANA !!! Täälläkin on kyltit... No kun nafta loppui, työnsin sunnuntaikengät jalassa ajoneuvoni abc.lle. Tässä alan käymään YES, löytyi asema ketju joka ei käytä ryöstömaksajia...
vielä, ketjusopimus allekirjoitettuna...Mitä jää, joo alan tuomaan polttoaineet Venäjältä. Lukoil ei ole tehnyt vielä sopimusta...
Kannattaisiko ottaa ja viedä lasisilmäät huoltoon, koska et näe metsää puilta!
Väärinpysäköivä hameväki se vaan taas kitisee. Tullinpuomin Shellilläkin on jatkuvasti väärin pysäköityjä autoja, eräskin sipsuttava audi"mies" asuu lähellä ja jättää autonsa shellin pihaan parkkiin. Rikasta pitää esittää, mutta ei ole varaa edes pysäköinnistä maksaa. Voi noita tyttöilijöitä.