Sosionomi-opiskelija yliopistoon

väärällä suunnalla

Olen juuri aloittanut sosionomi-opinnot, mutta alkanut tulla siihen tulokseen että yliopisto olisi minulle sopivampi paikka. Haluaisin siis lastentarhanopettajaksi, ja suunnittelen pyrkiväni ensi vuonna yliopiston puolelle alaa opiskelemaan. Nyt kysyisin kuitenkin, että luuletteko sosionomin opinnoista olevan hyötyä millään tavalla sisäänpääsemisen suhteen tai opinnoissa myöhemmin?
Minulla on myös kokemusta päiväkotityöstä työharjoittelun kautta, siitä ainakin varmasti hyötyy mahdollisessa haastattelussa jotain?
Harmittaa vaan kun en ymmärtänyt aiemmin haluavani oikeasti yliopistoon... vasta nyt sosionomi-opintojen alettua olen tajunnut kunnolla ettei minua kiinnosta mikään muu alalla kuin päiväkotityö, ja sosionomi-opinnot keskittyvät laajasti muihinkin alueisiin ennen suuntautumista. Lisäksi olen tajunnut haluavani myös esiopetuspätevyyden. Nyt vain pohdin että miten voisin saada parhaat mahdollisuudet päästä sisään yliopistoon. Varmaan kannattaa käydä kuitenkin tämä eka vuosi sosionomi-opintoja loppuun? Mietin myös avoimen yliopiston tarjontaa, mutta ehkä ei kannata lopettaa näitä opintoja kesken vuoden vaikka yliopistoon haluaisinkin.
Harmittaa vaan kun tajusin asian vasta nyt...

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opex

      Jos haluat nimenomaan lastentarhanopettajaksi, yliopisto on todellakin järkevämpi valinta. Täällä on paljon keskusteluja LTO-opinnoista, en ryhdy niitä tässä enempää selvittämään.

      Käsittääkseni sinun kannattaa suorittaa nyt AMK:ssa kieli- ja viestintäopinnot, ne saatat (!) saada hyväksiluettua yliopistossa, mutta muuta et. Jos suinkin mahdollista, kannattaa suorittaa avoimessa yliopistossa kasvatustieteen perusopinnot / kasvatustieteen ja aikuiskasvatustieteen perusopinnot. Tässä on hyvä huomioida, että monissa yliopistoissa ei hyväksytä Tampereen avoimen yliopiston opintoja, vaikka muiden avointen yliopistojen opinnot hyväksytään!

      Työ- ja harjoittelukokemuksesta on varmasti hyötyä sekä haku- että opiskeluvaiheessa. Myös kaikenlaisista kasvatuksen, psykologian, sosiologian ym. kursseista saat hyvää pohjaa opinnoille.

      • Opex

        Selvennykseksi: Avoimessa yliopistossa opiskelu ei estä AMK:ssa opiskelua samaan aikaan. :)


      • väärällä suunnalla
        Opex kirjoitti:

        Selvennykseksi: Avoimessa yliopistossa opiskelu ei estä AMK:ssa opiskelua samaan aikaan. :)

        Noita avoimen yliopiston opintoja olen kyllä tosiaan miettinyt, mutta tuntuu vähän vaikealta yhdistää amk-opinnot ja sitten nuo avoimen opinnot... vaikka joustavuutta kyllä löytyy avoimen opinnoissa, niin silti. Jos jollain on kokemusta, saa kertoa :)
        Toivon vaan kovasti pääseväni yliopistoon ensi vuonna, kun en enää oikein näe mieltä sosionomi-opinnoissa itselleni välttämättä.


      • Opex
        väärällä suunnalla kirjoitti:

        Noita avoimen yliopiston opintoja olen kyllä tosiaan miettinyt, mutta tuntuu vähän vaikealta yhdistää amk-opinnot ja sitten nuo avoimen opinnot... vaikka joustavuutta kyllä löytyy avoimen opinnoissa, niin silti. Jos jollain on kokemusta, saa kertoa :)
        Toivon vaan kovasti pääseväni yliopistoon ensi vuonna, kun en enää oikein näe mieltä sosionomi-opinnoissa itselleni välttämättä.

        Esimerkiksi kasvatustieteen ja aikuiskasvatustieteen perusopinnot (25 op) Jyväskylän avoimessa yliopistossa voi suorittaa täysin etäopintoina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      399
      8566
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      171
      2897
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1252
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      938
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      903
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      832
    Aihe