Eli ostin ihka ensimmäisen huonekasvini, Jättiliuska-aralian eikä minulla ole MINKÄÄNLAISTA hajua, miten kyseistä saati muitakaan kasveja hoidetaan. Osaisiko joku kertoa minulle perusohjeita kastelusta, miten usein, ja miten usein mullat vaihdetaan jne. Kiitos paljon etukäteen vastauksista :)
Jättiliuska-Aralian hoito
poropeukalo2010
12750
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
KVG :P elikkä www.google.fi ja hakusanaksi "jättiliuska-aralia". Kaupasta kuuluisi saada hoito-ohjeita myös.
Mullat vaihdetaan ainoastaan keväisin, joskus huhti-toukokuussa, mutta sekin riippuu kasvista, onko sillä tarvetta jne.
Puutarha.net: "Viihtyy valossa tai puoliauringossa, suojattava kuitenkin suoralta auringonpaisteelta. Annetaan runsaasti vettä keväästä syksyyn kerralla, kasvualusta saa hieman kuivahtaa ennen seuraavaa kastelua. Kastellaan talvella niukemmin, mutta ei päästetä kuivumaan. Ei siedä jatkuvaa märkyyttä.
Lehtiä sumutetaan ajoittain. lannoitus kesäkautena viikoittain.
Voi olla normaalissa huonelämmössä vuoden ympäri, mutta viihtyy talvella noin 15 asteen lämpötilassa. Kukkamultana parasta on multa, jossa noin neljännes hiekkaa. Pahasti kaljuuntuneet oksat tai venähtänyt kasvi voidaan leikata milloin tahansa."