Heips,
kokemuksia/keinoja siitä miten päästä eroon vauvan yöpullosta. Lapseni on nyt 1v. ja syö vielä kerran yössä. Olisi kiva pikkuhiljaa nukkua jo koko yö, kun työtkin taas alkaneet.
kokemuksia/keinoja siitä miten päästä eroon vauvan yöpullosta. Lapseni on nyt 1v. ja syö vielä kerran yössä. Olisi kiva pikkuhiljaa nukkua jo koko yö, kun työtkin taas alkaneet.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Raaka unikoulu vaan päälle. Viikonloppuna on hyvä tilaisuus, vaikka vappu onkin. Meillä on pidetty molemmille, toiselle 7kk:n ja toiselle 6kk:n iässä ja sit nukuttu ilman ruokaa yöt, herätty kyllä esim. painajaisiin, mutta ei syömään.
Meillä isi on ollut se, joka on hoitanut asian. Isi sanoi tyynesti itkun alkaessa, että nyt nukutaan. Jotenkin lapsi "uskoo" paremmin matalampaa ääntä, vaikka vauva onkin. (Koetettiin aiemmin myös niin, että minä tyynnytin lasta, parkui vain; liekö isillä paremmat hermot....) Parin yön itkemisen jälkeen tyyntyy ja nukkuu ilman ruokaa.
Meillä kummallakin lapsella unikoulun jälkeen tuli unilelu tärkeäksi, pehmokoira ja pehmopupu ovat vieläkin 7- ja 2,5-vuotiaiden kainalossa.
Minä suosittelen kerrasta poikki unikoulua, valitkaa sopiva hetki perheellenne.
lopetettiin yösyönnit n. 8 kk. iässä ihan itsestään. Näin on myös käynyt monissa tuttavaperheissä, että lapset eivät enää itse ole heränneet tahtomaan pulloa. Jotenkin luottaisin siihen, että sitten kun lapsi on siihen itse valmis tai ei oikeasti tarvitse enää yöllä ruokaa, niin se loppuu. Tietysti vanhempien kannattaa olla tarkkana, onko syöminen vain tapa eli syödäänkö esim. pullosta paljoakaan vai pidetäänkö sitä vain suussa. Kokeile jos vain tutti, silittely tai viereen ottaminen riittäisi. Tai voithan kokeilla laittaa vettä pulloon tai laimentaa maitoa ensin vähän vedellä ja sitten enemmän kunnes pullossa onkin kokonaan vettä muutaman yön jälkeen. Monet on sanoneet, että toimii.
1vuotiaana kerrasta poikki,mutta meillä rupes menemään ihan överiks,monta pullollista yössä.No,perjantaina päätin aloittaa ja lapsi ei edes tajunnut että jotain puuttui,meillä oli myös se nukahtamispullo.Yöllä muutaman kerran vikisi ja kitisi,mutta ei sen enempää.Toisena iltana olikin sitten semmonen tunnin mittanen konsertti,istui vaan omassa sängyssä ja huusi,repi lakanoita ja verhoja,ei kelvannut puhe, ei syli, ei mikään.Sitten nukahti istualleen huutoonsa ja ei edes yöllä pyydellyt.Sunnuntaina se oli jo unohdettu.Eli meni loistavasti.Kannatan tässä asiassa kerrasta poikki tyyliä,ei mitään vesipulloja tai muita korvikkeita.Meillä kyllä on tutti,joka vissiin vähän helpotti,mutta sitäkään ei tarvitse yöllä etsiä eikä pelata sen kanssa,etsii itse tai nukkuu ilman.Kyllä helpotti öitä,onnea yritykselle.
Mitä syötät vauvallesi? Pelkkää maitoako iltaruokana, vai velliä vai sosetta?
Meillä loppui yösyötöt kun poika oli 2kk. Ihan itse oppi että viimeisellä syötöllä syödään sitten maha niin täyteen ettei tule nälkä ennen aamua. Koita sinäkin syöttää todella tukevaa sosetta, jossa on lihaa, kasviksia ja kokoviljaa, eli esim. rikottuja ohrasuurimoita ja riisiä. Perään sitten maidon sijasta velliä. Ei hedelmäsoseita tai muita kevyitä, koska eivät aikuisellakaan jaksa kovin kauaa pitää nälkää loitolla.
Kannattaa itse tehdä tuo iltasose, kaupansoseet ovat kuitenkin pääasiallisesti vettä ja suurusteita vaikka liharuoan nimellä kulkevatkin. Suosittelen lämpimästi. Meillä nukkuu tukevilla soseilla nyt 11kk n. 10-11 tunnin yöunet. Ei ainakaan nälkäänsä herää, vaan siihen ettei enää väsytä.
kyllä hän luultavammin ihan riittävästi saa ruokaa yötä vasten,
syö koko lautasellisen neljän viljan puuroa(n.2dl)
ja siihen päälle vielä tuttipullollinen maitoa 2dl. oon nyt yrittänyt olla antamatta maitoa yöllä, ja se on kyllä onnistunut, mutta nyt kun en anna hänelle maitoa, hän saattaa jopa herätä 3-4 kertaa yössä kitisemään.aikansa kitisee ja sitten nukahtaa. Äiti alkaa olla ihan väsynyt, ku kuitenkin tulee aina herättyä siihen kitinään...onko jollain hyvää konstia selvitä tästä?
lapsen toiseen huoneeseen?Et kuulisi kaikkia kitinöitä,kenties?Itse kyllä tunnun nukkuvani koko ajan jotain suden unta ja kuulen aika paljon yön aikana isompienkin lasten kopseita,ja tämä nuorimmainen 1v6kk ei sitten muualle mahdukkaan kun meidän makkariin.
moikka!
meillä unikoulua koitettiin 5 kertaa, ja aina luovutettiin, tuntui ettei se huuto lopu ikinä.
Kerrallaan koitettiin 5-7 päivää ja siitä ei tullu yhtikäs mitään, toinen vaan itki ja itki ja me kanssa melkein!
Loppujen lopuksi annoimme hänelle pullon sijasta kippamukin, josta ei tullut maitoa kuin imemällä. Se auttoi.
Kahtena yönä hän heräsi, otti pienet imut ja jatkoi nukkumistaan. Sen jälkeen ei ole halunnut maitoa. Kaikkein kivuttomin keino loppujen lopuksi, ja vielä hyödyllinenkin.
Siinä ei tarvinnut naapureiden kuulla yöhuutoja enää!
Koita ihmeessä! Toivottavasti auttaa myös teille!
Vaikka vesipullo voi ollakin maitopullon korvike, niin minä ajattelen, että voihan vauvallakin olla jano yöllä, niinkuin itsellänikin. Etenkin näin kun helteen pukkas päälle. Vedellä meillä on jätety kaikki yösyönnit pois yks kerrallaan pojan omasta toimesta ilman unikoulua.
Annamme kitinään aluksi tutin. Tutti lentää heti pois suusta jos haluaa jotain muuta, sitten vettä pullosta. Ei jää sitä imemään, vaan ottaa huikat. Sit tutti suuhun ja unia jatkamaan. Isompana aattelin laittaa vesipullon tai nokkamukin sänkyyn niin, että lapsi saa sen itse jos herää janoon.
Ei tietenkään kaikki lapset samanlaisia, ja kaikki ei käytä tuttia.
Meillä loppui yösyömiset puolivuotiaana kun parina yönä annoin vettä kun vauva alkoi kitisemään. Kolmantena yönä ei sitten enää kitisty, vaan nukuttiin koko yö.
on sit vaan riski että tenava jää koukkuun niihin.Siskolleni kävi näin joten se ei auttanu asiaa yhtään.